Najchętniej czytamy literaturę fantasy, sensację i sport!

wybory ksiazek

W dniach od 9-13 marca odbywały się w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu Wybory Książek. Jest to Ogólnopolska akcja redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, którą swoim patronatem objęła Minister Edukacji Narodowej.

Statystyki alarmują: czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży nie jest zbyt wysokie, a badania wykazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami.

Aby poznać i upowszechnić faktyczne zainteresowania czytelnicze uczniów, dostosować księgozbiory bibliotek do ich zainteresowań oraz promować czytelnictwo, Biblioteka Zespołu Szkół Elektrycznych przyłączyła się do Akcji, tym bardziej, że zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Edukacji – w najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek.

Uczniowie mogli głosować na trzy ulubione książki, które polecają swoim kolegom i koleżankom.

Swój głos oddało 375 uczniów spośród 772, którzy uczą się w naszej Szkole. Głosujący wskazywali przede wszystkim literaturę fantasy, sensację i sport.  Najpopularniejszymi autorami okazali się A. Sapkowski, D. Brown, J.R.R. Tolkien, S. King, T. Canavan.

Biorący udział w badaniu najchętniej czytali następujące książki:

Władca pierścieni J.R.R. Tolkien głosów   33
Hobbit J.R.R. Tolkien 31
50 twarzy Greya E.L. James 30
Harry Potter J.K. Rowling 27
Wiedźmin - saga A. Sapkowski 27
Gra o tron G.R.R. Martin 25
Metro 2033, 2034 D.A. Glukhovsky 25
Miasto żywych trupów B. Keene 20
Igrzyska śmierci-seria S. Collins 18

W Bibliotece Szkolnej znajduje się obecnie księgozbiór złożony z ponad 34 tysięcy woluminów. Na stałe prenumerowanych jest 36 tytułów gazet i czasopism, co jest rzadkim zjawiskiem wśród bibliotek szkolnych.

wybory 2wybory 6

Księgozbiór jest stale wzbogacany o pozycje proponowane przez jej czytelników. Wyniki głosowania będą brane pod uwagę podczas planowania kolejnych zakupów.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękują jej organizatorzy: Lidia Ornatowska – Bednarz oraz Monika Krzeptoń.