UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA W CENTRALNYM MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH

Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem żołnierzy serbskich na starym cmentarzu jenieckim w Łambinowicach

W dniu 9 czerwca uczniowie klas 1dt i 1ct wraz z Panem Dariuszem Dzionkiem udali się do Łambinowic. Wyjazd miał na celu zapoznanie się z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych i skomplikowaną, bolesną historią żołnierzy przebywających w niewoli. Najpierw obejrzeliśmy film: Dzieje obozów w Łambinowicach - Lamsdorf, który ukazał nam życie jeńców w obozie w czasie wojny oraz relacje żyjących jeszcze świadków wydarzeń- osób przebywających tam w owym czasie. Następnie zwiedziliśmy wystawy przedstawiające problematykę jeniecką z okresu II wojny światowej oraz dzieje obozów w Lamsdorf:

• "W niewoli niemieckiej"
  • "Żołnierze polscy w niewoli radzieckiej"
  • "Dzieje obozów jenieckich w Lamsdorf"
  • "Radzieccy jeńcy wojenni w Stalagu 318/VII F Lamsdorf"
  • "Oficerowie polscy w niemieckiej niewoli"
  • "Podchorążowie-jeńcy w niewoli Wermachtu".

W pobliżu Muzeum z pierwotnej zabudowy obozowej zachowały się budynki dawnej wartowni, kasyna oficerskiego, a także domy mieszkalne. W najbliższym otoczeniu, w promieniu kilku kilometrów znajdują się unikatowe w skali europejskiej pozostałości po dawnej zabudowie poligonowej, reliktystalagóworaz cmentarze jenieckie (najstarsze groby pochodzą z okresuwojny francusko-pruskiejz 1871 roku). Warto zaznaczyć, że obozy w Lamsdorf, podobnie jak inne stalagi były obozami dla żołnierzy szeregowych i podoficerów (natomiast obozy oficerskie nazywano oflagami).

Po zwiedzeniu wystaw i terenu wokół Muzeum, udaliśmy się na Stary Cmentarz Jeniecki, który został założony w II połowie XIX wieku. Utworzono go w odległości ponad 2 km od zabudowań wsi Lamsdorf na terenie poligonu. Wzięliśmy również udział w warsztatach historycznych na temat losów powstańców warszawskich w niewoli niemieckiej. Chociaż tematyka jeniecka była dla nas rzeczą nową, dobrze poradziliśmy sobie z zadaniami, zyskując uznanie Pani Kierownik Działu Oświatowo-Wystawienniczego Muzeum, dr Anny Wickiewicz.

Ostatnim akcentem pobytu w Łambinowicach było przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów opolskiego Teatru Eko-Studio Powstańcy warszawscy w obozie w Lamsdorf. Przybliżyło nam ono życie codzienne przebywających tam ludzi, a nawet umożliwiło odczuć atmosferę tamtych trudnych dni.

Uczniowie na terenie dawnego obozu dla jeńców sowieckich

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce opiekuna wycieczki - Pana Dariusza Dzionka.

Uczniowie na terenie dawnego obozu dla jeńców sowieckich