Joomla Monster Eco Energy Template

consectetur adipiscing elit
MATURZYŚCI NA OBOZIE

Tradycyjnie już maturzyści z naszej szkoły przebywali na IV Obozie Matematycznym w Jarnołtówku.

consectetur adipiscing elit
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Nasi uczniowie postanowili przybliżyć nam kulturę innych krajów, pokazać ich specyfikę i przekazać najważniejsze informacje na ich temat.

eiusmod tempor incididunt
RANKING TECHNIKÓW 2022

Publiczne Technikum nr 5 w Opolu uplasowało się na 1 miejscu w województwie opolskim. W kraju zajęliśmy 14 miejsce spośród 1863 działających techników oraz 13 miejsce w rankingu maturalnym

1 2 3

Aktualności

Akcja "Młoda krew ratuje życie"2023-01-28 12:31:05

Zapraszamy do uczestniczenia w akcji "Młoda krew ratuje życie" w najlepszej szkole technicznej na...

Kurs SEP2023-01-26 12:31:05

Rusza kurs.

Nowości w naszej bibliotece2023-01-25 12:31:05

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami.

Nowy, muzyczny folder Elektrycznych Dęciaków2023-01-24 19:23:16

Zapraszamy do lektury.

Konkurs plastyczno-filmowy „Śnieżny Dekalog”2023-01-23 10:23:16

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży.

Wyniki rankingu szkół – Perspektywy 20232023-01-16 10:23:16

W czwartek 12 stycznia 2023 r. ogłoszono wyniki najnowszego rankingu szkół - Perspektywy 2023

Nasi muzycy zagrali dla rektorów uczelni polskich2023-01-15 10:23:16

Koncert odbył się 13 stycznia br. o godzinie 21:00.

Projekt: "Oswajamy matematykę"2023-01-14 11:23:16

Zachęcamy Maturzystów do zapoznania z projektem edukacyjnym.

"Szkolny budżet uczniowski" 2023-01-11 09:31:05

W czwartek 05.01.2023 r. odbyło się spotkanie komisji, na której oceniono projekty złożone przez...

Elektryczniak na nartach2023-01-10 10:23:16

Po dwóch latach przerwy spowodowanej utrudnieniami związanymi z pandemią, udało się wrócić do,...

Volleyball Elektryk Cup2023-01-09 10:23:16

Cel zawodów: popularyzacja piłki siatkowej w Naszej szkole. Wyłonienie Mistrza szkoły w tej...

Nasze kierunki

Technik elektryk to zawód, którego praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ czynności wykonywane przez elektryka zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym z sieci energetycznych, maszyn, urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energią elektryczną. Technik elektryk przygotowany jest do projektowania, wykonywania, diagnozowania stanu, dokonywania napraw instalacji elektrycznej oraz maszyn i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym.

Kończąc technikum elektryczne w zawodzie technik elektryk będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania i uruchamiania maszyn, urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
 • wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
 • lokalizowania i usuwania uszkodzeń maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych;
 • oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu i naprawie;
 • montowania i naprawiania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych;
 • dobierania, montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej.

  Nauka w naszej szkole umożliwi Ci zdobycie następujących kwalifikacji zawodowych:

 • Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych
 • Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych
 • Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
 • Informatyka jest przyszłościową dziedziną, która obecnie wskazywana jest również jako jeden z najlepszych wyborów zawodowych. Swoją karierę w IT można rozpocząć nie tylko po studiach – obecnie naukę w tym kierunku prowadzą także bardzo dobre szkoły średnie.

  Kończąc technikum elektryczne w zawodzie technik informatyk będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych;
 • projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami;
 • projektowania baz danych i administrowania bazami danych;
 • tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.

  Nauka w naszej szkole umożliwi Ci zdobycie następujących kwalifikacji zawodowych:

 • Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych
 • Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami
 • Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami.
 • Technik teleinformatyk to zawód, który łączy w sobie trzy dyscypliny nauki: elektronikę, informatykę oraz zdobycze telekomunikacji. W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie zwyczajne życie bez Internetu, telefonów, czy telewizji. Użytkujemy je w dużej mierze przy pomocy nauki, jaką jest teleinformatyka. Kierunek ten kształci specjalistów, którzy bez trudności poruszają się w tematyce projektowania lokalnych sieci komputerowych i techniki światłowodowej, konfiguracji urządzeń sieciowych przewodowych i bezprzewodowych, konfiguracji central telefonicznych, budowie instalacji okablowania teleinformatycznego czy administrowania systemami Windows i Linux. Do zadań technika teleinformatyka może więc należeć, np. projektowanie prostych sieci komputerowych oraz administrowanie nimi.

  Kończąc technikum elektryczne w zawodzie technik informatyk będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • uruchamiania i utrzymania terminali i przyłączy abonenckich;
 • projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych;
 • montowania i eksploatacji systemów transmisyjnych;
 • instalowania i eksploatacji systemów komutacyjnych;
 • administrowania sieciami teleinformatycznymi.

