9 września, w gościnnej przestrzeni „Zaczarowanego świata” RZPWE przy ul. Duboisa w Opolu, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego czytania, uczniowie klasy 3ct, przygotowani przez panią Beatę Peczeniuk, brawurowo zaprezentowali balladę Adama Mickiewicza „Lilije”.
Czytającym utwór udało się wspaniale wprowadzić publiczność w nastrój ballady, którą można śmiało nazwać romantycznym kryminałem lub thrillerem. Jest to bowiem historia niewiernej żony, która, obawiając się kary za zdradę, zabija męża powracającego do domu z wojny. Potem robi się jeszcze ciekawiej: próba ukrycia zbrodni nie udaje się. W finale pojawia się duch zamordowanego, który karze nie tylko żonę, ale również swoich braci, którzy starali się o rękę młodej wdowy. Zgodnie z duchem romantyzmu ballada niesie przesłanie, że każdy, kto wyrządził komuś zło, musi ponieść karę.
Występ przedstawicieli Elektryczniaka został przyjęty z zachwytem i nagrodzony pochwałami oraz oklaskami. Powód? Podczas recytacji tekstu nie obyło się bez zaskakujących słuchaczy elementów teatralnych: duch zamordowanego męża odzywał się z końca sali, a jego pojawienie się w scenie finałowej i hałas, jaki mu towarzyszył sprawiły, że niektórzy aż podskoczyli na krzesłach.
Warty podkreślenia jest również fakt, że Zespół Szkół Elektrycznych był jedyną szkołą techniczną z Opola, która, obok przedstawicieli opolskich liceów, wzięła udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie to akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej, Agaty i Andrzeja Dudy, którzy od 11. lat zachęcają Polaków do wspólnego czytania klasyki polskiej literatury.
W tym roku, w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzieła, którego wydanie zapoczątkowało w Polsce epokę romantyzmu, na zaproszenie pracowników Biblioteki Pedagogicznej wchodzącej w skład RZPWE w Opolu, wraz z zaproszonymi gośćmi nasi uczniowie włączyli się w tę ogólnopolską akcję.
„Ballady i romanse” to ważne dzieło w historii literatury polskiej. Dzieło młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe. Zbiór nowatorski i oryginalny, a równocześnie chrakteryzujący się prostotą języka. Czytając te teksty zderzamy się z intelektem i sposobem przeżywania świata przez pisarza, ale przede wszystkim z wydarzeniami opisującymi wspólne doświadczenie ludzkiego losu.
Wprowadzenie do programu – pt. Recepcja „Ballad i romansów” w kulturze współczesnej przedstawiła Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego – Joanna Raźniewska, która udowadniała, że mimo iż teksty pochodzą sprzed 200. lat, mają wiele wspólnego z uniwersalnym młodzieńczym buntem i młodzi ludzie mogą odnaleźć w nich swój sposób widzenia świata.
A całość wydarzenia uświetniła swoim koncertem Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu pod kierunkiem Przemysława Ślusarczyka.
Nad stroną techniczną oraz kontaktem z organizatorem akcji czuwała pani Ewa Pikarska – Gaździk – nauczyciel bibliotekarz.
Wystąpili:
Narratorzy: Piotr Czirnia, Błażej Dikta, Paweł Lange; Pani: Beata Peczeniuk; Pustelnik: Miłosz Kubicz; Bracia: Danylo Harbuz, Aleksander Chwalczyk; Dzieci: Kamil Gola, Dominik Kolasa; Duch męża: Wojciech Drozd. Efekty specjalne: Dominik Kalicun.