Teatr z Elektryczniaka odwiedził uczniów PSP Nr 14

Teatr – co to takiego? Jakie teatry mamy w Opolu? Kto tworzy przedstawienie? Jakie są rodzaje lalek teatralnych?

Na takie pytania odpowiedzi poznawali uczniowie klasy 1c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, którzy, wraz z wychowawczynią Agatą Kolmas – Szlęg, 4 marca spotkali się na wspólnej lekcji z aktorami szkolnego teatru działającego w Elektryczniaku.

Sala lekcyjna przeobraziła się w teatr, gdy w klasie pojawiły się: Czarownica, Zła Królowa prześladująca Śnieżkę, Wilk oraz Smok Wawelski. Znane z bajek czarne charaktery, niedoceniane i nielubiane (w swoim odczuciu) przez dzieci, postanowiły opuścić bajki. Historie nagle zmieniły swój bieg… Pozostali bohaterowie okazali się bezradni wobec braku zła.

Przedstawienie, które przygotowali uczniowie Elektryczniaka pod kierunkiem Beaty Peczeniuk, powstało dzięki współpracy koła teatralnego , w którym działają: Arkadiusz Konieczny (2GT), Michał Jaroszczuk, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczyk, Marcin Zalewski(2AT), z kołem filmowym. Fragmenty spektaklu bowiem nagrane zostały jako krótkie filmy przez Adriana Trembacza z 4ET oraz Grzegorza Dzikowskiego z 4AT.

Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami, a następnie poprosili o udzielenie wywiadu. Pytania młodych widzów dotyczyły pracy aktora, powstawania rekwizytów i kostiumów. Nie zabrakło pytań bardziej dociekliwych: ile lat mają aktorzy, jakie mają plany na przyszłość, a nawet o to, czy nie mają problemu z tym, że grają role kobiece.

Wspólne zajęcia teatralne odbyły się w ramach współpracy Zespołu Szkól Elektrycznych z PSP nr 14. To kolejne spotkanie pierwszoklasistów z uczniami Elektryczniaka. Pierwsze, które miało miejsce w grudniu 2014 r., było spotkaniem z robotami.

Wizyta uczniów Elektryczniaka w szkole podstawowej jest jednym z działań w ramach realizowanego w Zespole Szkół Elektrycznych projektu teatralnego związanego z Rokiem Teatru Polskiego.