ZNOWU ELEKTRYCZNIAK NAJLEPSZY! TYM RAZEM NAJLEPSZY W KRAJU!

Nasi uczniowie w składzie: Rafał Świtala (3FT), Michael Dziony (3FT), Marcin Pech (3FT) i Sebastian Kania (3AT) wywalczyli w Lublinie I miejsce w finałowych, trzydniowych rozgrywkach Przedsiębiorstwa Symulacyjnego w ramach projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji Edycja 2. Przygotowania do konkursu rozpoczęły się już w czasie wakacji, miały charakter treningu na platformie SKK-2, obejmowały ustalania działań oraz prac, jakie uczniowie planowali wykonać w Lublinie.

W poniedziałek po uroczystym powitaniu uczestników (10 najlepszych drużyn z kraju) rozpoczęły się rozgrywki wg ściśle określonego scenariusza i parametrów, z którymi uczniowie mogli zapoznać się 30 min. przed rozpoczęciem zawodów. W trakcie trzydniowej rywalizacji drużyna Elektryka codzienne zdobywała największą liczbę punktów i była najlepsza!

Na szczególną uwagę zasługuje logistyka naszej drużyny. Chłopcy natychmiast ustalili kto odpowiada za ściśle określone działania budowanej przez nich firmy! Było to bardzo ważne, gdyż każdy miał do dyspozycji własne stanowisko komputerowe i dostęp do budowanej przez nich firmy.

W kapitalny sposób rozdzielili pomiędzy siebie zadania i odpowiedzialności za poszczególne działy, np. budowa magazynu, hali produkcyjnej, zakupu podzespołów do produkcji, logistyki transportu podzespołów oraz wyrobów gotowych, wypełnianie dokumentów spedycyjnych czy magazynowych. Ogromne znaczenie miało zatrudnianie pracowników produkcji, magazynu, kierownictwa firmy. Należało pamiętać, aby zaproponować pracownikom takie płace, które na rynku będą atrakcyjne i na tyle bezpieczne, by nie pozbawić firmy płynności finansowej.

Uczniowie pamiętali, aby swoją kadrę wysłać na szkolenie w celu podniesienia kwalifikacji, a tym samym zwiększenia konkurencyjności na rynku. Jeden z uczniów musiał pamiętać, aby w odpowiednim momencie zdobyć dla firmy certyfikat ISO, co powodowało zwiększenie ostatecznej, po całym dniu rozgrywek, ilości punktów.

Uczniowie brali udział również w zajęciach dodatkowych. Były to  między innymi 3 bloki LABORATORIUM: prezentacja działania wariografu, programowanie robotów z poziomu innych zewnętrznych aplikacji, drukarka 3D – urządzenie, które wzbudziło największe zainteresowanie -  wspaniałe urządzenie do budowy różnego rodzaju modeli części maszyn.

Po emocjach związanych z zawodami znalazł się również czas na aktywny wypoczynek. We wtorek przez prawie 6 godzin całą grupą zwiedzaliśmy Lublin. Zaskakujące jest to, że każdy dom 
w starej części miasta posiada piwnice, którymi   mieliśmy okazję i przyjemność wędrować.

Szkolnej drużynie: Rafałowi Świtale, Michaelowi Dziony, Marcinowi Pechowi i Sebastianowi  Kani gratuluję wspaniałego wyniku, życząc dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni z faktu, że uczniowie Opolskiego Elektryczniaka potrafili pokonać w rozgrywkach szkoły także o profilu ekonomicznym!

Serdeczne podziękowania składam szkolnemu administratorowi projektu Kazimierzowi Królowi  za nieustanne motywowanie młodzieży oraz pani Lidii Gargul za czas poświęcony na tłumaczenie zawiłości ekonomicznych funkcjonujących w przedsiębiorstwie.

 

Dariusz Dobrowolski