WARSZTATY RATOWNICZE Z I POMOCY

W dniu 2.06.2015 r. na terenie Miejskiego Stadionu Opolskich Olimpijczyków w Opolu zorganizowano kolejną edycję warsztatów ratowniczych dla młodzieży wszystkich typów szkół. Organizatorem warsztatów była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, oraz p. Marzena Kawałko- przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola. W warsztatach uczestniczyła także 4-osobowa drużyna z Zespołu Szkół Elektrycznych w składzie: Róża Ostrowska (1F), Mateusz Panicz ( 1AZ), Dawid Macha (1B) i Denis Elis (1F).

Warsztaty składały się z 2 części: pierwsza – sprawnościowa miała charakter rywalizacji między zespołami. W jej skład wchodziły: wspinaczka na ściance drużynowo na czas oraz pokonanie toru slalomem i celne skierowanie strumienia wody w limicie czasowym z wykorzystaniem tarcz nalewowych. W tej konkurencji nasz zespół zajął III m. W drugiej części, która miała charakter szkoleniowy, zespoły wykonywały praktycznie zadania z zakresu udzielania I pomocy.

 

Przygotowano 4 stanowiska, na których pozorowane były różne zdarzenia wypadkowe. Zadaniem całej drużyny było wykonać prawidłowo czynności ratownicze, ratujące życie i zdrowie poszkodowanych do momentu przybycia fachowych służb ratowniczych. Celem zasadniczym tych zajęć było utrwalenie procedur obowiązujących w ratownictwie medycznym ( od przestrzegania bezpieczeństwa, poprzez sprawdzenie stanu poszkodowanego, wezwanie pomocy kwalifikowanych służb, prowadzenie RKO, aż po wsparcie psychiczne ).

CERTYFIKAT warsztaty z I pomocy 2.06.015 r

Radą i pomocą służyli instruktorzy – ratownicy medyczni z KP PSPoż. Zadania na poszczególnych stanowiskach: I – ratowanie poszkodowanego ( podtopienie ), II – wypadek na drodze ( potrącony rowerzysta, uraz lewej ręki, krwotok z nogi, otarcia skóry ), III - wypadek w górach ( uraz nogi, silny krwotok, ciało obce w kończynie górnej ), IV – wypadek drogowy ( pojazd zjechał do rowu przydrożnego, złamanie otwarte nogi, krwotok, uraz kręgosłupa, rana głowy ).

DYPLOM cwiczenia ratownicze 2.06.2015 r

Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością opatrywania ran, postępowaniem z ciałem obcym, wykonywaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora AED, układaniem w pozycji bocznej ustalonej, unieruchamianiem złamań, wspieraniem psychicznym osoby poszkodowanej. Nasz zespół, kierowany przez Mateusza Panicza, b.dobrze z sobą współpracował ( co ważne w akcjach zespołowych), a jego członkowie zaprezentowali wiedzę i umiejętności na wysokim poziomie.