ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ MATKI Z SENIORAMI

„Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać, pokonując stojące na jej drodze przeszkody,
tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług.”
Herman Auerbach

26 maja w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji dzieci dziękują swoim matkom za trud wychowania, poświecenie i bezgraniczną miłość. Bez względu na to, czy mają lat 5, 18, czy są już dorosłymi ludźmi.

Miłość, dobroć, troska, ciepło, czułość, bezpieczeństwo, poświęcenie… - te słowa kojarzą się z tą najbliższą każdemu osobą.

Święto Matki uczcili członkowie szkolnego koła teatralnego: Arkadiusz Konieczny (2GT), Michał Jaroszczuk, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczyk, Marcin Zalewski (2AT), którzy 26 maja br. wzięli udział w uroczystym montażu słowno – muzycznym pt. „Niebo jest u stóp matki” przygotowanym przez przedstawicieli trzech pokoleń: gimnazjalistów, uczniów szkoły ponadgimnazjalnej oraz seniorów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu.

W sali Domu Pomocy Społecznej, wiersze o matce recytowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 5 w Opolu, Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu oraz mieszkańcy domu.

„Kto jak nie matka zawsze Cię zrozumie, kto tak bezgraniczne kochać umie?...” – padały retoryczne pytania. „Za to, że zawsze jesteś przy mym boku; za to, że wskazujesz drogę mi w mroku; za to, że dni moje tęczą malujesz, dziś Mamo w głębi serca Ci dziękuję…” – płynęły podziękowania.

„Niech ten radosny dzień na zawsze Twe smutki odsunie w cień” – życzyli matkom występujący.

Wypowiedziane słowa wywoływały wzruszenie i zadumę, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Wielu ukrytkiem ocierało łzy. Wzruszająca chwila połączyła pokolenia.

Wspólne, artystyczne działania z seniorami, to nowe doświadczenie członków szkolnego koła teatralnego. Do tej pory realizowane programy artystyczne oraz spektakle adresowane były do młodszej widowni. W bieżącym roku szkolnym przygotowali przedstawienie mikołajkowe dla najmłodszych dzieci, spektakl bożonarodzeniowy dla społeczności szkolnej, lekcję teatralną połączoną z przedstawieniem „Taka sobie bajeczka” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, sesję naukową o historii teatru polskiego. Na koncie aktorów z Elektryczniaka jest również występ na deskach teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu podczas Festiwalu Spektakli Profilaktycznych „Maski zostawiamy na scenie”.

Serdecznie zapraszam zainteresowanych uczniów do udziału w zajęciach teatralnych!
Beata Peczeniuk – opiekun koła, nauczyciel j. polskiego i wiedzy o kulturze