ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

25 czerwca, ostatnią lekcją wychowawczą, uczniowie Elektryczniaka zakończyli pełen wyzwań związanych z pracą zdalną  rok szkolny 2020/2021. Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań.

Rok szkolny 2020/21 w przeważającej części spędziliśmy w domach, łącząc się na zajęcia lekcyjne realizowane na platformie Teams.  Praca zdalna miała swoje minusy: konieczność spędzania długich godzin przed komputerem, brak bezpośredniego kontaktu z kolegami i nauczycielami, często kłopoty techniczne m. in. związane ze słabymi łączami lub brakami sprzętowymi, poczucie izolacji, spadek motywacji itp. Miała także swoje plusy. Okazało się, że kontakt z nauczycielami stał się łatwiejszy i szybszy, podczas lekcji nauczyciele korzystali z różnych materiałów cyfrowych urozmaicającymi zajęcia lekcyjne, czas tradycyjnie poświęcany do dojazd i powrót ze szkoły, można było przeznaczyć na inne zadania czy przyjemności…

Patrząc jednak na liczbę nagrodzonych uczniów za aktywność na rzecz społeczności szkolnej, sukcesy w olimpiadach i konkursach, pracę w kołach zainteresowań i podejmowanie działań na rzecz promocji Szkoły w środowisku, to rok ten nie różnił się od innych. Uczniowie Elektryczniaka po raz kolejny udowodnili, że rozwój pasji, zainteresowań, naturalna aktywność nie zanikają podczas pandemicznej izolacji. Na spotkaniu na sali gimnastycznej, to właśnie oni, 63 wyróżniających się aktywnością uczniów, z rąk Dyrektora Szkoły  oraz swoich nauczycieli i opiekunów odebrali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Czytaj więcej...

Czerwcowe koncerty muzyków Opolskiego Elektryczniaka

odzse

Czerwiec był dla muzyków z Opolskiego Elektryczniaka pracowitym okresem, pomimo utrzymanych wielu obostrzeń związanych z pandemią.

11 czerwca br. swój kolejny koncert zagrała formacja el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0 której członkami jest dwóch uczniów Szkoły: Bartosz Dorosiewicz i Michał Duszak a której pomysłodawcą jest Przemysław Ślusarczyk – dyrygent orkiestry Elektryczniaka. Debiut zespołu po wielu tygodniach przygotowań w bardzo zmiennej rzeczywistości nastąpił 22 maja podczas II rejsu IX edycji „Z orkiestrą po Odrze”. Zespół wystąpił z półtoragodzinnym koncertem w Pałacu Większyce. Na program złożyły się standardy, improwizacja i wiele innych stylów muzycznych. Wypełniona do ostatniego miejsca widownia w reżimie sanitarnym nagrodziła głośną owacją młodych muzyków, że na zakończenie formacja zagrała bis.

Czytaj więcej...

Dzień dziecka

 Dla wielu z Was Dzień Dziecka jest szczególnie ważnym Świętem, dlatego chcemy go świętować razem z Wami. Z tego powodu czerwca będzie luźnym dniem, podczas którego uczniowie, którzy nie odbywają zajęć pracownianych, będą mogli grać między sobą w gry planszowe i karciane podczas lekcji. Cała akcja jest organizowana w porozumieniu z nauczycielami, by zintegrować klasy i umilić wam dzień dziecka. Ważne  Prosimy o przyniesienie własnych gier i poinformowanie nauczyciela prowadzącego lekcję, że będziecie w nie grali. Życzymy miłej zabawy i wesołego dnia dziecka.

dzien dziecka img

ODBYLIŚMY WIRTUALNE WIZYTY W MUZEUM

Mimo pandemii i utrudnionego kontaktu z instytucjami kultury, uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w marcu brali udział w lekcjach muzealnych prowadzonych przez edukatorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Zajęcia dotyczyły następujących tematów:

  • Ucieczki z niemieckich obozów jeniecki - sposób ich przygotowania i sankcji grożących jeńcom za  podjęcie próby ucieczki – zajęcia prowadził mgr Michał Nadybski;
  • Losy polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej  - ich trud i walka na wielu frontach wojny – zajęcia prowadził mgr Dominik Marcinkowski;
  • Zbrodnia Katyńska - jej wykorzystania politycznego i aspektów etycznych – zajęcia prowadziła mgr Monika Sobczak;
  • Norymbergia jako miasta o niełatwej roli w dziejach Niemiec i Europy w XX wieku – zajęcia prowadziła dr Ewelina Klimczak.

