Technologia 3D w Elektryczniaku

W szkole działa koło zajmujące się technologią 3D. Opiekunem jest Pan Piotr Mietełka. Podczas tegorocznych zajęć budowaliśmy drukarkę 3D. Jednym z założeń była działalność proekologiczna, dlatego do budowy wykorzystaliśmy elementy z odzysku, głównie przestarzałego sprzętu komputerowego. Jedynie głowica drukująca, jako bardzo istotna część, wykonania została od podstaw z nowych materiałów.

Pole robocze drukarki to 20 x 20 x 15 cm. Budowa jej odbywała się w kilku etapach:

  1. Opracowanie konstrukcji drukarki i jej wykonanie – konstrukcja jest wzorowana na różnych modelach dostępnych w sieci. Niektóre rozwiązania jednak musieliśmy opracować sami.
  2. Dobranie odpowiedniej elektroniki sterującej i montaż w konstrukcji mechanicznej drukarki.
  3. Kalibracja drukarki.
  4. Pierwsze wydruki.

W czasie pracy napotykaliśmy na wiele problemów, ale większość z nich udało się nam już rozwiązać. Wykonaną drukarkę traktujemy jako egzemplarz, przy budowie którego nauczyliśmy się zarówno podstaw budowy takich urządzeń, jak i dokształciliśmy się w zakresie mechaniki i elektroniki. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam w przyszłym roku szkolnym zbudować drukarkę o większym polu roboczym i bardziej stabilnej konstrukcji.

Istotne jest również to, że będziemy mogli sami drukować potrzebne w tej nowej konstrukcji elementy. W przyszłym roku mamy również zamiar zająć się budową skanera 3D. Może uda się również wystartować w jakimś konkursie i pochwalić się naszymi konstrukcjami na zewnątrz szkoły.

Chętnych do pomocy zapraszamy zaraz po wakacjach!