Projekt „Let’s tackle it”

W dniach 6-12 marca 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Panią Anną Stanisławską, Panem Piotrem Dworaczykiem oraz Panem Arturem Rapińskim uczestniczyło w wycieczce do Neustadt an der Weinstraße. Odwiedzili tam w ramach programu Erasmus+ partnerów z projektu „Let’s tackle it”. Nasi uczniowie oraz uczniowie z partnerskiej szkoły przedstawiali projekty oraz programy, które wcześniej przygotowali, wymieniając się między sobą doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą. A co się wydarzyło, przedstawiamy w poniższej relacji.

Czwartek rozpoczęliśmy od spotkania w BBS NW, szkole naszych gospodarzy, gdzie po przedstawieniu szkół oraz grup zwiedzaliśmy budynek – sale lekcyjne, pracownie oraz sale kształcenia praktycznego. W trakcie spotkań roboczych grupy miały czas na omówienie jakie projekty zostały przygotowane i jak będą przedstawiane. Aby się zintegrować z niemieckimi kolegami i koleżankami po południu wzięliśmy udział w grze terenowej dotyczącej rynku i starówki Neustadt.

 

Piątek rozpoczęliśmy od udziału w spotkaniu z wiceburmistrz miasta - panią Waltraud Blarr, odpowiedzialną m.in. za szkolnictwo. Przedstawiła ona region oraz miasto omawiając kwestie historii, bieżącej polityki miasta, atrakcji turystycznych oraz specjalności z jakich słynie okolica. Kolejnym punktem była prezentacja projektów na zasadzie „Marktplatz der Ideen” (targowiska pomysłów). Każdy mógł zwiedzać stanowiska, oceniając co się podobało, co zaciekawiło i zadawać pytania. Po kilku godzinach takiej wymiany mogliśmy już wyrobić sobie zdanie, wyjaśnić wątpliwości i poddać projekty głosowaniu. Ostatnim punktem pracy było opisanie w mieszanych grupach polsko-niemieckich swoich przemyśleń dotyczących projektów. Po tak angażującycj zajęciach udaliśmy się na spacer po mieście.

W ramach przedsięwzięcia zwiedzaliśmy liczne ciekawe zakątki Neustadt an der Weinstraße oraz poznawaliśmy historię tego regionu. W sobotę zwiedziliśmy zamek Hambach, słynący z tzw. Hambacher Fest – demonstracji odbywających się od 27 do 30 maja 1832 roku, mających na celu poparcie zjednoczonych i wolnych Niemiec. W tym miejscu powstała też wtedy niemiecka flaga, którą w zamku Hambach można zobaczyć w oryginalnej postaci, ale niestety całkowicie poszarzałej przez lata. Po drodze na zamek zwiedziliśmy dwa gospodarstwa zajmujące się produkcją wina,z czego zresztą słynie ten region. Popołudnie spędziliśmy w dwóch grupach. Część z nas brała udział w spotkaniu w centrum projektowym „Jugend forscht Schüler AG”, gdzie spotkaliśmy się z uczniami spoza szkoły BBS NW, którzy także biorą udział w różnych projektach. W tym czasie druga grupa miała zajęcia z języka niemieckiego, które odbywały się w ratuszu miasta Neustadt. Następnie grupy zamieniły się, tak że nikt nic nie stracił.

Niedzielę spędziliśmy na zwiedzaniu muzeum techniki w Speyer. Na dużym obszarze zewnętrznym oraz w kilku hangarach zgromadzono tam wiele urządzeń z różnych okresów historii, rozwoju techiniki, przemysłu samochodowego, morskiego, lotniczego a nawet kosmicznego. Mogliśmy więc zwiedzić wnętrze Boeinga 737, Antonowa, modelu promu kosmicznego Buran czy też wnętrze łodzi podwodnej. Absolutnie polecamy każdemy, kto choć trochę interesuje się techniką. Po południu skierowaliśmy się do katedry w Speyer oraz mieliśmy w planach zwiedzać samo miasto – musieliśmy jednak zmienić plany ze względu na bardzo silny wiatr.

Poniedziałek to także zwiedzanie - piękne uniwersyteckie miasto Heidelberg. Przechodząc z przewodnikiem ulicami zabytkowej części miasta poznawaliśmy historię miasta i zwiedzaliśmy różne historycznie znaczące miejsca – kościoły, budynki uniwersyteckie w tym bibliotekę. Byliśmy także w starym karcerze studenckim, wykorzystywanym jeszcze na początku XX wieku. Po południu udaliśmy się na wzgórze zamkowe. Wieczorem nastąpiło nieoficjalne pożegnanie – wspólna zabawa w kręgielni.

Wtorek - to już oficjalne pożegnanie w BBS NW i wyjazd do Polski. Teraz z niecierpliwością czekamy na wizytę  zagranicznych partnerów w naszej szkole już najprawdopodobniej w maju.