BIBLIOTEKA NARODOWA

„Biblioteki cyfrowe, serwisy i portale internetowe – nowe źródła informacji w pracy nauczyciela – bibliotekarza”.

W dniach od 28 - 30.09.2010 Biblioteka Narodowa organizowała szkolenia skierowane do nauczycieli bibliotekarzy szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.  Z zaproszenia na to szkolenie w naszej szkole skorzystała Danuta Łągiewka.

Program zajęć obejmował takie zagadnienia jak:

  • Kontakt uczniów z nowymi technologiami i Internetem, umiejętność doboru źródeł informacji oraz ich oceny;
  • Prawo autorskie i wolne licencje,
  • Źródła internetowe udostępniające teksty literackie: polskie serwisy udostępniające teksty literackie, serwisy oferujące nagrania lektur, biblioteki cyfrowe oferujące lektury i literaturę dla dzieci i młodzieży, inne serwisy z literaturą staropolską,
  • Polskie, europejskie i światowe biblioteki cyfrowe,
  • Źródła internetowe związane ze sztuką i archiwaliami: wybrane polskie i zagraniczne serwisy związane z filmem, malarstwem oraz wybrane polskie źródła prezentujące materiały archiwalne,
  • Serwisy i portale oferujące multimedia: zagraniczny serwis społecznościowy  związany z fotografią, materiałami wideo, zagraniczny serwis oferujący nuty i muzyki klasycznej, możliwości wyszukiwania zaawansowanego i filtrowania wyników w wyszukiwarce Google, projekty Wikimedia Founndation.

Warta polecenia jest  biblioteka internetowa „Wolne Lektury”, która dostarcza najlepsze dostępne wydania i opracowania krytyczno-literackie lektur szkolnych, opublikowanych w CBN Polona. Wszystkie teksty są opracowane i opatrzone komentarzem, dostępne w kilku formatach: odt, xtx i PDF. Na stronie znajdują się również materiały pomocnicze dla nauczycieli, m.in. scenariusze lekcji. Serwis umożliwia przeszukiwanie bazy według: autora, tytułu, gatunku, epoki, motywu literackiego, rodziny motywów. Inne warte polecenia: CBN Polona, Polska Biblioteka Internetowa, Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej, Staropolska On-line, Federacja Bibliotek Cyfrowych, Europeana, Culture.pl,  FilmPolski.pl, Galeria Malarstwa Polskiego, Skarby Dziedzictwa Narodowego i inne.

Program szkolenia był bardzo interesujący, wiele informacji można wykorzystać na bieżąco w procesie edukacyjnym. Należy nadmienić, że każdego dnia  w systemie polskich bibliotek cyfrowych przybywa około 500 publikacji. Teksty kilkudziesięciu polskich autorów lektur szkolnych możemy czytać i odsłuchiwać w sieci. Są serwisy, do których przybywa kilka tysięcy fotografii w ciągu minuty i blisko 100 tysięcy materiałów filmowych w ciągu dnia. Jest to bogactwo, do którego warto dotrzeć. W związku z tym wszystkie ważne informacje będą przekazywane uczniom klas maturalnych w trakcie realizacji programu przygotowującego do matury, uczniom innych klas w trakcie zajęć bibliotecznych oraz w czasie kwerend indywidualnych i zbiorowych.