Spotkanie uczestników projektu Comenius w Polsce

Study out of limits

Spotkanie uczestników projektu Comenius w Polsce

Zgodnie z tradycja projektów wymiany Comenius trzecie spotkanie uczestników projektu nastąpiło u nas, w dniach 2 - 8.10.2011. Delegacje zaprzyjaźnionych szkół, turecka i czeska, przybyły do szkoły w niedzielę, 2 października 2011 o godz. 6:00. Oczekujący rodzice, uczniowie i nauczyciele gorąco przywitali gości. Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin, naszych uczniów, którzy ich zaprosili. W ten sposób realizowaliśmy jeden z głównych celów tego projektu: poznanie życia codziennego w krajach partnerskich, kultury narodowej, zwyczajów. Zaplanowany program dla gości na cały tydzień był bardzo bogaty, o szczegółach realizacji dowiecie się z portalu oficjalnego projektu: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p37159

3.10.2011
Dzień 2, Poniedziałek Uroczyste powitanie gości w sali gimnastycznej: 4 wybranych uczniów z każdej grupy wniosło flagi państwowe, następnie zostały odegrane hymny wszystkich państw projektu. Dyrektor ZSE w Opolu Władysław Opoka przywitał gości w obecności zebranych w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły tureckiej Pan Fahri Yurt powitał polskich gospodarzy i uczniów oraz przedstawił członków delegacji, także wice-dyrektor szkoły z Czech, pani Anna Luxova przedstawiła czeską grupę. Po zakończeniu ceremonii powitalnej, goście w 2 grupach zwiedzili wybrane sale lekcyjne, laboratoria i bibliotekę. Uczniowie szkół partnerskich wraz z gospodarzami podzieleni na 2 grupy wzięli udział w lekcjach języka angielskiego " Historical town - Opole " i "Welcome In opolskie", kolejna była lekcja mechatroniki - "Programowanie siłowników pneumatycznych" i fizyki "Zjawiska optyczne". Uczniowie wrócili do sali konferencyjnej i otrzymali instrukcje na temat korzystania z systemu GPS. 12:30 - Przejście na ul. Osmańczyka do ZSM (Szkoła mechaniczna). Po obiedzie uczniowie wyposażeni w urządzenia GPS i karty rajdowe zostali wysłani na grę terenową w grupach: zwiedzanie Opola, zwiedzanie ciekawych miejsc, dokumentowanie. Po kolacji uczniowie pojechali autobusem do Schroniska młodzieżowego przy ulicy Torowej. Tam zostali zakwaterowani i spędzili wspólnie wieczór.

04.10.2011
Dzień 3, wtorek 6:00 - Wyjazd autokarem na wycieczkę do Oświęcimia, Wieliczki i Krakowa. Po przyjeździe do Oświęcimia, uczestnicy projektu (33 uczniów i 11 nauczycieli) zwiedzili muzeum. Pod Ścianą Śmierci delegacje szkół pozostawiły kwiaty. Auschwitz – Birkenau jest kluczowym miejscem pamięci dla całej ludzkości, celem przeciwdziałania polityce rasistowskiej i ludobójstwu. Potem uczestnicy wycieczki udali się do Wieliczki. Zabytkowa Kopalnia Soli to jedyny obiekt na świecie, gdzie wydobycie trwa od średniowiecza. Podziwialiśmy umiejętności górników nie tylko techniczne, ale także artystyczne rzeźby w soli kamiennej. Kopalnia Soli w Wieliczce jest na pierwszym miejscu na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego od 08 września 1978. Następnym punktem naszego programu był Kraków, dawna stolica Polski. Cieszyliśmy się pięknem Starego Miasta, z pierwotnym układem średniowiecznych ulic, architekturą, wspaniałą i niepowtarzalną atmosferą. Odwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, dawną rezydencję polskich monarchów zbudowaną w XIV wieku i katedrę znajdującą się na końcu Traktu Królewskiego, poznaliśmy legendę o Smoku Wawelskim. Zobaczyliśmy panoramę miasta i Kopiec Kościuszki - wzniesiony przez krakowian na cześć Tadeusza Kościuszki, polsko-litewsko-amerykańskiego generała i przywódcy wojskowego. Stare Miasto, Wawel i dzielnicę Kazimierz odnotowano na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Wyposażeni w mapy i przewodniki przygotowane przez polskich uczniów uczestnicy mogli odwiedzić najciekawsze miejsca na własną rękę. Zwiedzanie zakończyło się o 21:00. Grupa wróciła do Opola, aby spędzić noc w Schronisku młodzieżowym przy CKP.