Przed prowadzącymi stało trudne zadanie, bowiem spotkali się z uczniami online. Mimo tego utrudnionego kontaktu, uczestnicy wykładów z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych prezentacji, podkreślając zaangażowanie prowadzących, ich profesjonalizm i znakomitą organizację zajęć. Zaprezentowane materiały, ciekawe opowieści i sposób, w jaki zostały zaprezentowane te niełatwe tematy, w znacznym stopniu poszerzyły wiedzę uczniów.

Czytaj więcej...

EGZAMIN MATURALNY 2021 – JUŻ ZAKOŃCZONY!

matura lead

19 maja, egzaminem z informatyki, dla 189 absolwentów  Szkoły, zakończył się egzamin maturalny w terminie głównym. W ten sposób, dla tegorocznych absolwentów rozpoczęły się najdłuższe wakacje życia, czas odpoczynku w oczekiwaniu na wyniki, które zostaną ogłoszone 5 lipca 2021 r.

Egzamin maturalny tradycyjnie rozpoczęły obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym: egzamin z języka polskiego, następnie matematyka oraz wybrany język obcy. Dla tegorocznych absolwentów w tym właśnie momencie egzamin maturalny  mógłby się zakończyć, gdyż zgodnie z decyzją  Dyrektora CKE, biorąc pod uwagę zmienioną formułę pracy związaną z pandemią Covid-19, maturzyści nie musieli obowiązkowo przystępować do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Na takie rozwiązanie w Zespole Szkół Elektrycznych zdecydowali się nieliczni. Wiedząc, że wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym decydują o przyjęciu na studia, podtrzymali swoje wybory i przystępowali zwykle do trzech egzaminów na tym poziomie.

Czas pandemii i nauczanie zdalne nie wpłynęły na wybory egzaminacyjne uczniów Elektryczniaka. 189 maturzystów roku szkolnego 2020/2021 oraz absolwenci z lat ubiegłych, którzy przystępowali po raz pierwszy do egzaminu (z wszystkich przedmiotów) lub poprawiający wyniki z wybranych przedmiotów, nie zaskoczyli wyborami.

Tradycyjnie już najczęściej wybieranym egzaminem na poziomie rozszerzonym była matematyka – 185 zdających, następnie język angielski – 146 zdających, fizyka – 81 zdających oraz informatyka – 44 zdających. 21 osób zdecydowało się zdawać język niemiecki na poziomie rozszerzonym, a 17 – język polski. W puli rzadko w naszej szkole wybieranych przedmiotów znalazły się geografia – 8 zdających,  historia – 4 zdających, WOS – 4 zdających. Jeden uczeń zdecydował się na egzamin z historii muzyki, a inny z języka rosyjskiego.

Tak duża liczba egzaminów i zdających wymagała dobrej logistyki oraz bardzo dużego zaangażowania nauczycieli i pracowników Szkoły, zwłaszcza, że  przeprowadzane były w warunkach reżimu sanitarnego, przy zmniejszonych liczbach zdających w jednej sali. Mimo trudnych warunków, egzamin przebiegał spokojnie i zgodnie z procedurami.

Wysiłek maturalny za nami. Teraz pozostaje odpoczywać i czekać na wyniki egzaminów, które zostaną ogłoszone 5 lipca.

Trzymamy kciuki za satysfakcjonujące wyniki, które pozwolą spełnić wszystkim edukacyjne marzenia.

Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli, którzy rzetelnie wypełniali swoje obowiązki pełniąc funkcje przewodniczących i członków zespołów nadzorujących oraz pracownikom obsługi, którzy przygotowywali sale na kolejne egzaminy od strony technicznej. W szczególności pragnę podziękować Pani wicedyrektor Beacie Peczeniuk za całościową pracę przy organizacji oraz przebiegu egzaminu.

