DELEGACJA ELEKTRYCZNIAKA W PRADZE

W dniach 5-10 grudnia delegacja naszej szkoły przebywała w Pradze z roboczą wizytą w ramach projektu Comenius   ,,Study out of limits”. W składzie delegacji znaleźli się dyrektor naszej szkoły Władysław Opoka, koordynatorka projektu Anna Strokowska, pani psycholog Elżbieta Rokujżo, kierownik laboratorium Leszek Kamiński , przedstawiciel CKP pan Zbigniew Wiktorowski, opiekunka szkolnego koła europejskiego „Euroelektryk” Katarzyna Dworaczyńska oraz dwóch uczniów biorących udział w projekcie: Maciej Matusik z klasy 3gt oraz Radosław Borecki z 2ft. Do naszej delegacji dołączył w Pradze przedstawiciel średniej szkoły technicznej w Samsun (Turcja) Abdullah Sürmeli.

Stroną goszczącą był zespół szkół elektrycznych Vyšší odborná škola a Střední škola slaboproudé elektrotechniky w Pradze.

Dzięki uprzejmości pani dyrektor Marceli  Davídkovej Antošovej oraz koordynatorowi projektu, którym jest nauczyciel języka angielskiego Radoslav Voralek, mieliśmy możliwość nie tylko przyjrzeć się szkole, ale również obejrzeć gabinety lekcyjne, obiekty sportowe, porozmawiać o problemach szkolnictwa z nauczycielami, a nasi uczniowie uczestniczyć bezpośrednio w lekcjach matematyki i ekonomii.

Na specjalnym spotkaniu z nauczycielami szkoły obok wystąpienia dyrektora, który określił specyfikę naszej szkoły i przedstawił problemy z którymi próbuje poradzić sobie polska oświata, wystąpiła też pani psycholog Elżbieta Rokujżo z prezentacją na temat „Diagnoza Problemów Szkół Miasta Opola”, tłumaczenie na język angielski wykonali uczniowie Maciek i Radek. Podobną prezentację przedstawił koordynator projektu ze szkoły w Turcji Abdullah Sürmeli na temat zagrożeń uzależnieniami.

O promowaniu i zasadach pracy oraz strukturach UE w ramach pracy w klubie Europejskim krótki wykład poprowadziła Katarzyna Dworaczyńska.

Dyrektor Władysław Opoka oraz Leszek Kamiński i Zbigniew Wiktorowski mieli okazję zapoznania się z funkcjonowaniem specjalistycznych gabinetów do przedmiotów zawodowych elektrycznych, elektronicznych elektronicznych informatycznych oraz warsztatów szkolnych, a pani psycholog Elżbieta Rokujże w rozmowach z pedagogiem szkolnym wymieniła uwagi na temat problemów wychowawczo-opiekuńczych młodzieży w Czechach.

Koordynatorzy projektu spędzali codziennie wiele godzin nad ustalaniem szczegółów dotyczących wizyt naszych uczniów w szkole w Samsun (Turcja), spotkania w Polsce oraz końcowej wizyty w Pradze oraz szczegółów realizacji zadań projektu.

Delegacja nasza realizowała również zadania projektu dotyczące dziedzictwa kulturowego uczestnicząc w koncercie świątecznym ( repertuar czeski i światowy ) oraz w spektaklu operetkowym „ Polska krew” czołowego czeskiego twórcy tego gatunku Oskara Nedbala . Ostatnie popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Pragi. Nasza przewodniczka i nauczycielka zaprzyjaźnionej szkoły Slavena Jirovcova z niezwykłą pasją opowiadała o zabytkach pięknej Pragi . Zwiedziliśmy min. słynne, niczym polski Wawel, Hradczany (obecna siedziba Prezydenta Czech ), Most Karola i przepiękny Stary Rynek, który w zimowej scenerii z przepiękną choinką i setkami jarmarcznych kramików wyglądał bajkowo.