W ELEKTRYCZNIAKU LUBIMY TEATR!

Rok 2015 jest szczególnym rokiem dla miłośników teatru. Ogłoszony bowiem został Rokiem Polskiego Teatru Publicznego oraz Rokiem Tadeusza Kantora (w stulecie urodzin twórcy). 27 marca obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Teatru.

Tak wiele teatralnych rocznic stało się pretekstem dla nauczycieli: Beaty Peczeniuk oraz Lidii Ornatowskiej – Bednarz, do podjęcia szeregu działań z zakresu edukacji teatralnej, którymi objęci zostali niemal wszyscy uczniowie Szkoły, a realizowane były w marcu br.

UCZNIOWIE Z KOŁA TEATRALNEGO NA LEKCJI W PSP NR 14

Projekt rozpoczęli uczniowie skupieni w szkolnym kole teatralnym, którzy 4 marca spotkali się na wspólnej lekcji z uczniami klasy 1c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu i ich wychowawczynią Agatą Kolmas – Szlęg). Lekcja o teatrze oraz teatralnych lalkach przygotowywała dzieci do świadomego odbioru dzieła teatralnego oraz wyjścia na spektakl do Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Lekcję wzbogaciło przedstawienie, które przygotowali uczniowie Elektryczniaka pod kierunkiem Beaty Peczeniuk, a powstało dzięki współpracy koła teatralnego, w którym działają: Arkadiusz Konieczny (2GT), Michał Jaroszczuk, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczyk, Marcin Zalewski (2AT), z kołem filmowym. Fragmenty spektaklu bowiem nagrane zostały jako krótkie filmy przez Adriana Trembacza z 4ET oraz Grzegorza Dzikowskiego z 4AT.

PREZENTACJA SYLWETKI I TWÓRCZOŚCI TADEUSZA KANTORA

Tadeusz Kantor - reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, teoretyk sztuki, aktor we własnych przedstawieniach, wykładowca krakowskiej ASP, w roku 2015 obchodziłby 100 - lecie urodzin. Jego bogate życie artystyczne poznawali uczniowie klas pierwszych: 1 at, 1dt i 1ft, w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Przygotowywali plakaty oraz prezentacje na temat życia, działalności teatralnej, koncepcji teatru, działalności teatru Cricot 2, zrealizowanych inscenizacji oraz twórczości plastycznej, które przedstawiali swoim kolegom podczas lekcji. Stały się one zalążkiem wystawy poświęconej Tadeuszowi Kantorowi, która została wyeksponowana na korytarzu szkolnym.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Teatr w obiektywie”, adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych Opola i powiatu opolskiego. Zachęcając do twórczej realizacji tematu oraz spojrzenia na teatr okiem artysty – fotografika, organizatorzy konkursu oczekiwali niebanalnych zdjęć. I nie zawiedli się.

Jury w składzie: Lidia Ornatowska – Bednarz, Agnieszka Nowak, Beata Peczeniuk oraz Danuta Łągiewka, przy ocenie prac brało pod uwagę artystyczny przekaz, oryginalność ujęcia oraz realizację techniczną. Laureaci konkursu: Wanessa Kistela PG im. Jana Pawła II w Biadaczu (I. nagroda), Magdalena Matejka PG nr 9 w Opolu (II nagroda), Alicja Bojarska PG nr 9 w Opolu (III nagroda) oraz Paulina Woszek PG nr 4 w Opolu (wyróżnienie), zaproszeni do Szkoły wraz ze swoimi opiekunami, oraz uczniowie klas 1 dt oraz 1 gt, wzięli udział w lekcji teatralnej na temat Historii teatru polskiego, poprowadzonej przez przedstawicieli szkolnego koła teatralnego: Michała Jaroszczuka, Wojciecha Tokarczyka oraz Marcina Zalewskiego (z klasy 2 at), przygotowanej pod kierunkiem Beaty Peczeniuk. Spotkanie uświetnili swoim występem Natan Majcherek (śpiew) oraz Krzysztof Kocorek (gitara) – uczniowie z klasy 4ct.

WYSTAWA FOTOGRAFII

Nagrodzone prace gimnazjalistów oraz fotografie na temat teatru wykonane przez uczniów klas czwartych w ramach projektu z zakresu przedmiotu wiedza o kulturze, zostały wyeksponowane na wystawie na korytarzu szkolnym. Prezentowane prace zwracają uwagę ciekawym ujęciem tematu. Uczniowie, którzy przystąpili do projektu, wykazali olbrzymią wrażliwość artystyczną, ciekawe ujęcie. Przygotowując zdjęcia odwiedzili opolskie teatry, prezentując ich fasady i wnętrza. Nie zabrakło również prac prezentujących formy teatralne wykraczające poza teatr jako instytucję. Teatr cieni, teatr życia… Również takie realizacje tematu zaproponowali uczniowie klas czwartych.

UDZIAŁ W PRZEDSTAWIENIACH, LEKCJACH TEATRALNYCH ORAZ ZWIEDZANIE TEATRU

Nie mogło zabraknąć kontaktu z żywym teatrem. Uczniowie klas drugich uczestniczyli w spektaklu „Dziady” w Teatrze Lalki i Aktora oraz w lekcji teatralnej zrealizowanej na temat analizy spektaklu. Kolejna grupa, uczniów z klas trzecich, oglądała spektakl „Niedźwiedź. Oświadczyny”, zrealizowany w Teatrze EkoStudio. I to nie jest nasze ostatnie słowo. Kolejne grupy będą uczestniczyć w spektaklu „Szalone nożyczki”, granym w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli również wycieczki po Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Zwiedzanie miejsc niedostępnych zwykle dla widzów ma być okazją do poznania pracy teatru, drogi od pomysłu, do realizacji scenicznej.

Realizowany projekt teatralny jest kontynuacją wcześniejszych działań Szkoły w zakresie edukacji teatralnej, gdyż uczniowie od wielu lat aktywnie uczestniczą w spektaklach realizowanych przez opolskie teatry. Co roku również, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, na korytarzu Szkoły prezentowane są wystawy tematycznie związane z teatrem.

Niektóre działania w ramach projektu będą kontynuowane do końca roku szkolnego.