Nasi uczniowie na warsztatach z zasobów informacyjnych statystyki publicznej

W dniu 1 października 2015 roku uczniowie klas 1b, 2b i 2g technikum uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, które przeprowadziły panie z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych: Hanna Sterniuk-Mościcka oraz Ewa Natrońska-Komar. Uczniowie dowiedzieli się, się w jaki sposób można korzystać z zasobów sieciowych Głównego Urzędu Statystycznego oraz w jaki sposób można pozyskać dane z Banku Danych Lokalnych - największego w Polsce zbioru zawierającego informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej, demograficznej, społecznej oraz stanie środowiska. 

Zaprezentowane zostały podstawowe funkcjonalności i moduły, które spotkały się z dużym zainteresowaniem.Bank Danych Lokalnych jest największym w Polsce zbiorem danych, który grupuje w uporządkowany sposób informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej, demograficznej oraz o stanie środowiska poszczególnych jednostek terytorialnych.

BDL jest bardzo przyjazną bazą – korzystanie z niej jest wygodne. Posiada mnóstwo funkcjonalności, które pozwalają na szybkie generowanie zestawień, a każdy uzyskany przez nas wybór możemy zapisać w formacie xls. BDL oferuje dane roczne (od 1995 r.) oraz krótkookresowe (miesięczne, kwartalne, półroczne – od 2005 r.). Daje możliwość wyboru danych wg różnych metod (opcji i modułów) w zależności od aktualnej potrzeby użytkownika. Dostęp do Banku Danych Lokalnych uzyskujemy wchodząc na stronę Głównego Urzędu statystycznego http://stat.gov.pl (Menu boczne → Banki i Bazy Danych) lub ze strony Urzędu Statystycznego w Opolu http://opole.stat.gov.pl (Menu kafelkowe) System STRATEG oddany do dyspozycji pod koniec 2013 r. służy między innymi do dokonywania analiz i porównań regionalnych. Baza obejmuje dane od roku 2003 i zawiera ponad 1600 wskaźników ze 150 różnych źródeł, a łącznie z przekrojami terytorialnymi i wymiarami jest ich prawie 4 mln. (10 000 wejść na stronę miesięcznie) System zawiera wskaźniki pochodzące z różnych strategii – poczynając od strategii europejskiej Europa 2020, poprzez strategie krajowe, wojewódzkie czy ponadregionalne. Można również wygenerować wskaźniki z określonego obszaru tematycznego np. ochrony środowiska czy rynku pracy.

Zastosowane w systemie rozwiązania innowacyjne pozwalają na tworzenie tablic w układzie wskazanym przez użytkownika danych oraz wykonanie szybkich operacji arytmetycznych, a także daje możliwość wizualizacji danych w formie wykresów czy map. System STRATEG znajduje się w menu kafelkowym na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: http://stat.gov.pl, a także na stronie Urzędu Statystycznego w Opolu http://opole.stat.gov.pl.