Wycieczka do fabryki silników elektrycznych „Besel” w Brzegu

basel brzeg

15 marca uczniowie klas 3BT i 2BT byli w fabryce silników elektrycznych „Besel” w Brzegu pod opieką nauczycieli: Andrzeja Barczuka, Agnieszki Świsulskiej i Marka Małeckiego.

Fabryka wchodzi w skład Grupy Contoni – lidera w produkcji silników elektrycznych w Polsce. Wyroby znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu(obrabiarkach, urządzeniach klimatyzacyjnych, wentylatorach, pompach, urządzenia automatyki). Głównym polem działalności BESEL SA. jest produkcja silników indukcyjnych zwartych w zakresie mocy od 0,4 kW do 2,2kW. Zastosowanie nowej technologii daje: mniejszą masę i poziom hałasu (o 1 klasę), większą trwałość i sprawność silnika.

Besel to nowoczesne i innowacyjne przedsiębiorstwo, na które składają się: wydział odlewniczy korpusów silników, wydział mechaniczny prasowania, obróbki wirników, dział uzwojenia stojanów, dział montażu silników i dział kontroli silników. Znaczną część produkcji firma Besel eksportuje na wymagające rynki krajów Unii Europejskiej oraz do Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk.

Uczniowie poznali etapy produkcji silników elektrycznych od komponentów do gotowego wyrobu, technologii produkcji seryjnej i jednostkowej (ręczne) . Zobaczyli również laboratorium ,w którym silniki poddawane są wszelkiego rodzaju testom wytrzymałościowym. Zapoznali się z różnego rodzaju nowoczesnym sprzętem elektronicznym wykorzystywanym do przeprowadzania badań silników. Taka wycieczka daje więcej niż sucha teoria, z którą uczniowie mają na co dzień styczność w szkole.