WYCIECZKA PROGRAMOWA ELEKTRYKÓW

el

Dlouhé Stráně - elektrownia pompowo-szczytowa - Loučná nad DesnouPrzyszli technicy elektrycy z klas: 4B i 4E, 6 listopada 2013 roku w ramach zajęć na pracowni elektrycznej odbyli pod kierownictwem pana Andrzeja Barczuka  wycieczkę do elektrowni w Czechach aby zapoznać się z procesem technologicznym wytwarzania energii  elektrycznej.

Autobus zawiózł nas w pobliże dolnego zbiornika a następnie wydrążonym w skale tunelem udaliśmy się  do maszynowni , gdzie poznaliśmy  pracę generatorów i turbin. Następnie wjechaliśmy ośnieżoną serpentyną na wysokość górnego zbiornika gdzie zobaczyliśmy jezioro w którym gromadzona jest woda a wraz z nią energia wykorzystywana w okresie szczytowego obciążenia.

Elektrownia szczytowo-pompowa została zbudowana w latach 1978-1996 w dolinie rzeki Divoká Desná. Większa część została umieszczona pod ziemią i dzięki temu nie psuje w większym stopniu krajobrazu Jeseników. Górny zbiornik jest położony na wysokości 1350 m n.p.m. i szczyci się swoimi rozmiarami: 700 m x 300 m. Różnica poziomów pomiędzy górnym i dolnym zbiornikiem jak również moc urządzeń należą do największych w Europie Środkowej .

W elektrowni wykorzystywana jest energia spadającej wody, która napędza rewersyjne turbiny Francissa FR 100 o średnicy wirnika 4,54 metra. Woda z górnego zbiornika pokonuje spadek 510,7m., a spada w rurach o 3,6 metra i długości ponad 1,5 km, które znajdują się pod ziemią. Po użyciu woda jest odprowadzana dwoma tunelami o średnicy 5,2 metra. W okresie doliny obciążenia w sieci woda czerpana jest ze zbiornika dolnego do górnego, natomiast w szczycie obciążenia, w trybie turbinowym produkowany jest prąd elektryczny. Elektrownia pełni również funkcję dynamiczną,  przez którą rozumie się zdolność do pełnienia funkcji rezerwowej mocy sieci, produkowania mocy regulacyjnej i uczestnictwa w kierowaniu częstotliwością systemu. Rocznie elektrownia może wyprodukować około 997,8 miliona kWh. Pełną moc elektrownia osiąga zaledwie po 100 sekundach.

Oprócz wrażeń widokowych zaznaliśmy uroków zimy w terenie górskim a wiadomości podręcznikowe zostały poszerzone o doznania w warunkach rzeczywistych.