Dzięki tej wycieczce uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i kształtować swoje aspiracje zawodowe.

W dniu 26 Kwietnia 2024 roku, uczniowie klasy 2BT pod opieką Marka Małeckiego i Gerarda Blozika uczestniczyli w wycieczce do fabryki Elsteel w ramach wycieczki edukacyjnej. Celem wizyty było zgłębienie wiedzy na temat współczesnej produkcji rozdzielnic i obudów elektroinstalacyjnych. Elsteel jest jednym ze światowych liderów w produkcji infrastruktury modułowej dla branży elektrycznej. Firma Elsteel powstała w 1981 roku w Sri lance i ma fabryki w różnych państwach, na rynku Polskim od 2001 roku specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju obudów wykonanych ze stali nierdzewnej jaki i blachy czarnej malowanej proszkowo, wykonują rozdzielnie niskiego napięcia, szafy sterownicze, wykonują usługi cięcia, gięcia spawania i malowania proszkowego, na materiale własnym jak i powierzonym. Realizują projekty zlecone bądź sami mogą wykonać rysunek techniczny.
Po przywitaniu przez zespół fabryki Elsteel, uczniowie zostali zaproszeni do centrum wystawowego, gdzie mogli zapoznać się z najnowszymi produktami i projektami realizowanymi przez firmę. Przedstawiciele fabryki wprowadzili uczniów do profilu działalności fabryki i BHP. Prezentacja była przeprowadzona profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem i humorem. Następnie podzielono ich na mniejsze grupy, które dostali różne zadania wymiana szczotek w szlifierkach, montaż wtyczek do kabli sieciowych, skręcanie obudów. Po ukończeniu tych zadań grupy byli poprowadzone przez przewodników fabryki przez różne sekcje produkcji, Uczniowie mogli zobaczyć proces powstawania części do rozdzielnic wykorzystywanych w całym świecie. Po wycieczce uczniowie zostali zaproszeni na realizowanie praktyk zawodowych w tej firmy, dostali także prezenty firmowe .
Wycieczka do fabryki Elsteel była dobrym źródłem wiedzy technicznej na temat procesu produkcyjnego. Jednym z niestandardowych rozwiązań jest system techno module, opatentowany system oparty na modułach z możliwością montażu co 200 mm, przystosowany do normy IEC 61439-1. Powstał on w wyniku wieloletnich prac badawczo-rozwojowych i został przetestowany w renomowanych ośrodkach na całym świecie. Jest to system otwarty, który umożliwia tworzenie modułów o wielkości od 200 mm we wszystkich trzech kierunkach. Zatem daje praktycznie nieograniczone możliwości przy tworzeniu konstrukcji. Na bazie konstrukcji Elsteel można pracować na aparaturze różnych producentów co daje możliwość na dostosowanie się do warunków zaistniałych na rynku. Dzięki tej wycieczce uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i kształtować swoje aspiracje zawodowe.

Notatkę wykonał Leonid Kolesa uczeń klasy 2BT

 

Back to top