Opolskie Spotkanie Młodych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym

Ponad 2 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Opola, w tym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym dniu Opolskiego Spotkania Młodych.

Uczestnicy tych nietypowych rekolekcji skupili się wokół znaków Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. Nad sceną górował krzyż ŚDM, natomiast ikona Salus Populi Romani została ustawiona w kaplicy w strefie ciszy, gdzie było miejsce i czas na prywatną modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu.

Z uczestnikami rekolekcji w poniedziałek spotkał się także biskup opolski Andrzej Czaja. Nie tylko głosił świadectwo, ale wiele młodych podchodziło, by porozmawiać, otrzymać błogosławieństwo. „Niesiony tym, co tutaj przeżywałem, mówiłem o tym, co przeżywam jako biskup – powiedział pasterz diecezji opolski ks. biskup Andrzej Czaja. „Pan posyła mnie z komunikatem: powiedz ludziom, że kocham ich, że się o nich wciąż troszczę”.

„Opolskie Spotkanie Młodych to jeden z etapów przygotowania nie tylko do Światowych Dni Młodzieży, ale i szerzej do spotkania Pana Boga w swoim życiu – mówi ks. Jarosław Staniszewski, jeden z koordynatorów ŚDM w diecezji. Zobacz, dotknij. Idź! To były słowa klucz podczas OSM. „Pan Bóg daje się nam poznać, dotknąć, jeśli Ty chcesz być z Nim w bliskiej relacji” - przekonywał ks. Łukasz Knieć, który wraz z Michałem Fitą z zespołu Przecinek prowadził Opolskie Spotkanie Młodych.

Pięknym i wzruszającym momentem było przyjęcie krzyża ŚDM, który został wniesiony przez młodzież – również przez uczniów reprezentujących naszą szkołę. Grupy teatralne z MDK-u odegrały ewangeliczne sceny wokół krzyża ŚDM, przypominając o wielkiej miłości Boga do człowieka.

Młodzież na kartkach, które dostała przy wejściu do Centrum Kongresowo-Wystawienniczego, mogła napisać te wszystkie wydarzenia, te wszystkie sprawy, które chciała ofiarować Jezusowi na krzyżu, aby On je przemienił i uzdrowił – tutaj nie jednej osobie popłynęły łzy z oczu.

Darek Malejonek w świadectwie swojego nawrócenia pokazała, jak bardzo Pan Bóg w ogromie swojej miłości działa w człowieku, jak bardzo kocha człowieka zawsze i do końca. Krzyż pokazuje, że jest Ktoś, kto tak bardzo mnie kocha, że dał się ukrzyżować: „Nie urodziliśmy się by być niewolnikami korporacji i banków. Jest Zmartwychwstanie, które pozwala w każdej sytuacji poczuć, że Bóg Cię kocha!” Coraz więcej osób zaczęło zaglądać do „strefy ciszy” – młodzi korzystali z sakramentu pokuty.

Nad przebiegiem Opolskiego Spotkania Młodych czuwał sztab wolontariuszy, którzy przez organizację takiego wydarzenia przygotowują się do przyjęcia młodych z całego świata w naszej diecezji w 2016 roku. Warto podkreślić, że w organizację tego wydarzenia zaangażowani byli liczni uczniowie naszej szkoły, którzy są wolontariuszami i liderami Światowych Dni Młodzieży.

Jednym z elementów OSM był niepowtarzalny koncert zespołu Maleo Reggae Rockers.

Takie nietypowe rekolekcje wymagają wiele przygotowań. Cieszę się, że uczniowie naszej szkoły w nich uczestniczyli oraz gratuluje tym, którzy zechcieli zostać wolontariuszami i liderami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za opiekę nad uczniami i pomoc w organizacji tego wielkiego wydarzenia.

Dariusz Dobrowolski