Biblioteka poleca
W tym dziale będziemy zamieszczać polecane przez nas książki.
Joe Celko, Praktyki mistrza SQL Programowanie zaawansowane
SQL jest narzędziem stworzonym specjalnie na potrzeby baz danych. Nauka tego języka wymaga dogłębnego zrozumienia mechanizmów relacyjnych baz danych. Co więcej, w przypadku dużych zbiorów danych lub zbiorów danych wymagających szczególnego traktowania pozornie nieznaczne usterki kodu SQL mogą prowadzić do istotnych problemów w użytkowaniu aplikacji.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla aktywnych programistów SQL. Przedstawia zaawansowane techniki i idiomy programistyczne z obszaru tego języka. Pokazano w niej również, w jaki sposób można rozwiązywać problemy, które często pojawiają się w bazach danych. Prezentowane tu rozwiązania można implementować we właściwie wszystkich systemach bazodanowych korzystających z SQL. To klasyczny podręcznik, systematycznie uaktualniany, który doczekał się prawdziwego uznania wśród specjalistów.
John Baichtal, Fascynujący świat robotów
Największym marzeniem każdego majsterkowicza jest skonstruowanie własnego robota, który wyręczy w codziennych, monotonnych pracach. Robota, dzięki któremu majsterkowicz będzie miał więcej czasu na konstruowanie nowych niesamowitych układów. Jeżeli Ty również marzysz o własnym pomocniku, trafiłeś na doskonałą książkę!
Błyskawicznie wprowadzi Cię ona w świat budowniczych robotów. Dzięki licznym ilustracjom oraz przejrzystym opisom będzie to niezwykle przyjemna i pouczająca lektura. Zacznij czytać już dzisiaj i sprawdź, jaki silnik dobrać, jak wykorzystać energię słoneczną oraz jak opracować układ zasilania. Po zapoznaniu się z mechanicznymi i elektronicznymi aspektami budowy przejdziesz do tematów związanych z programowaniem Twojego robota. Odkryj, jak budować instrukcje warunkowe, pętle oraz wykorzystać w pełni środowisko platformy Arduino. Zdobądź wiedzę na temat praktycznych zastosowań podczerwieni oraz przekonaj się, czy w Twoim warsztacie są wszystkie niezbędne narzędzia konstruktora robotów.
David Adam, Ukryty geniusz
David Adam próbuje odpowiedzieć na pytania: Czym jest inteligencja? W której części mózgu się znajduje? I przede wszystkim: Czy można ją zmienić i ulepszyć?
Autor na własnej skórze sprawdza skuteczność rewolucyjnych "pigułek na rozum" i elektrostymulacji, opowiada o mrocznych dziejach testów na inteligencję oraz spotyka się z sawantami i hakerami mózgów. W ironiczny sposób opisuje też Mensę, której jest członkiem, bezlitośnie obnażając słabości tej instytucji. David Adam zadaje ważne pytania o to, czy i w jaki sposób nauka powinna klasyfikować ludzi ze względu na inteligencję oraz jak daleko można się w posunąć w próbach podwyższania poziomu inteligencji. To błyskotliwa i ironiczna książka, która daje do myślenia…
"W tej przystępnie napisanej książce Adam opowiada mnóstwo fascynujących anegdot, chociażby o powstaniu testów na inteligencję. Przedstawia też przezabawną, a momentami niepokojącą historię badań nad mózgiem i sposobów mierzenia inteligencji. Dzięki niej dowiecie się, co niesie z sobą przyszłość, w której poprawianie zdolności kognitywnych będzie na porządku dziennym."
"Library Journal"
Erica Dhawan, Cyfrowa mowa ciała
Pierwsza książka na temat komunikacji i budowania zespołu, w której autorka mierzy się z problemami, obnażonymi przez pandemię i pracę zdalną.
