14–16 maja 2025 r. – to były wyjątkowe dni, pełne historii, morskiego klimatu i świetnej atmosfery w naszej młodzieżowej ekipie z klas: 2bt, 4at i 3at.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy na Westerplatte – miejsce, które zna każdy z podręcznika historii, ale zobaczyć je na żywo to zupełnie inna sprawa.
Pomnik Obrońców i dawna wartownia zrobiły na nas duże wrażenie – to był moment zadumy i refleksji.
Następnie bardzo ciekawy, chociaż w deszczu, spacer po Gdańsku. Złota Brama, ulica Długa, Ratusz, Dwór Artusa, Żuraw, fontanna Neptuna, kościół Mariacki, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska – każde z tych miejsc opowiadało nam swoją część wielkiej historii Polski.
W drugi dzień po śniadaniu, trochę relaksu – Sopot z Krzywym Domkiem, najdłuższym molo w Europie i spacerem po „Monciaku” dał nam okazję, by złapać trochę morskiego powietrza i zrobić selfie z Neptunem
W Gdyni odwiedziliśmy Centrum Nauki Eksperyment (mózgi parowały!), a potem podziwialiśmy okręty: „Dar Młodzieży”, „Dar Pomorza” i słynny ORP „Błyskawica”. Tyle wiedzy i emocji w jednym dniu – wieczorem nikt nie zasypiał z nudów!
Naszą przygodę zakończyliśmy w Malborku to potężny zamek – największa gotycka twierdza w Europie.
Przechadzając się między grubymi murami, wieżami i dziedzińcami, przenieśliśmy się w czasie do epoki rycerzy i zakonników.
Zwiedzanie tej historycznej perełki zostawiło w nas nie tylko mnóstwo zdjęć, ale też szacunek dla ludzi, którzy z cegieł zbudowali taką potęgę.
Wracamy do domu z bagażem pełnym wspomnień, większą wiedzą i masą zdjęć w telefonie.
Wycieczka nie tylko nas zintegrowała, ale też pozwoliła spojrzeć na historię w praktyce – nie z podręcznika, ale z perspektywy ulic, murów i ludzi, którzy tę historię tworzyli.
Dziękujemy organizatorom, pilotowi wycieczki, opiekunom i wszystkim uczestnikom – byliście super ekipą!
Atrakcyjny upominek też się znalazł dla każdego – ale najcenniejszy prezent to te wspólne przeżycia.
Do zobaczenia na kolejnych wyjazdach!
Michał Łapot 2BT