Opolska Liga Robotów.
Opolska Liga Robotów to unikalny w skali naszego kraju projekt kierowany do wszystkich miłośników robotyki który z biegiem czasu rozwinął się w projekt Od przedszkolaka do inżyniera którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu, Opolskie Centrum Edukacji w Opolu oraz Publiczne Przedszkole nr 25 w Opolu we współpracy z szeregiem Szkół, firm oraz instytucji. To właśnie nasza wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym robotyką, mechaniką, algorytmiką oraz programowaniem możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że nasz projekt przyciąga spore grono entuzjastów robotyki. Młodzi konstruktorzy tworzą niesamowite konstrukcje, w które potem potrafią tchnąć życie.
Nie inaczej było na dwóch wydarzeniach które odbyły się w tym roku w maju oraz listopadzie w Toyota Park w Opolu. W każdej z tych imprez wzięło udział blisko 170 uczestników zarówno przedszkolaków jak i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z województwa opolskiego oraz śląskiego.
Szeroką gamę atrakcji dla najmłodszych na którą składały się m.in. zajęcia z algorytmiki, programowanie, nauki konstruowania i rozwiązywania problemów konstrukcyjnych, gier zespołowo – zręcznościowych, zasad sterowania robotem humanoidem oraz poznawania kultury obcego kraju prowadzone przez naszego gościa z Turcji, uzupełniały zawody robotów rozgrywane w trzech konkurencjach – Lego Sumo, Lego Line Follower oraz Line Follower (roboty budowane z części elektronicznych bez użycia klocków Lego).
Nasza szkolna drużyna w składzie Dominik Kalicun, Paweł Kubica, Stefan Wilde oraz Jakub Pawlik spisała się znakomicie zajmując wszelkie możliwie miejsca na podium w konkurencjach Lego Line Follower oraz Line Follower. Konkurencję na zawodach listopadowych stanowili dla naszych uczniów zawodnicy z Rybnika, którzy pokonali nas w konkurencji Line Follower. W ramach rewanżu mamy zamiar pojechać na organizowane przez nich zawody kwietniu 2025 roku :) Już zaczynamy budować nowe szybsze roboty – cel jaki postawili sobie zawodnicy jest ambitny. Czy udało się go zrealizować dowiecie się zapewne w kwietniu.
Dominik na ostatnich zawodach testował również swój autorski projekt elektronicznego pomiaru czasu przejazdu robotów na zawodach. Projekt ten w postaci czterech bramek czasowych oraz aplikacji internetowej do ich zarządzania wykonał w całości samodzielnie. Miejmy nadzieję, że po wykonaniu drobnych poprawek stanie się on oficjalnym sposobem mierzenia czasu na zawodach Opolskiej Ligi Robotów w roku 2025.