Erica Dhawan – autorytet w zakresie komunikacji i pracy zespołowej w realiach XXI wieku – przedstawia zasady skutecznej komunikacji w cyfrowym świecie. Opierając się na najnowszych badaniach, napisała wypełniony praktycznymi radami przewodnik niezbędny w świecie pracy zdalnej i hybrydowej. Dzięki niemu zrozumiesz, czym jest nowa empatia, dowiesz się, jak uniknąć nieporozumień i frustracji, a przede wszystkim poznasz cztery zasady cyfrowej mowy ciała.
Kiedy spotykamy się z kimś twarzą w twarz, nawet 80% informacji przekazujemy za pomocą mowy ciała. W świecie cyfrowej komunikacji jesteśmy jej pozbawieni. Ta książka podpowie ci, czym skutecznie zastąpić kontakt wzrokowy, kiwnięcie głową lub zwykły uśmiech.
„Komunikaty niewerbalne są niezbędne do wzajemnego zrozumienia. W czasach gdy tak wiele rozmów odbywa się on-line oraz masowego przejścia na zdalne nauczanie i pracę, potrzebujemy tej książki bardziej niż kiedykolwiek”.
Kelsey Miller, Przyjaciele
Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces. W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi? Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.
We wrześniu 2019 roku minęło dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka. Ćwierć wieku z Przyjaciółmi to dobry moment, by dać fanom serialu coś specjalnego – książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli! Nie znam drugiego serialu, na którym można się tak śmiać, tak płakać i tak pokochać bohaterów. No i któż nie marzy o oddanym przyjacielu, który mówi: „Gdybym musiał, obsikałbym każdego z Was”?
Julien Sandrel, Pokój wspaniałości
Zaskakująca i zabawna opowieść o szalonym pomyśle matki, która usiłuje wybudzić syna ze śpiączki, spełniając po kolei wszystkie jego marzenia.
Louis ma 12 lat. Tego ranka zamierza wyznać matce, Thelmie, że po raz pierwszy w życiu się zakochał. Zauważa jednak, że jej myśli zaprząta coś innego – pewnie jak zwykle praca. Wychodzi z domu, poirytowany i rozczarowany, po czym wskakuje na deskę i rusza przez ulicę. Potrąca go ciężarówka.
Prognozy nie są optymistyczne. Za cztery tygodnie, jeśli nie nastąpi poprawa, trzeba będzie odłączyć Louisa od respiratora. Po powrocie ze szpitala zrozpaczona Thelma znajduje pod materacem syna notatnik. Louis spisał w nim wszystkie „wspaniałości” – przygody, które chciałby przeżyć.
Thelma podejmuje decyzję: będzie spełniała te marzenia w jego imieniu, strona po stronie. Jeśli Louis posłucha opowieści o jej przygodach, przekona się, że życie jest piękne i być może dzięki temu zdoła się wybudzić. A jeśli za kilka tygodni będzie musiał umrzeć, zdąży przynajmniej przeżyć wszystkie te niesamowite rzeczy za pośrednictwem matki.
Adam Higginbotham, O północy w Czarnobylu
Kiedy w nocy 26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego numer 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do wybuchu, nikt nie spodziewał się, co tak naprawdę oznacza to niemal dla całego świata. Dziś wiemy, że była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej, która odcisnęła swoje piętno nie tylko na mieszkańcach Białorusi, Ukrainy i Rosji. Wiele spraw zatajono, inne przemilczano, przez długi czas bagatelizowano skalę problemu. Jak jest prawda? Obnaża ją Adam Higginbotham w swojej książce „O północy w Czarnobylu”.
Skrywane przez lata tajemnice
Adam Higginbotham przeprowadził liczne wywiady ze świadkami i uzyskał dostęp do odtajnionych akt i nieopublikowanych do dziś wspomnień, aby obnażyć kłamstwa, jakie radziecka władza przekazywała opinii publicznej. Początkowo starano się zatuszować to, co stało się w Czarnobylu, ale katastrofa i jej skutki szybko musiały wyjść na jaw.
