W opolskim Elektryczniaku od kilku lat działa Koło Naukowe Technologii Druku 3D.
Członkami Koła, powstałego dzięki zaangażowaniu nauczyciela przedmiotów zawodowych Piotra Mietełki, są przede wszystkim uczniowie klas mechatronicznych. Za punkt honoru przyjęli oni zbudowanie drukarki 3D.
Pomysł zrodził się trzy lata temu, celem miało być stworzenie urządzenia o dużym polu wydruku. W tamtym czasie drukarki miały pole 20 na 20 centymetrów, budowana w Szkole miała mieć pole wydruku 40 na 40 centymetrów. Ponieważ drukarka była prototypowa, uczniowie musieli stosować nietypowe, własne rozwiązania.
„Pokonanie problemów konstrukcyjnych związanych z mechaniką pracy maszyny zajęły blisko dwa lata. Potem trzeba było jeszcze dołożyć odpowiednie elementy elektroniczne, znaleźć dobrą płytę sterującą oraz zaznajomić się z oprogramowaniem” – mówi Michał Wieczorek, główny konstruktor drukarki. Michał jest absolwentem Zespołu Szkół Eelektrycznych, obecnie studiuje mechatronikę na pierwszym roku Politechniki Opolskiej. „Kiedy byliśmy już za połową projektu, wybuchła pandemia, ale to nam nie przeszkodziło w osiągnięciu celu. – mówi Michał. Przynieśliśmy pracę do firmy eSTOP Kompleksowe o Bezpieczeństwo w Przemyśle. Miałem tam do dyspozycji bazę, dzięki której udało się rozwiązać problemy mechaniki i dopracować urządzenie do końca.
W tym przypadku akurat pandemia zadziałała na naszą korzyść, bo uzyskaliśmy miejsce, w którym mieliśmy łatwiejszy dostęp do specjalistycznego sprzętu i narzędzi”.
Firma, która objęła młodych konstruktorów swoją opieką, jest firmą wspierającą Elektryczniak w zakresie doposażenia pracowni zawodowych oraz zapewniającą uczniom miejsca pracy podczas realizowanych praktyk zawodowych.
22 października w Elektryczniaku odbyło się ciekawe spotkanie: absolwenta Szkoły Michała Wieczorka, przedstawiciela formy eSTOP Kompleksowe Bezpieczeństwo w Przemyśle, członków koła drukarki 3D i uczniów klas mechatronicznych. Okazją do niego było prezentacja skonstruowanej przez Michała drukarki 3D, która powstała dzięki pasji ucznia i wsparciu partnera Szkoły. Drukarka została przekazana do pracowni mechatronicznej, dzięki czemu uczniowie będą mogli na niej ćwiczyć swoje umiejętności.
W tym czasie inni uczniowie klas mechatronicznych przebywali w Kielcach, gdzie brali udział w XIII edycji Dni Druku 3D - najważniejszych w Polsce, a także jednych z największych w Europie targów dla przedstawicieli branż skanowania 3D, które mogą pochwalić się nie tylko udziałem wystawców z całego świata, ale także bogatym programem merytorycznym. Na targach pojawiło się na nich ponad 25 wystawców oferujących produkty ponad 50 firm. Dla mechatroników i pasjonatów druku 3D to była prawdziwa gratka. Podczas zwiedzania stoisk uczniowie mieli okazję zapoznania się z nowoczesnymi technikami projektowania, jak również mogli zobaczyć na żywo wiele zaawansowanych technologii druku 3D.