Kobietom elektrycznie (2021)

odzse

W tym roku, po prawie 20 latach nieprzerwanego realizowania przez Elektryczny Band tras po zaprzyjaźnionych szkołach pt. „Wielkie trąbienie na Dzień Kobiet” i koncertów wraz z koleżeństwem z orkiestr partnerskich „Kobietom elektrycznie” na żywo nastąpi przykra pauza. Pandemia nie odpuszcza. Przeciwnie – znów powraca, z kolejną falą. W zaprzyjaźnionych szkołach i u nas panuje cisza a nasze ulubione sale są zamknięte.

My także nie odpuszczamy. Dlaczego już od 6 marca 2021 w sobotę, od 8:00 rano zapraszamy na koncert „Kobietom elektrycznie”. Mamy nadzieję, że każda z Pań i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Tak jak od października minionego roku będzie nas można usłyszeć w formie nagrań dźwiękowych na platformie SoundCloud. Dzięki temu znów można nas zabrać na spacer i nie tylko … Materiał będzie dostępny do 8 maja. Wszystkiego dobrego, nie tylko 6, 8 marca, ale cały rok. Na każdy dzień.
Link do materiału – dostępny od 6.03.2021: https://soundcloud.com/el12opb/kobietom-elektrycznie

Czytaj więcej...

Elektryczne serduszka czyli Dźwiękowe Walentynki Elektrycznych Dęciaków

odzse

W tym roku orkiestranci zapraszają na Dźwiękowe Walentynki w ramach “Muzycznych impresji” online. Nie zdradzimy Państwu zawartości muzycznej prezentacji. Mamy nadzieję, że każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Może niektórych trochę zaskoczymy? Do tej pory przez lata realizowaliśmy koncert lub prezentację związaną z Międzynarodowym Dniem Kobiet – 8 marca. W tym roku postanowiliśmy zmienić zasadę. Od 12 lutego (piątek) do 9 marca (wtorek) lub dłużej zapraszamy do słuchania naszej kompilacji na platformie SoundCloud: https://soundcloud.com/el12opb/love

Czytaj więcej...

Viva la Cinema! Kolejna odsłona online Elektrycznych Dęciaków

odzse

Pandemia nadal nie odpuszcza. Elektryczni Dęciacy z niecierpliwością czekają możliwość wspólnych prób, ćwicząc w domowych i nie tylko zaciszach z przesyłanych materiałów. To niestety nadal realia.

My jednak zapraszamy Państwa do “oderwania się na chwilę od szarej codzienności” i przeniesienia się w świat dźwięków. Stawiamy na dźwięk – nie na filmy. Dźwięk uczy wyobraźni, kreuje rzeczywostość, wymaga myślenia. Zatem zapraszamy na koncert “Viva la Cinema!” z archiwum orkiestrowego. Koncert został zarejestrowany w akustycznej sali Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 19 listopada 2019 roku. Na program złożyła się przede wszystkim muzyka filmowa.

Materiał dostępny jest na platformie SoundCloud od 29 stycznia 2021: https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/viva-la-cinema i będzie dostępny około 60 dni. Platforma jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Można nas “zabrać na spacer” albo do parku na trening. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

60-lecie Orkiestry Dętej Opolskiego Elektryczniaka w 2021 roku

Orkiestra Opolskiego Elektryczniaka jest najstarszą orkiestrą regionu działająca w ramach szkolnictwa średniego technicznego. Została założona przez Władysława Pollaka. Organizacja zespołu rozpoczęła się w 1950 roku. Jej debiut nastąpił 3 marca 1951 roku. Orkiestra przechodziła różne koleje losu i miała trzykrotnie przerwy w działalności. Szerzej o historii i możecie Państwo  przeczytać na odświeżonej – jubileuszowej stronie zespołu: www.odzse.art.pl [1] , która jest stale rozwijana. Oprócz specjalnego archiwum fotograficznego na stronie i jej archiwum można znaleźć wiele interesujących dokumentów prezentujących działalność zespołu przez te lata. Niestety tak jak dla kultury, także dla ODZSE okresy różnych transformacji nie były łaskawe, część dokumentów i kronik zaginęła lub niestety została zniszczona.