Z książki „O północy w Czarnobylu” dowiesz się, jak wyglądał przebieg zdarzeń, który doprowadził do tragedii. Kto odpowiada za wybuch w reaktorze? Czy osoby, które zajmowały wysokie stanowiska w elektrowni w Czarnobylu miały do tego niezbędne kompetencje? Okazuje się, że Nikołaj Fomin, naczelny inżynier elektrowni, nie był specjalistą od energii jądrowej i fizyki nuklearnej – zdobywał dopiero wiedzę na kursie korespondencyjnym. Z kolei Anatolij Diatłow, zastępca naczelnego inżyniera w elektrowni, do upadłego bronił swoich tez, choć zostały one bezdyskusyjnie obalone. Pierwszy dyrektor Czarnobyla, Wiktor Briuchanow, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale jego podanie zostało podarte.
Jaka była prawda?
Tragedia, jaka miała miejsce w Czarnobylu zapisała się na czarnych kartach światowej historii. Przeprowadzono śledztwo, skazano winnych, ale czy wszystkich? Adam Higginbotham pisze w swojej książce o powstaniu elektrowni. Możesz dzięki niej dowiedzieć się, jak żyli mieszkańcy Prypeci tuż po wybuchu, jaki był prawdziwy przebieg wydarzeń i jakie działania propagandowe podjęto wówczas, by zatuszować skalę problemu. Takiego zapisu historii Czarnobyla jeszcze nie było!
Olga Tokarczuk, Bieguni
Doceniona przez noblowską kapitułę konkursową powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk jest wyjątkowa. Co wywarło aż takie wrażenie na wybitnych krytykach literackich, że książka ta została obsypana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Literacką Nike 2008 oraz międzynarodową Nagrodą Bookera 2018?
Odważna książka o sobie i o świecie
Dzieło „Bieguni” Olgi Tokarczuk zaskoczy Cię swoją wielowymiarowością. Jest złożone, przejmujące, a przy tym opowiada o samej autorce oraz o jej sposobie widzenia otaczającego ją świata. Rzadko kiedy spotyka się książkę, która wyzwala w czytelniku aż tyle refleksji i emocji.
Autorka zaprasza Cię w podróż, która będzie wiodła przez różne miejsca i czasy. Nie ma tu granic, ponieważ akcja dzieje się na całym świecie. Sięga zarówno do najdalszych zakątków – dawnych sułtańskich pałaców, jak i współczesnych hal odlotów na lotniskach, ale też do wielu innych miejsc.
Powieści tej nie można streścić w kilku słowach. Bohaterami książki są nomadzi i koczownicy, którzy nie są przywiązani do własnych korzeni – to ludzie w ciągłym ruchu, wciąż gotowi do drogi. Porzuć znane Ci szlaki i utarte schematy myślenia o rzeczywistości, jaka Cię otacza. Sprawdź, co my wszyscy mamy wspólnego z tytułowymi „Biegunami” i dowiedz się, dlaczego książka ta jest jedną z najszerzej komentowanych polskich powieści ostatnich lat.
James Hamilton-Paterson, Dyskretny urok Fernet Branca
Toskania, leniwe lato, cisza, spokój. Wyrafinowane potrawy, intrygujące przepisy, lekkie wino. Wydawałoby się, że zapowiada się sielanka. Nic bardziej mylnego. On – zblazowany i z dystansem (jak na Brytyjczyka przystało), ona – szalona dziewczyna ze wschodu. Dwa światy, które nie miały prawa się spotkać. Jednak w wyniku drobnego oszustwa ze strony agenta nieruchomości znany z ciętego języka ghostwriter zostaje uwięziony w sąsiedztwie hałaśliwej kompozytorki. To, co z tego spotkania wynikło, brytyjski „The Guardian” określił jako „zabawny przepis na katastrofę”. Tajemnica tej receptury to ironiczny ton, przewrotny humor i... likier Fernet Branca w dowolnych ilościach. Każdego, kto nie doda tego przezabawnego divertimenta do swojej listy wakacyjnych lektur, należałoby zmusić do spożycia niezrównanego Kosmicznego Placka Geralda! Michael Dibdin, „Guardian”
Kevin Mitnick, Niewidzialny w sieci. Sztuka zacierania śladów
Każdy twój ruch w sieci jest monitorowany i zapisywany, a twoja prywatność nieustannie zagrożona. Potężne korporacje oraz rządy chcą wiedzieć, co robisz, i odpowiednio to wykorzystać. Prywatność to dziś luksus, na który niewielu z nas może sobie pozwolić. Kevin Mitnick uczy sztuki bycia niewidzialnym w sieci, dzięki której będziesz mógł chronić siebie i swoje rodziny.
