PAWEŁ WOŹNY – WYBITNY ELEKTRONIK Z KLASY 4 ET

pawel woznymini

Elektronika, fizyka, muzyka, ratownictwo wodne, twórcze rozwiązywanie problemów… Pasjami Pawła można by było obdzielić kilka innych osób. Maturzysta z Zespołu Szkół Elektrycznych być może kiedyś zostanie sławnym naukowcem, który stworzy sztuczną inteligencję.

Paweł Woźny, uczeń klasy IV E (technik elektronik) opolskiego Elektryczniaka, 1 kwietnia otrzymał tytuł Finalisty XXXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. W tegorocznej edycji wzięło udział 311 uczniów z 59 szkół z całej Polski. W swojej dyscyplinie, po trzyetapowym konkursie, znalazł się na siódmym miejscu olimpijskich zmagań. Jest jednak trochę rozczarowany, gdyż zabrakło mu jednego punktu, aby zostać laureatem Olimpiady. To jego druga próba sięgnięcia po tytuł Laureata. Startował również w zeszłym roku szkolnym, jednak wówczas nie przeszedł etapu teoretycznego. Do tegorocznej, zaczął przygotowywać się już na wakacjach. Wkład pracy był ogromny, tym większy zawód.

Zdobyty tytuł zapewnia mu jednak zwolnienie z egzaminu zawodowego w części teoretycznej (otrzymuje 100% punktów) oraz indeks (przyjęcie poza rekrutacją) na wybraną uczelnię w Polsce. Paweł wybrał SGH w Krakowie, na której będzie studiował elektronikę i telekomunikację w języku angielskim. Jest to naturalna konsekwencja jego zainteresowań, gdyż pasjonują go układy programowalne, a planem na życie jest praca przy tworzeniu sztucznej inteligencji.

Na razie zajął się tworzeniem układu dużo mniej skomplikowanego. Płytka ewaluacyjna do nauki języka C (języka programowania) na platformie Xmega to zestaw ułatwiający zapoznanie się, doskonalenie oraz praktyczną weryfikację wiedzy teoretycznej dotyczącej programowania mikrokontrolerów w języku C. Nad stworzeniem takiego układu pracuje od kilku miesięcy. Podobne układy można kupić gotowe, jednak ich koszt przekracza trzy – czterokrotnie koszt materiałów. Poza tym samodzielne jego stworzenie jest dużo bardziej ekscytujące niż zakup gotowego. Realizowany projekt ma być nie tylko okazją do samodzielnego zmierzenia się z problemem z dziedziny, która jest bliska Pawłowi. Zrealizowany - ma stać się pomocą dla uczniów klas młodszych. Stąd do swojego pomysłu przekonał Dyrektora Szkoły, który wsparł projekt finansowo.

Poza pasjami elektronicznymi Paweł znajduje czas na naukę w Szkole Muzycznej, w której nie tylko uczy się gry na gitarze klasycznej, ale również gra na gitarze elektrycznej w Szkolnym Big Bendzie. Przez trzy lata brał udział w Odysei Umysłu i wraz ze swoją ekipą dwukrotnie reprezentował Szkołę i miasto na Finale Ogólnopolskim w Gdańsku, otrzymał nagrodę Renatra Fusca przyznawaną za wybitną kreatywność. Brał udział w konkursach i Olimpiadzie Fizycznej. Podczas wakacji pracuje jako ratownik na basenie.

Paweł jest kolejnym uczniem z Elektryczniaka, który odniósł sukces na Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. W zeszłym roku jego kolega z klasy, Kasper Biegun, został jej Laureatem. W kolejnym roku szkolnym klasa o tym profilu ma stać się klasą politechniczną.

pawel wozny