CO NOWEGO W UNII EUROPEJSKIEJ ?

1 czerwca uczniowie kl. I gt reprezentowali naszą Szkołę oraz Szkolny Klub Europejski EUROELEKTRYK na spotkaniuz Posłem do Parlamentu Europejskiego Bogdanem Zdrojewskim. Spotka nie miało miejsce w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Tematem spotkania był "Plan Junckera szansą na inwestycyjne ożywieniew Europie. Korzyści dla Polski".

Jean-Claude Juncker to znany luksemburski polityk, minister i premier a obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Opracował on plan inwestycyjny dla Europy, w której odnotowuje się ostatnio spowolnione ożywienie gospodarcze. Jest ono spowodowane kilkoma czynnikami. min: niskim poziomem zaufania inwestorów, obciążeniami administracyjnymi oraz ograniczonymi możliwościami budżetowymi państw Unii Europejskiej.

Należy to zmienić dlatego w ciągu najbliższych lat działać będzie Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych, który uruchomi publiczno-prywatne inwestycje o wartości 315 mld euro przy wspólpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym co zagwarantuje szybkie uruchomienie środków, które przeznaczone będą głównie na infrastrukturę, szczególnie w sieci szerokopasmowe i energetyczne, transport, kształcenie, badania, energię odnawialną i efektywność energetyczną.

Polska przygotowała już 250 projektów o łącznej kwocie 130 mld euro. Są to projekty w sektorach: transportowym, energetycznym, zasobów naturalnych i środowiska a także w obszarze gospodarki cyfrowej.