Regina Brett, Bóg nigdy nie mruga
Felietony Reginy Brett docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Przyklejano je na lodówkach, rozsyłano w e-mailach do bliskich. Tematy lekcji, których udzieliło autorce życie, cytowano na tysiącach blogów i przedrukowywano w gazetach.
Książka, którą trzymasz w ręce, stanie się bliska każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się na życiowym zakręcie oraz wszystkim szukającym inspiracji. Niech każda z pięćdziesięciu lekcji będzie manifestem – jak bohaterka jednego z esejów, pewna sportowa czapka z prostym hasłem: „Życie jest dobre”. Bo takie jest. Naprawdę.
Cormac McCarthy, Droga
Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…
Cixin Liu, Era supernowej
Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby ludzka cywilizacja mogła przetrwać.
Dzieci, które bez przerwy myślą tylko o zabawie, nie przejmują się jednak zbytnio dziedzictwem swoich rodziców. Najbardziej cieszy je nieograniczony dostęp do technologii i broni – od karabinów do pocisków balistycznych. Przyszłość rodzaju ludzkiego maluje się w czarnych barwach...
Artur Domosławski, Wykluczeni
Artur Domosławski, autor słynnej na świat cały biografii Ryszarda Kapuścińskiego, postanowił kontynuować niedokończony trud swego bohatera, tak wnikliwie i pięknie w owej biografii przebadany i opisany. Tym razem odwiedził w naszym imieniu miliony wykluczonych z konsumpcyjnego jarmarku i – ku naszemu pouczeniu – opisał tych, którym żyć przypadło z powietrza i łaski Boga, na obrzeżach świata dostatku." Zygmunt Bauman.
Harald Welzer, Samodzielne myślenie
Jaka aka przyszłość czeka naszą cywilizację? Najwyższy czas, by każdy z osobna zadał sobie to pytanie i zastanowił się, co możemy zrobić już dziś, żeby wizja przyszłości znów stała się obietnicą a nie zagrożeniem. Autor, Harald Welzer, znany niemiecki psycholog społeczny prezentuje bezwzględną analizę społeczeństwa zakażonego wirusem totalnej konsumpcji i politycznego paraliżu. Jednocześnie Welzer pokazuje wiele konkretnych i intrygujących sposobów pozwalających każdemu z nas stać się politycznie aktywnym obywatelem i poważniej traktować siebie i własne interesy. Okazuje się, że pierwszy krok wcale nie jest taki trudny – wystarczy zacząć samodzielnie myśleć!
Paulina Hendel, Homo sapiens. Czerwone słońce
Słowiańskie demony nie dają o sobie zapomnieć. Magda wraca do życia w innym ciele, zmienia się również jej charakter. Razem z Feliksem chcą odszukać i unicestwić Pierwszego. Wreszcie trafiają na Mateusza, który po wydarzeniach z poprzedniego roku wyprowadził się z Wiatrołomu. Mężczyzna wciąż nosi w sobie wspomnienia Pierwszego i wie, że żniwiarz chciał odnaleźć kogoś o imieniu Gerard. We troje wyruszają więc na poszukiwania, a na świecie z niewiadomych przyczyn pojawia się coraz więcej niwach.
Yuval Noah Harari, Homo sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz
Jeżeli istnieje jedno przekonanie, które połączyło lewicę i prawicę, psychologów i filozofów, myślicieli starożytnych i współczesnych, to jest nim milczące założenie, że ludzie są źli. Bardzo często trafia ono do nagłówków gazet i kształtuje życie całych społeczeństw. Od Machiavellego do Hobbesa, od Freuda do Pinkera – korzenie tego przekonania przeniknęły głęboko do naszej kultury. A jeśli to nie jest prawda? Przekonaj się!