  Nauka w naszej szkole umożliwi Ci zdobycie następujących kwalifikacji zawodowych:

 • Uruchamianie oraz utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich
 • Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami
 • Montaż i eksploatacja sieci rozległych
 • Technik mechatronik to nowoczesny, wymagający i poszukiwany zawód na rynku pracy. Mechatronik to osoba, która potrafi projektować nowoczesne urządzania i linie produkcyjne. Potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, gdyż wymaga tego współczesny przemysł. Obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tym zawodzie. Znajdują oni zatrudnienie w przemyśle, energetyce, medycynie, budownictwie i wielu innych branżach.

  Kończąc technikum elektryczne w zawodzie technik mechatronik będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
 • eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
 • projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
 • programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.

  Nauka w naszej szkole umożliwi Ci zdobycie następujących kwalifikacji zawodowych:

 • Montaż urządzeń i systemów mechatronicznych
 • Eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych
 • Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych.
 • Technik automatyk to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający ciągle nowe wyzwania, dający możliwości samorealizacji i dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Nowoczesny przemysł opiera się na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Pracodawcy oczekują absolwenta wyposażonego w wiele kluczowych umiejętności i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość, pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

  Kończąc technikum elektryczne w zawodzie technik automatyk będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania układów automatyki przemysłowej;
 • uruchamiania układów automatyki przemysłowej;
 • obsługi układów automatyki przemysłowej;
 • organizowania prac związanych z konserwacją, diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej;
 • wykonywania czynności związanych z konserwacją układów automatyki przemysłowej;
 • wykonywania czynności związanych z diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej.

  Nauka w naszej szkole umożliwi Ci zdobycie następujących kwalifikacji zawodowych:

 • Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej
 • Eksploatacja układów automatyki przemysłowej.
 • Czy można wyobrazić sobie współczesny świat bez elektryczności? Bez urządzeń elektrycznych? Oczywiście, że nie. To dzięki pracy tysięcy elektryków na całym świecie każdego dnia wytwarzana, przesyłana i bezpiecznie dostarczana jest energia elektryczna do naszych domów, firm i instytucji. To właśnie absolwenci szkół branżowych w zawodzie elektryka serwisują różnorakie urządzenia elektryczne i projektują nowe. To dzięki ich pracy korzystać możemy z wynalazków współczesnego świata.

  Kończąc Szkołę branżową I stopnia w zawodzie elektryk absolwent będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montażu i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
 • wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
 • oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu na podstawie pomiarów;
 • montażu układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
 • montażu i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej na podstawie dokumentacji technicznej.

  Nauka w naszej szkole umożliwi zdobycie następującej kwalifikacji zawodowej: EE.05. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn urządzeń elektrycznych

 • Automatyk należy do zawodów bardzo często spotykanych w branży mechanicznej. Montuje, naprawia i utrzymuje w stałej sprawności technicznej urządzenia automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, takich jak: automatyczne przyrządy pomiarowe, przepustnice, zawory, siłowniki, regulatory, przetworniki, przekaźniki itp. Profil ten zapewnia po trzech latach nauki i po uzyskaniu kwalifikacji prawo do wykonywania tego ciekawego zawodu, na którego zapotrzebowanie we współczesnym przemyśle jest ogromne.

  Czym zajmuje się automatyk:

 • Wykonuje podstawowe operacje z zakresu obróbki ręcznej i mechanicznej.
 • Rozpoznaje elementy mechanizmów precyzyjnych w przyrządach i układach automatyki przemysłowej.
 • Dobiera do wykonywanych prac odpowiednie narzędzia, przyrządy i materiały eksploatacyjne.
 • Montuje elementy i zespoły automatyki przemysłowej, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz urządzeń precyzyjnych.
 • Uruchamia i obsługuje układy automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
 • Wymienia i naprawia uszkodzone elementy oraz układy automatyki.
 • Posługuje się dokumentacją technologiczną, czyta rysunki i schematy elementów precyzyjnych i układów automatyki.
 • Our picture

  Dlaczego nasza szkoła?

  Nowoczesne technologie
  Pokoleniowa tradycja
  Zdawalność egzaminów
  Opolski Elektryczniak to jedna z najlepszych szkół technicznych na Opolszczyźnie i w kraju. Od lat kształcimy w zawodach branży elektrycznej, elektronicznej, mechatronicznej, informatycznej i teleinformatycznej. Nasi uczniowie korzystają z bardzo dobrze wyposażonej bazy dydaktycznej.

  Szkoła zapewnia swoim uczniom interesujące praktyki zawodowe w kraju i za granicą oraz bezpłatny dostęp do oprogramowania firmy Microsoft. Nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Opolską, dzięki czemu zajęcia dla naszych uczniów prowadzą nauczyciele akademiccy, a młodzież z Elektryczniaka może korzystać z zasobów uczelni.

  Nie tylko kształcimy uczniów, ale pomagamy im rozwijać pasje!

