SUKCESY UCZNIÓW ELEKTRYCZNIAKA W WOJEWÓDZKICH ZAWODACH SPORTOWO-OBRONNYCH "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE"

Turniej

Jubileuszowe XXXV zawody sportowo-obronne pn. „ Sprawni jak żołnierze ‘’ zostały przeprowadzone na obiektach 1 pułku saperów w Brzegu . Uczestniczyło w nich 66 dziewcząt i chłopców z 15 szkół województwa opolskiego . Celem zawodów było wyłonienie indywidualnych i drużynowych mistrzów w na szczeblu wojewódzkim w kategorii dziewcząt i chłopców , którzy w dniach 12-15.06.br. będą reprezentować Opolszczyznę w zawodach centralnych w Bornem-Sulinowie . Organizatorem zawodów było opolskie Kuratorium Oświaty, 1 Pułk saperów w Brzegu i Wojewódzki Sztab Wojskowy . Kierownikiem zawodów był płk Edward Łakomy.

W pierwszym dniu w godzinach przedpołudniowych rozegrane zostały zawody o puchar Dowódcy 1 psap. Młodzież miała do wykonania 9 zadań , m.inn. pokonanie toru napalmowego , strzelanie na celność , wykrywanie niebezpiecznych przedmiotów , przenoszenie min ppanc,. itp. Młodzież mogła praktycznie wykonać zadania , które na co dzień wykonują brzescy saperzy . Z demonstrowanym sprzętem uczniowie zetknęli się pierwszy raz i bardzo się nim interesowali.

Nasz zespół w składzie : Michał GŁUSZEK , Paweł MARKUSZEWSKI i Łukasz WALDMAJER spisał się znakomicie zajmując II miejsce . W godzinach popołudniowych przystąpiono do właściwych zawodów . Rozegrano 2 konkurencje - test sprawnościowy i I pomoc. Kolejne 3 konkurencje tj. strzelanie z broni pneumatycznej , rzut granatem ćwiczebnym RG-42 do celu oraz bieg na orientację , odbyły się w drugim dniu zawodów na poligonie PĘPICE . Zespoły dopingowane przez opiekunów dawały z siebie wszystko i ostro rywalizowały o jak najlepsze miejsca . Z tej rywalizacji wyłoniły się zespoły , które zajęły czołowe lokaty . I tak w grupie dziewcząt I miejsce i prawo startu w zawodach centralnych zajął zespół z Zespołu Szkół Rolniczych z Namysłowa . Kolejne miejsca zajęły : II m. – ZSO z Kluczborka , III m. – II LO z Brzegu. Łącznie startowało 9 drużyn żeńskich . W grupie chłopców najlepszym okazała się drużyna z Zespołu Gimnazjalno-Licealnego i Zawodowego z Byczyny , II m. zajął zespół z ZSO „ Carolinum ‘ w Nysie , a III m . zajęła reprezentacja „ Elektryczniaka’’, ulegając zaledwie o 2.5 pkt zespołowi z Nysy . To wielki sukces naszej ekipy . Miała ona wielkie szanse na zwycięstwo , jako że prowadziła po pierwszym dniu , lecz 2 błędy w kolejnych konkurencjach pozbawiły jej tej szansy . Dodajmy , że w ubr. w tych zawodach zajęliśmy I miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej w grupie dziewcząt najlepszymi okazały się : Violetta Kasprzak z ZSEk. Opole , II m. zajęła Marta Mazurek z ZS w Głogówku , a III – Joanna Dudziak z ZSO „ Carolinum’’ z Nysy .

W grupie chłopców I m zajął Marcin Wojas z II LO w Brzegu , II – ex quo Brian Pelka z ZS w Głogówku i Wojciech Nahaczewski z ZSO „ Carolinum’’ w Nysie. Z naszej drużyny Paweł Markuszewski zajął VI m. a Łukasz Waldmajer był siódmy . Migawki z zawodów zaprezentowała telewizja Opole w dniu 4.bm. W podsumowaniu zawodów uczestniczyli : szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – płk Mirosław Karasek , dowódca 1 pułku saperów – płk Jan Pajestka oraz komendant WKU Brzeg – ppłk Franciszek Drozd . Jubileuszowa edycja zawodów „ Sprawni jak żołnierze’’ zakończyła się wielkim sukcesem organizacyjnym i wychowawczym . Zawody te cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem . Młodzież po raz kolejny pokazała , że bardzo chętnie w nich uczestniczy .

To wielka zasługa głównie nauczycieli przysposobienia obronnego , którzy z reguły przygotowują młodzież do zawodów i są jej opiekunami .