Maturzyści Opolskiego Elektryczniaka na Jasnej Górze

W Wielką Środę 17 kwietnia 2019 r. 76 Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka pielgrzymowało do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 8.00. Jeszcze tylko sprawdzenie autobusów przez opolską policję i mogliśmy już ruszać na Jasną Górę. W autokarze maturzyści zostali zapoznani z programem pielgrzymki, z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry.

Specjalne słowo do tegorocznych maturzystów skierował Dyrektor Opolskiego Elektryczniaka Pan Dariusz Dobrowolski podkreślając ważność wydarzenia, w którym młodzież uczestniczy: „Pielgrzymka jest na zakończenie Waszej „obecności” w Opolskim Elektryczniaku. Jesteście u progu dojrzałości. My jako nauczyciele mogliśmy towarzyszyć Wam w trudnej i pełnej wyzwań wyprawie po dojrzałość. Dobrze pamiętamy, jak przekraczaliście próg naszej szkoły – pełni obaw, czy dacie sobie radę z edukacją i znajdziecie przyjaciół. Daliście radę!”

Pobyt na Jasnej Górze rozpoczęliśmy od pamiątkowego zdjęcia na błoniach jasnogórski, a następnie był czas na refleksję i modlitwę. O godz. 11.00 w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, ks. Daniel sprawował Eucharystię w intencji wszystkich Maturzystów naszej szkoły, jak również nauczycieli i pracowników. Natomiast Ojciec Paulin w kazaniu pokazał dwie postawy uczniów Jezusa: Piotra i Judasza. Oboje w jakiś sposób zdradzili Jezusa, różnica między nimi była taka, że Piotr żałował i pokazał skruchę, że chce się poprawić i zmienić swoje życie. Na zakończenie Ojciec Paulin zauważył, że w dzisiejszym świecie często znamy cenę wszystkiego, a jednocześnie nie znamy wartości niczego.

Po zakończeniu Eucharystii, młodzież wraz z przewodnikiem zwiedzała salę rycerską, skarbiec, bazylikę, mury obronne, arsenał, od wewnątrz bastion św. Rocha oraz muzeum.

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły złożyli ofiarę na Mszę św. w intencji wszystkich maturzystów, całego grona pedagogicznego oraz pracowników Elektryczniaka, która zostanie odprawiona na Jasnej Górze w 27 kwietnia 2019 roku o godz. 15.30.

Maturzyści naszej szkoły pokazali się z jak najlepszej strony, zaprezentowali wysoką kulturę osobista i religijną. Każdy wrócił ubogacony duchowymi przeżyciami, czasem zatrzymania się i ofiarowania tych zmagań maturalnych.

Bardzo cieszę się, że Pielgrzymka Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka wpisuje się w tradycje naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i towarzyszenie młodzieży w tym ważnym wydarzeniu.

Dyrektor Dariusz Dobrowolski