11 maja 2024 roku odbyła się kolejna, XII edycja Opolskiego Ekspresu Dętego a czternasta trasa tego jedynego w Polsce muzycznego pociągu z orkiestrami na pokładzie.

opolski ekspres dety 2024

Orkiestra Dęta ZSE w Opolu od samego początku uczestniczy w tym formacie i stanowi nierozerwalną część Ekspresowej Orkiestry wraz z Orkiestrą Politechniki Opolskiej i Grudzicką Orkiestrą Dętą. Po raz piewszy ekspres ruszył w 2010 roku. Początkowo dwie edycje były realizowane w trybie dwóch krótszych tras. Ideą ekspresu jest połączenie trzech elementów: wielowiekowej tradycji orkiestr dętych na Śląsku, w tym Śląsku Opolskim, promocji przewozów pasażerskich koleją i możliwość poznania kolei "od kuchni", promocja turystyki krajoznawczej. W tym roku motywem przewodnim był jubileusz 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pierwszym punktem trasy był Ozimek, gdzie została wykonana fanfara - Hymn UE na trąbkę solo. Koncerty odbyły się w Lublińcu (po raz pierwszy zaprezentował się Kapsel Band złożony w całości z z absolwentów Opolskiego Elektryczniaka przy zapełnionym po brzegi peronie I), następnie w Oleśnie Śląskim i Kluczborku - który był miejscem koncertu finałowego, w którym nawet przelotny deszcz nie zakłócił występu. W pociągu podróżowało 350 osób - muzycy, personel pokładowy oraz goście muzycznego pociągu. Do zobaczenia - mamy nadzieję, za rok!

Zainteresowanych odsyłamy do strony formatu: www.opolskiekspresdety.one.pl gdzie znajduje się także galeria fotograficzna z minionej edycji a poniżej do klipu z XII edycji OED.


Back to top