Teraz pozostaje odpoczywać i czekać na wyniki egzaminów, które zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r.

Po trzech intensywnych tygodniach wypełnionych egzaminami na poziomie podstawowym i rozszerzonym, 23 maja w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu, ustnymi egzaminami z języków obcych zakończył się egzamin maturalny 2025.
Aby zobrazować wyzwanie przed jakim staje Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy obsługi, kilka danych statystycznych.
Do egzaminu maturalnego w roku 2025 przystąpiło 172 absolwentów technikum oraz kilku uczniów skierowanych do Szkoły przez OKE Wrocław lub absolwentów wcześniejszych roczników, poprawiających swój wynik z wybranych przedmiotów.
Maturzyści przystąpili w sumie do 17 egzaminów pisemnych: 4 na poziomie podstawowym, 13 egzaminów na poziomie rozszerzonym oraz dwóch egzaminów ustnych. Pracowały 83 zespoły nadzorujące przebieg egzaminów pisemnych oraz 28 zespoły przedmiotowe podczas egzaminów ustnych. Wszystko po to, aby maturzyści spokojnie mogli przystępować do kolejnych egzaminów, zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Największym wyzwaniem stały się egzaminy z języków obcych: na poziomie podstawowym zdawano je równocześnie w 15 salach, na rozszerzonym – w 13. Drugim wyzwaniem stał się egzamin z informatyki. Zdawany w 4 salach, wymagał dodatkowych przygotowań ze strony operatorów pracowni komputerowych. Dużo trudności wygenerował również egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Zdawany w 7 salach lekcyjnych, w dniu, kiedy w szkole równolegle odbywały się lekcji dla pozostałych uczniów Szkoły, wymagał dużej logistyki, by połączyć komfort pracy maturzystów z odbywającymi się lekcjami. Ale dzięki pracy i zaangażowaniu dużej grupy osób, wszystko przebiegało zgodnie z planem.
Egzamin maturalny już tradycyjnie rozpoczęły obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym: egzamin z języka polskiego, następnie z matematyki oraz języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Wyniki z tych egzaminów, wraz z koniecznością przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz zdania dwóch egzaminów ustnych – z języka polskiego oraz wybranego języka obcego, decydują o zdaniu matury.
Po trzech dniach egzaminów na poziomie podstawowym, zaczęły się egzaminy na poziomie rozszerzonym. Wyniki z tych egzaminów, mimo iż nadal nie obowiązuje próg zaliczenia, są równie ważne, a może nawet ważniejsze z perspektywy rekrutacji na wyższe uczelnie. To one bowiem decydują, czy uda się spełnić marzenia o studiach na wybranej uczelni i wybranym kierunku.
Równolegle przeprowadzane były egzaminy ustne.
Jakich wyborów dotyczących egzaminów rozszerzonych dokonywali tegoroczni absolwenci?
W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, najliczniejsza grupa absolwentów zdawała język angielski (155 zdających), spychając w ten sposób na drugą pozycję matematykę, która zawsze była na pierwszym miejscu w wyborach zdających. Nieznacznie ustąpiła pola – wybrało ten egzamin 147 absolwentów.
Na trzecim miejscu w tym roku uplasowała się informatyka – w sumie 36 zdający, a tuż za nią fizyka – 34 zdających. Dużą popularnością w tym roku cieszyła się również geografia – do egzaminu z tego przedmiotu przystąpiło 13 zdających.
W puli rzadko w naszej szkole wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym znalazły się: język niemiecki – 4 zdających, język rosyjski – 2 zdających, historia – 2 zdających, WOS – 2 zdających, język polski – 2 zdających oraz po jednym zdającym z biologii, chemii oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.
Wysiłek maturalny za nami. Teraz pozostaje odpoczywać i czekać na wyniki egzaminów, które zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r.
Trzymamy kciuki za satysfakcjonujące wyniki zdających, które pozwolą spełnić wszystkim edukacyjne marzenia.


Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli, którzy rzetelnie wypełniali swoje obowiązki pełniąc funkcje przewodniczących i członków zespołów nadzorujących, wicedyrektorowi Damianowi Stankowiczowi, który dbał o organizację sal zastępczych oraz nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy przygotowywali sale na kolejne egzaminy od strony technicznej.
Szczególne podziękowania kieruję na ręce wicedyrektor Beaty Peczeniuk, która czuwała nad całością organizacyjną i proceduralną egzaminu.

Back to top