Opolszczyzna – tyglem wielokulturowości

Polsko – niemiecki plener fotograficzny, który miał miejsce w RCRE w Opolu i OS w Niwkach.

Celem spotkania było poszerzenie polsko- niemieckiej współpracy między województwem Opolskim oraz Nadrenią - Palatynatem ,wymiana pomiędzy nauczycielami, pogłębienie wiedzy na temat świadomości społeczno – kulturalnej obu regionów i ich dziedzictwa kulturowego, rozwój umiejętności korzystania z mediów w celach dydaktycznych oraz dokumentowanie zadań zorientowanych na nauczanie poprzez działanie.

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w ostatnim podsumowującym dniu, gdzie w Sali konferencyjnej miała miejsce wystawa prac uczestników tegoseminarium. oraz wystąpienia zaproszonych gości.

Wysłuchaliśmy wspaniałych referatów na temat Wielokulturowości; Przemawiał min. starszy wizytator z Kuratorium pan Andrzej Popiołek, Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego pan Waldemar Gielzok, dyrektor Departamentu Urzędu Marszałkowskiego pan Krzysztof Grzęda oraz goście z Nadrenii-Palatynatu. Tłumaczył na język niemiecki pan Leonard Malcharczyk z Konsulatu Niemiec w Opolu.

W części artystycznej wystąpili uczniowie naszej szkoły: na harmonii zagrał uczeń klasy 2ET Grzegorz Kuryła - wywoływany na scenę kilkakrotnie!!! natomiast dwa wiersze w języku niemieckim wygłosili uczniowie klasy 2GT: Rafał Kaufman i Fabian Komor. Do treści obu wierszy nawiązał w swoim przemówieniu Pan Prezes Gielzok.

W Europie bez granic zjawisko Wielokulturowości stało się codziennością, odmienne wartości, tradycje, mowa, religia, zwyczaje, muzyka, potrawy domagają się własnego miejsca w kulturze narodowej. Wszystkie kultury są zasadniczo równe, kulturą staje się to, czego ludzie pragną aby było nie tylko tolerowane, ale akceptowane!

Program bardzo się wszystkim podobał.

W seminarium brała udział również Grażyna Łomny, która opisała powyższe wydarzenie.