Z okazji jubileuszu powstało specjalne wydawnictwa w formie folderu. Można jest pobrać z zasobów strony: https://odzse.art.pl/folder_odzse_2021.pdf . Folder ukazał się również drukiem, który sfinansowało Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o. w ramach programu „Akademia el12”. Zapraszamy na stronę orkiestry. Oprócz lektury można obejrzeć bogate archiwum fotograficzne, posłuchać nagrań a także przejść na inne strony – projekty, w których od lat uczestniczą i współtworzą Elektryczni Dęciacy.

odzse okladka

Orkiestra Opolskiego Elektryczniaka świąteczno - noworocznie!

odzse

Muzyczna prezentacja Elektrycznych Dęciaków wraz z przyjaciółmi z Orkiestry Politechniki Opolskiej i z Grudzic (jako grupa koncertowa el12 Opole Politechnic Band), z uwagi na zakaz organizacji koncertów do końca 2020 roku z powodu pandemii jest zapisem koncertu, który odbył się 11 grudnia 2019 roku. Przygotowanego przez dyrygenta orkiestr Przemysława Ślusarczyka do publikacji w grudniu tego roku a nagranego w przepięknych i akustycznych wnętrzach DW PKP Wrocław Główny w Sali sesyjnej. Mamy nadzieję, że w 2021 roku będziemy mogli ponownie wyruszyć w kolejną trasę na pokładzie Opolskiego Ekspresu Dętego, muzycznego statku i w ramach dwóch autorskich cyklów. Program jest złożony z utworów polskiej, zagranicznej muzyki rozrywkowej, tematów muzyki filmowej. Nie zabrakło akcentów utworów muzyki świątecznej. Dobrego odbioru, dobrych Świąt!

Dodajmy, że Opolski Ekspres Dęty, w którym biorą udział od początku nasi muzycy otrzymał w czerwcu 2020 roku nagrodę “Opolska Marka 2019” w kategorii “promocja regionu” a w 2013 roku wyróżnienie “Najlepszy Produkt Turystyczny Województwo Opolskiego 2013”. 

Koncert udostępniamy na platformie SoundCloud, link będzie aktywny od 18.12.2020 (piątek). Materiał będzie dostępny dla słuchaczy do końca stycznia. Możliwe przedłużenie dostępności.


https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/swiateczno-noworocznie

Czytaj więcej...

Muzyczne impresje Elektrycznych Dęciaków

odzse

Mawiają, że muzyka łagodzi obyczaje. Tym bardziej w okresie  “szarówki” listopadowej. Ten czas nie musi być szary i smutny. Za sprawą Elektrycznych Dęciaków zapraszamy na 60’ prezentację muzyczną, która została włączona w ramach XIV już sezonu “Muzyczne impresje – cykl koncertów wędrownych”. Orkiestra pokazuje swoje możliwości na przykładzie 20 nagranych utworów. Tym razem wędrujemy w sieci. Prezentację, która powstała po XIV Warsztatach Muzycznych, które udało się zrealizować pomimo wielu
trudności i niesprzyjających okoliczności. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie z muzyki tanecznej, filmowej i nie tylko. Serdecznie zapraszamy i życzymy dobrego odbioru. Materiał dostępny na platformie SoundCloud i jest dostępny dla wszystkich.

Posłuchaj:
https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/muzyczne-impresje

XXIV Warsztaty Muzyczne Elektrycznych Dęciaków

odzse

W dniach 15 do 18 października 2020 roku odbyła się XXIV edycja  autorskich Warsztatów Muzycznych dla muzyków orkiestrowych. Impreza  odbyła w malowniczej scenerii Mazowsza, w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach. To drugi dworek noblisty - Władysława Reymonta z pięknym, zabytkowym parkiem.

