Światowy Dzień Monitoringu Wody (World Water Monitoring Day - WWMD)

ani

18 września uznany jest na świecie jako Światowy Dzień Monitoringu Wód. W tym też dniu wszyscy uczniowie klasy 1e wraz z Oskarem Zmarzłym, uczniem klasy 1a przeprowadzili badania monitorujące jakość wody w rzece Malina, na terenie firmy Animex w Opolu. Młodzież wykonała badania podstawowych parametrów wody tutejszej rzeki określając jej cztery wskaźniki - temperaturę, pH, zawartość tlenu oraz zmętnienie. Po wykonanych badaniach wody odbył się konkurs wiedzy ekologicznej zorganizowany przez p. Dorotę Zwarycz - Specjalistę ds. Ochrony Środowiska oraz Dyrektora Zarządzającego Oddziału Animex Opole - Piotra Szerszunowicza. Konkurs obejmował dwa etapy: część pisemną - test i część ustną. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą, czego efektem były uzyskane przez nich ciekawe nagrody.

Pierwsze miejsce z zakresu wiedzy ekologicznej zajęła Dominika Bursy, uczennica klasy 1e, drugie Oskar Zmarzły, uczeń klasy 1a, trzecie miejsce zajął Szymon Zuziak, uczeń klasy 1e.
Zarówno monitoring wody rzeki Malina, jak i konkurs ekologiczny realizowany był w obecności zaproszonych gości reprezentujących:

• Urząd Miasta Opola Wydział Ochrony Środowiska - p. Kamila Wnuk – Skóbel i p. Marzena Bławicka
  • Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Departament Ochrony Środowiska - p. Grażyna Przyłucka
  • Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu - p. Małgorzata Drozdek i p. Aleksandra Walos
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu - p. Sylwia Stemplewska
  • Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu - p. Łukasz Gruss

Udział uczniów naszej szkoły w tej akcji, był jednym z działań w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego, którego założeniem jest budowanie świadomości młodzieży oraz ich angażowanie w sprawy ochrony zasobów wody na całym świecie.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Dorocie Zwarycz, która po raz kolejny zaprosiła uczniów z Elektryczniaka do ogólnoświatowego uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Monitoringu Wód. Wyniki badań wody są udostępniane wszystkim społecznościom biorącym udział w przedsięwzięciu na całym świecie za pośrednictwem strony WWMD.