W dniach 14 – 18 marca, 166 uczniów klas czwartych przystąpiło do maratonu próbnego egzaminu maturalnego, na który składało się aż pięć egzaminów.
Na pierwszy ogień poszedł egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, drugi dzień zarezerwowany został na egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a czwarty - na języki obce na poziomie podstawowym.
Egzaminy, które będą obowiązkowo zdawane na egzaminie maturalnym zostały dopełnione przez swa dni egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Zgodnie z tradycją najwięcej uczniów na egzaminie maturalnym poziomu rozszerzonego wybiera matematykę. Podobnie jest w tym roku. Na maturę próbną, matematykę rozszerzoną wybrało 143 uczniów.
Ostatni dzień poświęcony był na drugie, wybrane rozszerzenie. Największym zainteresowaniem cieszył się język angielski na poziomie rozszerzonym – w sumie 85 zdających, następnie fizyka – 52 zdających oraz informatyka – 15 zdających. Najrzadziej wybieranymi na egzaminie próbnym przedmiotami z poziomu rozszerzonego okazały się język niemiecki – 6 zdających, język polski – 3 zdających, geografia i historia – po 1 zdającym.
Próbny egzamin maturalny, do którego przystąpili uczniowie, to trzecia już w tym roku diagnoza przedmaturalna. W październiku odbył się próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, w listopadzie uczniowie klas czwartych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Trzecia próba została dopełniona przez dwa egzaminy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Udział w próbnej maturze to nie tylko diagnoza wiedzy i umiejętności, oraz informacja dla zdających, nad jakimi obszarami warto jeszcze popracować, aby osiągnąć w maju satysfakcjonujące wyniki. To również próba dotycząca procedur, sposobów kodowania pracy oraz, co najważniejsze, gospodarowania czasem w sytuacji egzaminacyjnej. Dla nauczycieli to również możliwość uzyskania informacji nad jakimi obszarami warto jeszcze z uczniami popracować, na co zwrócić uwagę, co powtórzyć…
Próbna matura to również ogromne zadanie logistyczne, na które składa się praca wielu osób. Podziękowania należą się zatem nauczycielom - za pracę w zespołach nadzorujących oraz trud sprawdzenia efektów pracy, pracownikom obsługi – za przygotowanie sal oraz materiałów pomocniczych, wicedyrektorowi Damianowi Stankowiczowi – za przygotowanie sal zastępczych za wyłączone na egzamin sale, kierownikowi Piotrowi Dworaczykowi – za przygotowanie pracowni informatycznej, pani Barbarze Jaguścik (pracownicy sekretariatu) – za skopiowanie arkuszy maturalnych oraz wszystkich tych, którzy wsparli swoją pracą odpowiedzialną za całe przedsięwzięcie wicedyrektor Beatę Peczeniuk.