W tym roku z uwagi na sytuację warsztaty były realizowane w formie imprezy zamkniętej a placówka w tym czasie była niedostępna dla publiki.

Podczas imprezy orkiestranci przygotowywali nowy materiał oraz doskonalili warsztat orkiestrowy w formie prób sekcyjnych i pracy indywidualnej i prób tutti. Nie zabrakło również czasu wolnego na zawiązywanie nowych znajomości czy wspólne muzykowanie - na luzie.

Czytaj więcej...

#kulturaotwarta czyli orkiestrowo po raz czwarty

odzse

Data 23 lutego 2010 roku jest jednym z ważnych terminów związanych z kalendarzem orkiestrowym. W tym dniu połączone składy muzyków z Orkiestry Dętej Opolskiego Elektryczniaka, Orkiestry Politechniki Opolskiej oraz starego składu Jemielnickiej Orkiestry Dętej (działającego w latach 2009-2013) wystąpiły po raz pierwszy na głównej scenie Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera w Opolu. Okazją był „Akademicki Koncert Noworoczny” w związku z przyjazdem po raz pierwszy gości z Chin w ramach funkcjonującego na uczelni Instytutu Konfucjusza. W programie znalazła się polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa. Na scenie pojawiło wówczas ponad 80 muzyków, w tym dwa zestawy perkusyjne pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka – prowadzącego składy a wypełniona sala do ostatnich miejsc bardzo żywiołowo reagowała na każdy utwór.

Czytaj więcej...

HISTORIA KONCERTOWA ORKIESTRY ZAPISANA NA PODKŁADACH CZYLI OPOLSKI EKSPRES DĘTY

odzse

Na 9 maja zaplanowana była realizacja XI edycji Opolskiego Ekspresu Dętego. Niestety ta impreza, jak wiele innych, przygotowywanych żmudnie przez wiele miesięcy i oczekiwanej przez publiczność nie odbędzie się w terminie. Czy uda się ją zrealizować później pokaże czas ... Mimo wszystko zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej galerii ekspresowej z dziesięciu edycji i dwunastu tras (pierwsze dwie edycje były realizowane w trybie dwóch krótszych tras) wraz z przedmową. Część zdjęć była do tej pory nie publikowana.

Artykuł wraz z galerią na stronie imprezy.

Orkiestra Dęta ZSE w Opolu – #kulturaotwarta x3

odzse

Zespół od samego aktywnie włączył się w działanie w ramach akcji #kulturaotwarta publikując materiały archiwalne. Orkiestranci także jak inni uczniowie Opolskiego Elektryczniaka spotykają się w sieci oraz otrzymują materiały od 17 marca.

Do tej pory pojawiliśmy się trzykrotnie: 30 marca – ramach platformy Politechniki Opolskiej – z którą Szkoła od wielu lat współpracuje. Ta współpraca jest również pomiędzy Orkiestrą Opolskiego Elektryczniaka a Orkiestrą Politechniki Opolskiej (oficjalnie od 4.05.2006 roku), 15 kwietnia – udostępniony został koncert w ramach cyklu “Z orkiestrą po zamkach i pałacach” el12 Opole Politechnic Band w którym aktywnie brał udział w latach 2017-2018 jeden z orkiestrantów i uczniów naszej Szkoły oraz 30 kwietnia – udostępniony został pierwszy materiał audio z 2007 roku. Na orkiestrowym Facebooku zostały opublikowane archiwalne fotografie z sesji nagraniowej i koncertu prezentującego materiał dźwiękowy pierwszego fonogramu.

Obecnie dyrygent orkiestr pracuje nad opracowywaniem nowych materiałów dźwiękowych i realizuje bieżące zadania. W uwagi na fakt, że w tym roku została zawieszona XI edycja Opolskiego Ekspresu Dętego i VIII edycja Z orkiestrą po Odrze przygotowywane są także artykuły i materiały dokumentujące te imprezy od ich debiutu. Szczegóły niebawem.