05.10.2011
Dzień 4, środa. Po śniadaniu uczestnicy wraz z nauczycielami zostali powitani przez dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w sali konferencyjnej. Podzieleni na 2 grupy odwiedziliśmy laboratoria centrum. Następnie grupy uczestników brały udział w zajęciach praktycznych. Przedstawiciele nauczycieli w kuratorium został poinformowany o zadaniach tej instytucji i reformach planowanych w obszarze edukacji. Po zakończeniu zajęć praktycznych i obiedzie uczestnicy projektu zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, kierownik CKP-u podsumował ich szkolenie i zapytał o opinie. Turecka grupa przedstawiła prezentację na temat znanych osób ich kraju, po wielkim aplauzie ze strony widowni pozostałe prezentacje przeniesiono na następny dzień. O godzinie 15:00 na terenie sali gimnastycznej CKP-u odbył się pokaz sztuk walki karate prowadzony przez trenera i vice dyrektora CKP pana Dariusza Kulitę. 16:00 - Powrót do rodzin polskich uczniów.

06.10.2011
Uczestnicy projektu zostali zaproszeni do TVP Opole - lokalnej stacji telewizyjnej. Podzieleni na 2. grupy odwiedziliśmy studio i dowiedzieliśmy się o procesie przygotowania programów TV. 09:30 - Autobus czekał na nas w centrum miasta i zabrał do Politechniki Opolskiej. Grupa odwiedziła i obserwowała eksperymenty w laboratorium wysokich napięć (Wydział Elektryczny) oraz pracowni pojazdów mechanicznych (Wydział Mechaniczny), spędziliśmy również czas w Sali senatu Uniwersyteckiego na wykładzie poświęconym modus operandi uniwersytetów. 11:00 - Podróż autobusem do Tułowic, Liceum Leśnictwa. Grupa została przyjęta przez dyrektora szkoły i poinformowana o zawodach nauczanych w tej szkole. Umundurowani uczniowie z 4tych klas byli naszymi przewodnikami i oprowadzili nas po terenie szkoły i zabytkowym parku. 14:00 - Powrót do Opola. Ciąg dalszy prezentacji poświęconych sławnym osobistościom i wpływowi UE na nasze życie..

07.10.2011,
piątek Wycieczka do elektrowni "Opole" w Brzeziu. Po krótkiej instrukcji na temat bezpieczeństwa uczestnicy wyposażeni w kaski ochronne zwiedzili instalacje elektrowni i zapoznali się z procesem produkcji energii elektrycznej oraz problemami ochrony środowiska. 11:00 - Podróż autobusem do Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim. Zwiedzanie szkoły i obiad. Zwiedzanie kościoła Św. Rocha, spacer do Gminnego Ośrodka Kultury (GOK). 14:00 - Pokazy "Uczniowie i nauczyciele Elektryczniaka po szkole", Ethno Drums, grupa cyrkowa "Cudaki", pokaz tańca ludowego, mażoretki, Grupa młodych akrobatów "Gwiazda", zespół ludowy "Dobrzenianki". Ten punkt programu nawiązywał do jednego z naszych głównych tematów projektu „Healthy and risky behaviour”. Pokazaliśmy naszym gościom, jak pobudzamy zainteresowania i wskazujemy cele życiowe, począwszy od najmłodszych dzieci poprzez najróżniejsze grupy zainteresowań młodzieży aż do seniorów. Na zakończenie spotkania uczestnikom projektu wręczono certyfikaty uczestnictwa oraz pamiątki. Certyfikaty otrzymali także rodzice, którzy są pełnoprawnymi uczestnikami projektu. W sobotę goście spędzali dzień z rodziną i swoimi polskimi przyjaciółmi (zwiedzanie ciekawych miejsc, zakupy itp.). Wielu z nich spotkało się w opolskim ZOO lub na zakupach w centrum handlowym Karolinka.

10.09.2011,
niedziela 02:00 – Po krótkim pożegnaniu przez nauczycieli i dyrekcję naszej szkoły oraz rodziny, goście odjechali autobusem spod szkoły z powrotem do Czech. Dla uczniów czeskich spotkanie zakończyło się po powrocie do Pragi w godzinach porannych, dla grupy tureckiej dopiero po południu, po powrocie do Samsun.

Fotoreportaże z tego spotkania znajdziecie również: https://sites.google.com/site/rainbowclubpoland/ w