Marek Wiktor Szelewski, Automatyka przemysłowa w praktyce. Projektowanie, modernizacja i naprawa
Książka zawiera przystępne omówienie technicznych zagadnień związanych z projektowaniem, modernizacją i naprawą układów automatyki przemysłowej. Książka ta jest przeznaczona dla osób zatrudnionych w służbach utrzymania ruchu parku maszynowego przedsiębiorstw. Może ona również stanowić uzupełnienie literatury dla uczniów techników kształcących się w kierunkach elektronika, mechatronika, elektryka i innych.
Marek Marcinowski, Wiele do stracenia
Andrew Freshet sądzi, że złapał szczęście za ogon. Pnie się po szczeblach kariery w jednym z nowojorskich banków inwestycyjnych. Nic nie wskazuje na to, że zwykły służbowy wyjazd do Sierra Leone zamieni jego życie w rozpędzony rollercoaster.
Powieść Marka Marcinowskiego to sensacja z prawdziwego zdarzenia: nieoczekiwane zwroty akcji, intrygi, śmiertelnie niebezpieczna gra, gigantyczne inwestycje, a w ich tle miłość, która w podbramkowej sytuacji przypomina, że jeszcze nie wszystko stracone.
Gerald Hüther, Kim jesteśmy - a kim moglibyśmy być
W książce „Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być” Hüther pokazuje z neurobiologicznej perspektywy, w jaki sposób każdy może stać się tym, kim naprawdę mógłby być, gdyby wykorzystał predyspozycje, jakimi rzeczywiście dysponuje. Spróbujcie!
Becky Chambers, Wspólna orbita zamknięta
Ekscytująca, pełna przygód i niebezpieczeństw podróż przez Galaktykę z barwną załogą „Wędrowca”. Wspólna orbita zamknięta została umieszczona przez „Publishers Weekly” na liście najlepszych powieści 2017 roku. „Becky Chambers wykorzystuje swój wielki talent, który objawiła już w debiutanckiej powieści Daleka droga do małej, gniewnej planety, by tym razem uważniej przyjrzeć się poruszającej historii samookreślenia i osobistej niezależności. Bez względu na to, do jak pięknego i dziwnego świata nas zabiera, możemy liczyć, że będzie nas prowadzić z humorem i sercem”.
Maria i Przemysław Pilchowie, Nasi Nobliści
W 2019 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Olga Tokarczuk. To już piąta Nagroda Nobla dla polskich pisarzy. Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską oraz laureata pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsa czy naszą dwukrotną noblistkę, Polkę wszech czasów Marię Skłodowską-Curie wszyscy znają. Ale nie wszyscy wiedzą, że z naszym krajem związanych jest kilkudziesięciu innych laureatów Nagrody Nobla. Przybliżamy portrety literackie 56 noblistów urodzonych w Polsce w jej obecnych granicach i na Kresach Wschodnich bądź o polskich korzeniach. Chcecie poznać nazwiska – przeczytajcie.
Clive Staples Lewis, Chrześcijaństwo po prostu
"Chrześcijaństwo po prostu" to zapis pogadanek radiowych, jakie w czasie wojny wygłaszał na antenie BBC późniejszy autor "Opowieści z Narnii". To książka dla tych, którzy chcą wierzyć, a wątpią.
Remigiusz Mróz, Chór zapomnianych głosów
„Chór zapomnianych głosów” to SF z tempem właściwym powieściom sensacyjnym, intrygą iście kryminalną i klimatem rodem z horrorów. Zakończenie powinno zaskoczyć nawet najbardziej przewidującego czytelnika.
Janusz Andrzej Zajdel, Cylinder van Troffa
Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata.
Radosław Rak, Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Radosław Rak, młody autor, tworzy znakomite dzieła z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Jednak zaszufladkowanie jego utworów tylko w ten sposób byłoby co najmniej niewłaściwe, o czym świadczy chociażby trzecia powieść w dorobku autora, jaką Ci dziś proponujemy – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wyrusz w magiczną podróż do Galicji z przełomu XVIII i XIX wieku i zobacz, co dla Ciebie przygotował laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.