PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO WADOWIC I KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Study out of limits

28 kwietnia 2011r. nasi maturzyści pielgrzymowali śladami Sługi Bożego Jana Pawła II do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Czas i miejsca naszej pielgrzymki niesamowicie wpisały się w kontekst przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w środę o godz. 6.45 spotykając się parkingu, gdzie podstawione zostały – po uprzednim sprawdzeniu przez policję – nasze autokary. Już wtedy można było doświadczyć jak ogromnym przedsięwzięciem będzie nasza pielgrzymka: 5 autokarów, 19 nauczycieli, ponad 200 absolwentów.

 

Do Wadowic przybyliśmy o ok. godz. 10. 30. Po zapoznania się z historią miasta oraz kościoła razem udaliśmy się do Bazyliki Papieskiej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie Karol Wojtyła był ochrzczony i gdzie zawsze przychodził przed pójściem do szkoły. Niestety dom rodzinny był w remoncie, mogliśmy jedynie zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę, gdzie znajdowały się osobiste rzeczy Karola Wojtyły. Już wtedy dało się wyczuć w Wadowicach czas wielkich przygotowań do beatyfikacji. Jan Paweł II na spotkaniu w mieszkańcami Wadowic w 1999 roku wspominał, że „po maturze chodziliśmy na kremówki”, natomiast nasi maturzyści zasmakowali papieskich kremówek już przed maturą.

Po Wadowicach, nadszedł czas na Kalwarię Zebrzydowską, gdzie przyjechaliśmy o godz. 12.30. Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie i Europie.

Kalwaria Zebrzydowska jest sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, w skład którego wchodzi położony między górami Żar i Lanckorona: Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 42 kaplice i kościoły – Dróżki Pana Jezusa (28 stacji), Dróżki Matki Boskiej (24 stacje). Ojciec Karola przyprowadził młodego Wojtyłę po śmierci Matki do Kalwarii przed obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej i powiedział: „Karol, teraz Matka Boża jest Twoją Matką”.

O godz. 13.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w bazylice w intencji maturzystów oraz całego grona pedagogicznego naszej szkoły. Czytanie przeczytał Dyrektor naszej szkoły, a kazanie wygłosił ks. Marian Saska podkreślając jak ważne są życiowe wybory, ważne jest to by zawsze umieć wybierać te wartości, które stanowią o naszym człowieczeństwie.

Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości. Również modlitwą ogarnęliśmy wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły. Po Mszy św. zostaliśmy oprowadzenie przez przewodnika po bazylice, dziedzińcu i klasztorze.

Po tym wszystkim wyruszyliśmy w drogę powrotną z Kalwarii Zebrzydowskiej do Opola.

Uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony, zaprezentowali wysoką kulturę osobista i religijną. Każdy wrócił ubogacony tym czasem zamyślenia nad swoim życiem, czasem zatrzymania się i ofiarowania tych zmagań maturalnych. Niektórzy nauczyciele uczniowie wyrazili chęć ponownego odwiedzenia tego niesamowite zakątka jakim jest Kalwaria Zebrzydowska, nie wykluczając przejścia dróżkami kalwaryjskimi.

Wychowawcom i nauczycielom za trud zaangażowania i świadectwo swojej obecności na pielgrzymce składamy serdeczne dzięki.

Panu Dyrektorowi Władysławowi Opoce oraz Pani Wicedyrektor Barbarze Górnik składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji pielgrzymki maturzystów, za profesjonalne przygotowanie.

Matura to egzamin wiedzy, ale także decyzja co do przyszłego życia - jego kierunku i kształtu.

Wszystkim maturzystom życzymy wszelkiej pomyślności na egzaminie dojrzałości.

 

Study out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limits