ORGANIZACJA PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

ORGANIZACJA PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

Organizacja praktycznej nauki zawodu odbywa się w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 113, poz. 988 oraz z 2003 r. Nr 192, poz. 1875) z późn. zm.

Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

1. Zajęcia praktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu są organizowane przez szkołę w Centrum Kształcenia Praktycznego Zespołu Placówek Oświatowych w Opolu.

2.Zespół Placówek Oświatowych prowadzi swoją działalność w oparciu o własny statut.

3. Praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

4. Zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów i młodocianych w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych, niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie.

5. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

6.Praktyki zawodowe organizowane u pracodawców są prowadzone pod kierunkiem opiekunów  praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy.

7.Mając na celu utrwalenie wiadomości oraz wdrożenie umiejętności na zajęciach z przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości wskazane jest aby uczniowie sami dokonali wyboru miejsca odbywania praktyki zawodowej.

8. W trakcie realizacji praktyki zawodowej uczniowie powinni dokumentować jej przebieg prowadząc dzienniczek praktyk.

9. Dyrektor szkoły zawiera umowę z podmiotem przyjmującym uczniów  na praktyczną
naukę zawodu.

10. Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych oraz wymiar godzin tych zajęć i praktyk określa program nauczania dla danego zawodu dopuszczony do użytku w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu przez dyrektora szkoły.

11.Dobowy wymiar godzin zajęć praktycznej nauki zawodu uczniów w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin, a uczniów w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin.

12.Praktyczna nauka zawodu uczniów i młodocianych jest prowadzona indywidualnie lub w grupach. Liczba uczniów lub młodocianych w grupie powinna umożliwiać realizację programu nauczania dla danego zawodu i uwzględniać specyfikę nauczanego zawodu, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy w sprawie prac wzbronionych młodocianym, a także warunki lokalowe i techniczne w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu.

13.Zgodnie z ustawą o rzemiośle nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych sprawuje izba rzemieślnicza lub z jej upoważnienia cech, właściwe ze względu na siedzibę rzemieślnika.

14.Zajęcia laboratoryjne prowadzone są w szkolnych pracowniach, w pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego a zajęcia specjalizacyjne również na terenie zakładów pracy z którymi szkoła zawarła umowę.

15.Zajęcia pracowniane prowadzone są w oparciu o regulaminy pracowniane i instrukcje stanowiskowe.

15. W celu dobrego przygotowania do egzaminów zawodowych oraz zwiększenia szans na zatrudnienie zgodnie z wyuczonym zawodem organizowane są w szkole dodatkowe kursy z zakresu eksploatacji urządzeń elektrycznych kurs zakończone egzaminem na świadectwa kwalifikacyjne.

16.Szeroki udział w projektach unijnych pozwala rozwijać zainteresowania i mobilność uczniów.

17.Przybliżenie nowoczesnych technologii, postępu technicznego i warunków życia gospodarczego realizowane jest we współpracy z wyższymi uczelniami o raz zakładami pracy – w szczególności z firmą El12 i Energetyką Cieplną Opolszczyzny.