Dyrektor

POŻEGNANIE ABSOLWETÓW

„Jest takie przekleństwo chińskie: obyś żył w ciekawych czasach…” Tymi słowami Dyrektor Dariusz Dobrowolski witał kolejne klasy i zebranych uczniów na spotkaniu absolwentów z Dyrekcją i Wychowawcą kończącym czteroletnią edukację w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu.

Przysłowiowe „ciekawe czasy” sprawiły, że uroczystość zakończenia szkoły nie odbyła się tradycyjnie w ostatnim dniu zajęć dla klas programowo najwyższych, czyli 30 kwietnia, tylko 20 maja 2021 r., już po zakończeniu maturalnych zmagań egzaminacyjnych; to one również sprawiły, że z czteroletniej nauki około półtora roku odbywało się w systemie zdalnym, a ostatnie spotkanie w szkole miało charakter kameralnych spotkań klasowych, bez udziału sztandaru, rodziców, nauczycieli,  orkiestry i bez programu artystycznego przygotowanego przez młodszych kolegów.

Czytaj więcej...

KOLEJNY ETAP REALIZACJI PROJEKTU - KSZTAŁCENIE ZAWODOWE DLA RYNKU PRACY 3

1ab sprzet

Projekt, ten zakłada wyposażenie uczniów szkół zawodowych w kwalifikacje, kompetencje i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie i dopasowanie się na „zmiennym” rynku pracy. Jest to też odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców, którzy poszukują pracowników  z konkretnymi umiejętnościami i kwalifikacjami.Planowane działania w rezultacie zaspokoją potrzeby uczniów (przyszłych pracowników) oraz pracodawców i przyczynią się do zmniejszenia deficytu osób pożądanych na rynku.

W ramach tych działań uczniowie klasy 1 ab otrzymali skrzynie z narzędziami, które z pewnością wykorzystają w swej pracy zawodowej i nie tylko.

ROZDANIE ŚWIADECTW UKOŃCZENIA SZKOŁY

lead swiadectwo technikum

Rozdanie świadectw ukończenia szkoły odbędzie się 20 maja 2021 r. w następujących godzinach:

2 lekcja - klasa 4DT
3 lekcja - klasa 4GT
4 lekcja - klasa 4AT
5 lekcja - klasa 4ET
6 lekcja - klasa 4FT
7 lekcja - klasa 4BT i 4CT
w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu

                                                                         Serdecznie zapraszamy Naszych Absolwentów!

 

Tydzień Germanistyki Opolskiej 2021 na Uniwersytecie Opolskim

uni opole

W dniu 12 kwietnia 2021 uczniowie klasy 2at/jn1 pod opieką swojego nauczyciela p. Kornelii Kansy wzięli udział w niecodziennej lekcji języka niemieckiego. W trakcie „podróży z przygodami” mogli razem ze studentami germanistyki w kreatywny sposób przygotować się do wyzwania jakim jest matura ustna z języka niemieckiego.

Jako jedna z trzech szkół Opolszczyzny mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach językowych tym razem online w ramach tegorocznego Tygodnia Germanistyki Opolskiej organizowanego przez Katedrę Języka Niemieckiego Uniwersytetu Opolskiego. Jako wprowadzenie do specyfiki i zasad obowiązujących na maturze z języka niemieckiego wysłuchali prezentacji przygotowanej przez studentów 3. roku, obejrzeli przykładowe scenki odegrane przez starsze koleżanki i starszych kolegów. Następnie w części warsztatowej mogli już w mniejszych kameralnych grupach razem ze studentami w roli egzaminatorów podjąć próbę zdawania takiego egzaminu.

tydzien germanistyki Abi Crashkurs

Uczniowie sprostali zadaniu doskonale, zmierzyli się z innymi rówieśnikami i spisali się bardzo dobrze, wykazując się dobrą znajomością języka i otwartością na nowe doświadczenia. Wszystko przebiegało w przyjemnej i przyjaznej atmosferze, nie zabrakło pozytywnych emocji i uśmiechu, dobrego słowa oraz rozmów na tematy także pozamaturalne.

Życzenia Wielkanocne

kartka wielkanoc 2021