UCZNIOWIE KLASY 1D SPRZĄTALI ŚWIAT I UCZYLI SIĘ ZASAD EKOLOGII

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Każdy z nas jest mieszkańcem wyjątkowej planety jaką jest Ziemia, dlatego też powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan. Ziemia jest naszą żywicielką, stanowi istotę egzystencji naszej i przyszłych pokoleń. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

W nawiązaniu do Dnia Ziemi wpiątek 24 kwietnia uczniowie klasy Id Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyli w akcji Sprzątania świata – Clean-up Day zorganizowanej przez Animex Foods Sp.zo.o sp.k.oddział w Opolu. Koordynatorem akcji ze strony firmy Animex była Pani Dorota Zwarycz- specjalista ds. ochrony środowiska, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem tego wyjątkowego dnia. Spotkanie rozpoczęło się obdarowaniem uczniów koszulkami z hasłem przewodnim „Clean-up Day, Sprzątanie Świata”.

Zaopatrzeni w odpowiednie narzędzia uczniowie wraz z opiekunami Panią L. Ornatowską- Bednarz i D. Kulik-Nowak wyruszyli na sprzątanie terenu ulicy Arki Bożka w kierunku pobliskich działek. W akcji uczestniczyli również zaproszeni goście reprezentujący:

1. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu: p. Małgorzata Drozdek i p.Iwona Malcherczyk
  2. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu: p.Sylwia Stemplewska
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego: p.Dominika Pieszczeminko
  4. Urząd Miasta Opola: p. Ewa Chwirut

Uczniom udało się zebrać ponad 20 worków śmieci, z czego byli bardzo dumni. Uwieńczeniem akcji było wspólne posadzenie kwitnącej magnolii przed siedzibą firmy Animex przez uczniów, nauczycieli i pracowników firmy Animex. Posadzone drzewko stało się symbolem życia- natury, bo ono daje nam tlen, którym oddychamy, cień, schronienie i dom zwierzętom, zapobiega degradacji gleby i zmianom klimatycznym.

Po zakończeniu symbolicznej akcji sprzątania świata nasi uczniowie uczestniczyli w konkursach związanych z ekologią i ekologicznym trybem życia. Świetna zabawa została zwieńczona wręczeniem dyplomów oraz nagród uczestnikom spotkania przez Dyrektora Zarządu Oddziału Animex Opole Piotra Szerszunowicza. Największą wiedzą z zakresu ekologii wykazał się Jakub Starosta oraz Szymon Książek. Na koniec spotkania odbył się poczęstunek.

Zdaniem Gracjana Adamskiego i Ani Miklis uczniów kl. Id było to niezwykłe i pouczające spotkanie , które pokazało nam jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Każdego dnia na świecie produkowane są tysiące ton odpadów związanych z działalnością człowieka. Obserwuje się coraz wyższy stopień zanieczyszczenia gleb, wód i powietrza. Takie spotkania mają za zadanie uświadomić ludziom jak poważny jest to problem i skłonić ich do refleksji. Ważne jest aby zwracać uwagę na prawidłowy recykling śmieci i inne tego typu zachowania przyjazne środowisku naturalnemu. Dbajmy o nasz dom jakim jest planeta Ziemia. Czyste środowisko jest w dzisiejszych czasach azylem ludzkości, który bez naszej interwencji już niedługo może się wyczerpać.

Współcześnie hasła ekologicznego życia są coraz częściej spotykane. Ekolodzy proponują życie zgodne z naturą i dbanie o środowisko naturalne. Korzyści dla przyrody i nas samych, mimo że nieodczuwalne, od razu będą ogromne. Warto więc spróbować żyć chociaż trochę ekologicznie. Przechodząc na bardziej ekologiczny styl życia, możemy zacząć od zwykłego segregowania naszych śmieci w domu oraz w pracy.

Udział w akcji Sprzątania Świata to kolejne spotkanie uczniów Elektyczniaka z problematyką ekologii. 18 września, który uznany jest na świecie jako Światowy Dzień Monitoringu Wód, uczniowie klasy 1e wraz z Oskarem Zmarzłym, uczniem klasy 1a przeprowadzili badania monitorujące jakość wody w rzece Malina, na terenie firmy Animex w Opolu.