Robo Elektryk Day 2015

20 marca 2015 r. odbyły się zawody Robo Elektryk Day.  To już drugie w tym sezonie zawody rozgrywane w ramach Opolskiej Ligi Robotów na których nasi uczniowie rywalizują z innymi konstruktorami robotów. Tym razem rekordowa liczba 25 drużyn przyjechała do naszej szkoły z całej Opolszczyzny. Zapowiadała się  zatem zacięta rywalizacja, gdyż z zawodów na zawody wiele drużyn buduje coraz lepsze roboty.

Pierwszą konkurencją było LEGO SUMO. Na dwóch ringach jednocześnie stoczono ponad 70 walk pomiędzy bardzo odmiennymi konstrukcjami, bowiem w tej materii wyobraźnia konstruktorów nie zna granic. Nasze drużyny rywalizowały bardzo dzielnie lecz nie zdołały zakwalifikować się do finałowej czwórki, która była tuż tuż niemal na wyciągnięcie ręki. No cóż piąte miejsce to też powód do dumy. Szkoda, że jednej z naszych drużyn Rock rockers na drodze do finału stanął mały klocek, który odpadając od robota przyczynił się do przegrania walki.

Kolejną konkurencją było LEGO LINEFOLLOWER. Na nowym torze, przygotowanym specjalnie na te zawody, czekało na zawodników wiele niespodzianek. Tu zakręt o 90 stopni tu podwójne skrzyżowanie, itp. Wielu zawodnikom nowa trasa sprawiła wiele trudności, szczególnie, że żadna z drużyn startująca w zawodach nie znała wcześniej tej trasy i nie miała okazji jej przetestować. Wśród 25 drużyn tylko dwóm udało się pokonać cała trasę i dojechać do mety. Drużynie FM z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu oraz naszej drużynie Pozdrawiam tatę. Nasz robot przejechał jednak trasę szybciej zwyciężając w tej konkurencji.

Konkurencja LEGO SLALOM kończyła rywalizację młodych konstruktorów robotów. Tym razem mogli oni sterować swoimi robotami, starając się jak najszybciej dotrzeć do mety nie dotykając przy tym słupków oraz linii wyznaczających tor. Za każde dotknięcie drużyna otrzymywała 2 sekundy kary doliczanych do czasu przejazdu. Startując w parach drużyny starały się pokonać swojego bezpośredniego konkurenta oraz pozostawić w tyle innych zawodników. Również w tej konkurencji najlepszą okazała się nasza drużyna Pozdrawiam tatę.

Okazało się, że było to bardzo cenne zwycięstwo. Zwycięstwo na miarę zajęcia pierwszego miejsca w zawodach i umocnienia się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Opolskiej Ligi Robotów.

Drugie miejsce w zawodach zajęła drużyna Robokiler z Zespołu Szkół w Gogolinie, a trzecie drużyna Nova z Publicznego Gimnazjum im. Stanisława Wyszyńskiego w Komprachcicach.

Nasza drużyna będzie nas również reprezentować na Gali Opolskich Ogrodów Talentów, która odbędzie się w czerwcu.

Wszystkim drużynom bardzo gratulujemy i zapraszamy na następne zawody, które zostaną rozegrane 20 kwietnia w Zespole Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu. Szczegóły wkrótce na stronie www.olr.edu.pl.