  Współpracujemy

  politechnika
  e stop
  el12
  pge
  pge
  estop
  projekt
  tauron
  etrox

  Tradycją Szkoły jest, że w listopadzie zapraszamy rodziców na śródroczne spotkanie z wychowawcami i nauczycielami uczącymi. Tak stało się również w tym roku szkolnym. 16 listopada rodzice zawitali w mury Elektryczniaka, jednak tym razem spotkanie miało wyjątkowy i często zaskakujący charakter.

  Po pierwsze już w drzwiach Szkoły witała rodziców głośna, rockowa muzyka. To za sprawą zespołu BLACK SCYTHE, w skład którego wchodzą uczniowie Elektryczniaka – Antoni Łysiak i Tymoteusz Bartkowiak oraz uczennice PLO nr 5. To właśnie oni przygotowali dla rodziców swój mini recital, który był jednym z elementów akcji charytatywnej prowadzonej przez wolontariuszy z Zespołu Szkół Elektrycznych na rzecz Hospicjum Betania w Opolu. Ciężka i głośna muzyka nie odstraszyła rodziców, którzy entuzjastycznymi oklaskami dziękowali uczniom za występ. Wyśpiewany na koniec tej części protest song „Rzeź” dobitnie podkreślał niezgodę młodych ludzi na wojnę i zniewolenie.
  Tym, co również prowadzi do zniewolenia człowieka są środki odurzające: narkotyki, alkohol, dopalacze. To właśnie na temat takiego zniewolenia, a raczej tego, jak ustrzec przed nim młodego człowieka, przygotował swój wykład specjalista z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu, sierżant Tomasz Nawara. Wykład o znaczącym tytule: Uprzedź uzależnienia. Jak rozpoznać, czy dziecko eksperymentuje z narkotykami? wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy. Prelegent, poza przekazaniem wiedzy merytorycznej na temat tego, co powinno budzić niepokój rodziców, podkreślał wagę budowania dobrych relacji z dzieckiem, zaufania, ale i kontroli. Zwracał również uwagę na rolę rodzica w procesie kształtowania się młodego człowieka oraz znaczenie elementów chroniących.
  Jednym z takich elementów, poza dobrą relacją w rodzinie, jest pasja. I to była kolejna niespodzianka dla rodziców: na scenie pojawili się kolejni pasjonaci muzyki, tym razem kwintet dęty blaszany „Junior Opole Brass”, złożony z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, którego członkiem jest uczeń z Elektryczniaka – Maciej Waloszczyk. Na rozluźnienie atmosfery zaprezentowana została składanka muzyczna rozpisana na 5 instrumentów dętych, z elementami popisów muzycznych.
  Całemu wydarzeniu towarzyszyli wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy kwestowali na rzecz Hospicjum Betania: Karolina Kołacińska, Mateusz Jabłoński, Tomasz Kotylak, Damian Urzędowski i Maciej Palacz.
  Jednym z gości zaproszonych na to spotkanie była pani Barbara Chyłka, koordynator wolontariatu Hospicjum Betania, która od kilku lat propaguje ideę wolontariatu podczas prowadzonych w Szkole zajęć z uczniami. W swoim wystąpieniu dziękowała społeczności Elektryczniaka, która w różny sposób włączą się w pomoc Betanii: uczestnicząc w kwestach na jej rzecz oraz przygotowując koncerty i występy dla mieszkańców Hospicjum. Dziękując za prężną pracę Koła Wolontariatu i jego opiekunce – Beacie Kubis, gratulowała również rodzicom wspaniałych dzieci, które są gotowe do pomocy tym, którzy jej potrzebują.
  Po spotkaniu na sali przyszedł czas na spotkania z wychowawcami oraz rozmowy z nauczycielami uczącymi.
  Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w spotkaniu. Dziękujemy również za otwartość na potrzeby słabszych oraz gotowość pomocy. Dzięki Państwa wsparciu oraz wsparciu nauczycieli, wolontariusz zebrali kwotę 1816,02.
  Następne zebranie, podsumowujące I semestr, odbędzie się zdalnie - 4 stycznia 2023 r.

   

  Koła zainteresowań

  W naszej szkole uczniowie mogą rozwijac swoje pasje i zainteresowania. W naszej ofercie posiadamy bogaty wybór zajęć dodatkowych. Wszystko po to, by każdy mógł rozwijać swoje pasje i zdobywać wiedzę, która wykracza daleko poza podstawę programową.

  Uczniowie mogą uczęszczać na zajęcia Koła Robotyki w ramach Opolskiej Ligi Robotów, młodzież może również stać się uczestnikami Szkolnego Klubu Górskiego jak również uczęszczać na zajęcia z siatkówki czy też koszykówki. Uczniom posiadającym umiejętność grania na instrumentach muzycznych, szkoła oferuje naukę w Szkolnej Orkiestrze. Nie można również zapomnieć o szkolnym oddziale LOK czy też PCK.

  Ważnym atutem szkoły umożliwiającym uczniom realizację życiowych pasji oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań jest bogata oferta kół przedmiotowych i zainteresowań. Zapraszamy naszych uczniów do rozwijania swoich pasji!

  Bądźmy w kontakcie!

  kontakt

  Back to top