Opolski Konwent Fantastyki w Elektryczniaku

Już po raz drugi w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu odbył się OPOLCON, który jest konwentem fantastycznym w Opolu organizowanym przez Opolski Klub Fantastyki Fenix oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Konwent odbył się w dniach 14-16 listopada 2014 r.

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych byli wolontariuszami odpowiedzialnymi za przebieg konwentu oraz także uczestnikami i prelegentami.

Podczas konwentu można było wysłuchać:

• wirtualnego wykładu o podstawach naukowej wiedzy o klimacie i jego zmianie, prognozach klimatu oraz wybranych metodach inżynierii planetarnej dr Aleksandra Kardasia z Uniwersytetu Opolskiego,
  • prelekcji o zalążkach życia na Ziemi, chemicznej genezie powstawania życia na naszej planecie,
  • prelekcji poświęconej grom internetowym od połowy lat 90' do końca 2010 r
  • prelekcji - Misja Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej,
  • prelekcji poświęconej kolonizacji planet, rozwojowi technologii kosmicznej oraz istnieniu obcych cywilizacji bądź mniej zaawansowanych form życia.

Bardzo ciekawy był pokaz fechtunku średniowiecznego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern z Opola, która zaprezentowała techniki walki według szkół niemieckiej i włoskiej: długim mieczem, mieczem jednoręcznym, mieczem i tarczą oraz włócznią.

Gośćmi specjalnymi obecnymi na OPOLCONIE byli:

Jacek Lech Komuda, znany jest głównie z powieści i opowiadań osadzonych w realiach Polski sarmackiej.Debiutował na łamach "Fantastyki" w 1991 roku opowiadaniem„Czarna Cytadela”. Laureat Nagrody im. Leonida Teligi za powieść„Galeony wojny” (2007-2008), nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za„Diabła Łańcuckiego” (2007) i do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie„Tak daleko do nieba”(1996). Jest współautorem gry fabularnejDzikie Pola, współpracował w tworzeniu scenariuszy do gier„Wiedźmin”czy„Earth 2160”.

Stanisław Mąderek, Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, reżyser, scenarzysta i aktor. Znany za stworzony w 2000 roku krótkometrażowym filmem Stars in Black, parodiującym Gwiezdne Wojny. Od kilku lat pracuje nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym, "Gwiazdy w Czerni", którego geneza leży właśnie w "Stars in Black".

Jakub "Dem" Dębski, twórca komiksowy tworzący od 2004 roku. Popularność przyniosły mu komiksy internetowe, m.in seria "Duże Ilości Naraz Psów". Znany za specyficzny humor i patyczkowaty sposób rysowania. Tworzy też w serwisie YouTube, gdzie stał się popularny za serię "Ogarnij się".

Johnny Walker (Tadeusz Kuzebski), autor powieści fantastycznych oraz przygodowych, a także opowiadań sensacyjnych. Swój debiut pisarski rozpoczął w roku 2011r. wraz z wydaniem serii powieści „Survival War”, nawiązujący do ówcześnie modnej tematyki apokalipsy zombie, która w jego powieści jest utrzymana w konwencji political fiction. W 2012r. rozpoczął pracę nad cyklem „Oblicza bestii”, stanowiącą spojrzenie na alternatywną historię świata, w którym wampiry współistnieją z ludźmi.

Na OPOLCONIE odbyły się także turnieje takie jak:

• Turniej Munchkina
  • Turniej gry Labirynt