Uczniowie naszej szkoły popularyzują Europejski Dzień Języków

logo-dzien-jezykow

Od 26 września 2001 r. obchodzi się Europejski Dzień Języków ustanowiony przez Radę Europy    w 45 krajach członkowskich. W Opolu w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowana została wojewódzka konferencja dla nauczycieli języków obcych, na której z programem kulturalno – oświatowym wystąpili uczniowie klasy 2AT Zespołu Szkół Elektrycznych . W swoim programie  przygotowanym pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego Grażyny Łomny zaprezentowali sylwetki kilku krajów Unii Europejskiej w ich rodzimym języku, co wzbudziło gromkie brawa wśród zebranej publiczności.

Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie wśród obywateli znajomości większej liczby języków. Jeszcze w dalekiej starożytności w trakcie budowy wieży Babel miał nastąpić cud, kiedy to doszło do pomieszania języków.

Dzisiaj w Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe: angielski, bułgarski, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski, włoski.

Dzisiaj w ciągle globalizującym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse –  na pracę,  naukę, na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.