Kluczowy sukces Elektryczniaka w SKK-2

25 października 2013 r. Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu był gospodarzem konferencji podsumowującej realizację Projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji Edycja 2.

„Opolski Elektryczniak” zaszczycili swoją obecnością Krzysztof Początek Zastępca Prezydenta Miasta Opola, Pani Bronisława Ogonowski kierownik Referatu wspomagania i Strategii edukacyjnej, Pani Kinga Pierzak – Kostuś inspektor ds. szkół ponadgimnazjalnych,Pani Sylwia Orlik inspektor ds. szkolnictwa niepublicznego i doskonalenia zawodowego nauczycieli, Pani Iwona Janusz - koordynator Regionalny Projektu na województwo dolnośląskie i opolskie, Pani Karolina Hamarowska - asystent ds. rozwijania i realizacji programu kompetencji kluczowych na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, Pan Władysław Opoka były dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie.

Na wstępie administrator projektu Pan Kazimierz Król przypomniał o kluczowych celach, zadaniach oraz działaniach podjętych przez szkołę w ciągu trzech lat. Stwierdził, że na szczególną uwagę zasługuje fakt napisania przez nauczycieli programów do zajęć obejmujących cztery kluczowe kompetencje, ich modyfikacja w postaci aneksów oraz ewaluacja.

Trzeba przypomnieć, że wyznacznikiem przystąpienia do Projektu było przygotowanie wniosku, który w przypadku naszej szkoły i znakomitej pracy Dyrektora Władysława Opoki został oceniony bardzo wysoko i przyjęty, a o tym, że było to trudne świadczy fakt, że z Opolszczyzny zakwalifikowało się 8 szkół (włącznie z naszą), a z miasta Opola tylko ELEKTRYCZNIAK!

Wspomnieć również trzeba o tym, że do Projektu z naszej szkoły przystąpiło najwięcej uczniów – 164 i były to klasy o profilu: technik mechatronik, technik elektryk, technik teleinformatyk, technik informatyk. Zostali podzieleni na tzw. kompetencje (matematyczna, język angielski, przedsiębiorczość, informatyka).

Skala Projektu była bardzo duża, obejmowała takie działania jak: MIK (Mobilny Instytut Kompetencji), LD (Lekcje Demonstracyjne), KN (Koła Naukowe), WON (Wakacyjne Obozy Naukowe), PS (Przedsiębiorstwo Symulacyjne), Grant dla Szkół, które musiały mieć przygotowane programy oraz sprawozdania z ich realizacji.

W ramach tzw. „dobrych praktyk” nauczyciele Projektu wykorzystywali otrzymane pomoce naukowe do zajęć w innych klasach lub wypożyczali urządzenia innym nauczycielom. Dzięki temu młodsi uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, a ich umiejętności mogliśmy zobaczyć podczas kapitalnego występu muzycznego Damiana Schnobera (technik mechatronik, 4 AT) i Łukasza Zimona (technik elektryk, 1BT). Kolejnym przykładem jest zaangażowanie uczniów z „Elektryczniak TV”, którzy dokumentowali uroczystość, przeprowadzili wywiady z naszymi Gośćmi oraz dokonają montażu materiału do kolejnego odcinka.

Podsumowania Projektu z ramienia Dolnośląskiej Szkoły Wyższej dokonała Pani Iwona Janusz, która omawiając działania i zadania, umieściła Elektryczniak bardzo wysoko wśród wszystkich uczestników, dziękując za pracę nauczycieli i za wzorową postawę naszych uczniów.

Na zakończenie konferencji głos zabrali nasi Goście Pan Prezydent Krzysztof Początek i Pan Władysław Opoka, którzy podkreślili skalę projektu oraz zaangażowanie jego uczestników.

Serdeczne podziękowania składam Wychowawcom poszczególnych klas Pani Elżbiecie Dratwie (4 AT), Pani Dorocie Wiktorowskiej (4 BT), Pani Małgorzacie Jaworskiej-Suwale (4 CT), Pani Marii Kozielskiej (4 DT), Panu Andrzejowi Dobranowskiemu (4 FT) za wspieranie i mobilizowanie uczniów.

Dziękuję również nauczycielom prowadzącym poszczególne kompetencje: Pani Lidii Gargul (kompetencja przedsiębiorczość), Marii Kozielskiej (kompetencja matematyczno-przyrodnicza), Pani Annie Stankowicz i Panu Tomaszowi Śniegurowi (kompetencja język angielski), Panu Kazimierzowi Król (kompetencja IT) za wzorowe wywiązywanie się ze swoich obowiązków.

Szczególne podziękowania kieruję w stronę Administratora Projektu Pana Kazimierza Króla za koordynację i synchronizację działań oraz uczniom biorącym udział w Projekcie, za zaangażowanie, kulturę osobistą na najwyższym poziomie podczas Kół Naukowych we Wrocławiu, Obozach Naukowych w Lidzbarku i Poroninie, skąd zawsze otrzymywałem podziękowania i gratulacje za przyjazd tak wspaniałej młodzieży!

Dziękuję również Rodzicom, którzy wyrazili zgodę na uczestnictwo swoich dzieci w Projekcie!

Pozostaje mi tylko powiedzieć Elektryczniak naszą dumą!

Dyrektor
Dariusz Dobrowolski