Europosłem być...

Już po raz drugi uczniowie Elektryczniaka reprezentowali nasz kraj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Międzynarodowy program EUROSCOLA organizuje dla laureatów konkursu pod tą samą nazwą debatę w której bierzę udział młodzież z całej Unii Europejskiej. Podczas takiego spotkania młodzi ludzie mają możliwość wcielić się w rolę eurodeputowanych, usiaść na ich miejscach w sali obrad Parlamentu Europejskiego i podyskutować na ważne dla nich tematy.

Szczegółowy program spotkania obejmuje 10 godzin pobytu w samym Parlamencie, budynku który nosi nazwę "Louise Weiss". Po powitaniu młodzieży, wręczeniu identyfikatorów, utwrzeniu grup roboczych i przerwie na francuskie śniadanie młodzież zasiada na miejscach europejskich posłów. Każdy uczeń z danej szkoły prezentuje swój kraj, miasto i szkołę z której przyjechali. W tym roku ta zaszczytna rola przypadła Marcinowi Czechowi z klasy 3DT.

Następnie rozpoczyna się debata na temat budowy Europy oraz problemów z jakimi borykają się poszczególne państwa. Debatowano min.o tym czy należy przyjąć Turcję do Uni Europejskiej, co zrobić aby zażegnać kryzys i jak wzmocnić bezpieczeństwo. Grecy podnieśli sprawę swego dorobku kulturowego i zarządali zwrotu starożytnych arcydzieł z francuskiego Luwru a nasi uczniowie pytali jak pomóc naszym sadownikom, którzy przez rosyjskie embargo nie mogą sprzedać swoich owoców. Całość obrad można było obejrzeć na żywo za pośrednictwem internetu.

Po obiedzie młodzież utworzyła czteroosobowe zespoły i rozpoczął sie konkurs pod nazwą EUROGAME. Młodzież otrzymała testy na których widniały pytania w różnych europejskich językach. Obok rywalizacji było dużo zabawy, bo chociaż pytania nie należały do najtrudniejszych i dotyczyły wiedzy ogólnej to największym problemem było po prostu ich właściwe odczytanie i zrozumienie. Po oddaniu kart odpowiedzi młodzież zebrała się w sześciu grupach roboczych i obradowała w salach Komisji. Każda grupa omawiała przygotowane wcześniej zagadnienia. A były to:

  • Środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych-jak wpływać na zmianę zachowań i jak promować zrównoważony rozwój?
  • Wolność informacji i kultura obywatelska-jaka rolę odgrywają media w rozpowszechnianiu tematów związanych z konstrukcją europejską?
  • Walka z marnotrawieniem żywności-jak zapobiegać marnotrawieniu żywności?
  • Przyszłość Europy-co należy zmienić by Europa była bliższa ideałowi młodego człowieka?
  • Migracja i integracja-jak zachować równowagę w społeczeństwie? Jak zarządzać migracją w regionie eurośródziemnomorskim?
  • Zatrudnienie ludzi młodych-jakie kroki powinna podjąć Unia Europejska aby sprzyjać zatrudnieniu młodych ludzi?

Po żywych dyskusjach w Komisjach każda grupa wybrała spośród siebie rzecznika i redaktora. Obrady przeniosły się ponownie do sali Parlamentu. Rozpoczęło się posiedzenie plenarne, przedstawione zostały sprawozdania przygotowane przez grupy robocze oraz propozycje ich rozwiązań. Rozpoczęła się dyskusja której finałem było głosowanie. Na zakończenie obrad odbył się finał EUROGAME spośród czterech najlepszych grup. Wręczone zostały nagrody, dyplomy i certyfikaty. Następnie przemarsz z flagami państw Uni Europejskiej, wspólne zdjęcia i hymn europejski. Pożegnaniom nie było końca, składano sobie świąteczno-noworoczne życzenia i wymieniano numery telefonów.

Dodatkową atrakcję wyjazdu do parlamentu stanowiła wycieczka do Paryża. Podczas krótkiego pobytu w tej jakże pięknej stolicy stylu i elegancji nasza grupa zwiedziła Luwr, katedrę Notre Dame, wieżę Eiffla i wielę innych znanych miejsc. Paryż i Strasburg właśnie przygotowywały się do świąt. Iluminacje bożonarodzeniowe, jarmarki świąteczne ciągnęły się kilometrami i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.