EWAKUACJA SZKOŁY

Zgodnie z rocznym planem zamierzeń, w dniu 29.10.2015 r. w Zespole Szkól Elektrycznych przeprowadzono ćwiczebną ewakuację stanu osobowego szkoły. Zgodnie z opracowanym scenariuszem, powodem dla którego zarządzono ewakuację było zagrożenie pożarem.

Celem ewakuacji było wyrobienie u uczniów /zwłaszcza klas pierwszych/ umiejętności i nawyków właściwego zachowania się po ogłoszeniu alarmu ppoż., praktycznego zapoznania się z drogami i wyjściami ewakuacyjnymi, zasadami poruszania się w tłoku, zadymieniu, reagowania na wypadki, omdlenia, zaczadzenia, itp. Dla zespołu kierującego ewakuacja była okazją do doskonalenia kierowania tego rodzaju przedsięwzięciem, zaś dla nauczycieli okazją do skonfrontowania swojej wiedzy na temat szeroko rozumianej ewakuacji z praktyczną jej realizacją. Na ich barkach spoczywała odpowiedzialność za bezpieczne i sprawne wyprowadzenie uczniów z rejonu zagrożenia pożarem.

Dyrektor szkoły po otrzymaniu informacji o powstaniu pożaru w bibliotece szkolnej, podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji osób i najcenniejszego sprzętu z budynku szkolnego. Nakazał uruchomić syrenę alarmową i dzwonki, powiadomił straż pożarną, polecił otworzyć bramy wejściowe na przyszkolne boisko /miejsce zbiórki/ oraz zorganizować punkt I pomocy w rejonie boiska szkolnego. W gotowości do udzielenia I pomocy poszkodowanym podczas ewakuacji były klasowe zespoły ratowników. Spośród członków Koła szkolnego LOK wyznaczeni zostali pozoranci, którzy wcielili się w osoby poszkodowane podczas pożaru. Chodziło o sprawdzenie reakcji nauczycieli i zespołów ratunkowych w tych konkretnych sytuacjach. Obserwację zachowania się uczniów prowadzili także członkowie Zarządu Koła szkolnego LOK. Dodatkowym elementem ewakuacji ujętym w scenariuszu było zablokowanie wyjścia ewakuacyjnego nr 1 ( główne drzwi wejściowe ) wskutek błyskawicznego rozprzestrzenienia się pożaru.

Odpowiedzialne obowiązki miały zespoły kontrolne, których zadaniem było sprawdzić, czy wszystkie fazy akcji ewakuacyjnej są realizowane prawidłowo przez osoby funkcyjne. Zwracano przede wszystkim na to, czy opuszczanie budynku szkolnego odbywa się szybko, w sposób zorganizowany, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, bez paniki i bieganiny. Skontrolowano wszystkie pomieszczenia klasowe , ubikacje i zakamarki. Uwagi osób kontrolujących oraz spostrzeżenia obserwatorów z Zarządu Koła LOK posłużyły do sporządzenia końcowych wniosków z przebiegu ewakuacji.

W rejonie zbiórki, wstępnego podsumowania dokonał odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie ewakuacji - p. Edward Łakomy. W jego ocenie ćwiczebna ewakuacja spełniła swoje zadanie i była kolejnym krokiem w poszerzaniu wiedzy oraz prawidłowego postępowania podczas zagrożenia. W sytuacji realnego zagrożenia ta wiedza i umiejętności będą z pewnością procentować. Dyrektor szkoły p. Dariusz Dobrowolski podziękował wszystkim za sprawną realizację postawionych zadań. Szczegółowe omówienie ewakuacji odbędzie się na najbliższej Radzie Pedagogicznej.