Będę MISTRZEM w swoim zawodzie… – brzmi dobrze i… okazuje się być wykonalne.
Przekonali się o tym Uczniowie biorący udział w projekcie „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu” podczas WYJĄTKOWEJ konferencji zorganizowanej przez Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w dniu 20 października 2021.
Dlaczego wyjątkowej???
Po pierwsze dlatego, iż mogli w niej uczestniczyć wszyscy Uczniowie szkół zawodowych oraz ósmoklasiści w Opolu jednocześnie, ponieważ była to konferencja hybrydowa (część uczniów, w tym grupa z Elektryczniaka, przybyła na miejsce osobiście, natomiast pozostali – uczestniczyli w niej zdalnie – w szkołach, w klasach, w domach…)
Przede wszystkim jednak dlatego, że była naprawdę przydatna, ciekawa, rozwijająca i… częściowo prowadzona przez przybyłych na nią osobiście uczniów…
Trudno w kilku zdaniach przedstawić ogrom informacji, które wynieśliśmy. Na szczęście byli z nami nasi Doradcy Zawodowi, którzy z pewnością przekażą tę wiedzę uczniom naszej szkoły. Jednak nie do „nauczenia”, nie do „przekazania” będą wnioski, które wyciągnęliśmy z prelekcji Pana Marcina Kawalerowicza, Prezesa Firmy Codefusion w Opolu, który dzielił się z odbiorcami ogromem swego doświadczenia ucząc tym samym wyciągania wniosków z porażek, „otwartości głowy”, pokory, a przede wszystkim tego, że aby zostać mistrzem w swoim zawodzie trzeba nieustannie brnąć do przodu ucząc się, podnosząc z upadków, ale zawsze pamiętając, że obok nas są inni i niezwykle istotne jest, żebyśmy potrafili się z Nimi porozumiewać, współpracować, być, ponieważ oprócz wiedzy MUSIMY być również… LUDŹMI…
Najwięcej emocji wzbudziły jednak wystąpienia samych uczniów. Od kilku tygodni Uczniowie szkół zawodowych w Opolu, (naturalnie również Uczniowie Elektryczniaka – Natalia Malinowska i Marek Dworaczyk z klasy 4DT), przygotowywali się do tej chwili opracowując informacje o placówkach, w których się kształcą, a wszystko po to by przedstawić tzw. „ofertę edukacyjną” swojej szkoły oczyma jej Uczniów. Okazało się, że był to wspaniały pomysł, gdyż nikt nie potrafi opowiadać o własnej szkole z takim zaangażowaniem i pasją jak jej uczniowie. Tę część konferencji obserwowali „na żywo” oraz przed ekranami reprezentanci opolskich szkół podstawowych, gdyż to Oni podejmą wkrótce decyzje o wyborze nowej szkoły.
Drugi dzień konferencji obserwowaliśmy zdalnie. Tematy prelekcji związane były z poradami odnośnie tego, jak zacząć, jak „wystartować” z własnym biznesem, jakie elementy, zagrożenia, konsekwencje wziąć pod uwagę.
Na zakończenie Dyrektor ZSZ im. Staszica, Krystyna Czollek podsumowała projekt zachęcając do udziału w kolejnych jego edycjach - już nie możemy się doczekać.