Ekspedycja 6 w Karkonoszach

Kolejna wyprawa za nami. Można byłoby się zdziwić, ale to już nasza szósta Ekspedycja. Tym razem członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli w Karkonosze by zdobyć kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski. Oczywiście chodzi o Śnieżkę.

Planowanie Ekspedycji rozpoczęło się już z początkiem roku szkolnego. Decyzja gdzie jedziemy była znana już od samego początku. Celem były Karkonosze w szacie zimowej. Podczas tej styczniowej ekspedycji było nas rekordowo dużo, bo aż 29 osób wraz z opiekunami, panem Krzysztofem, panem Piotrem i panem Waldemarem.

Ta szósta Ekspedycja naszego Klubu rozpoczęła się 7 stycznia 2020 roku wyjazdem z Opola o godzinie 6.30. Przed wędrówką na zaplanowany szczyt mieliśmy jeszcze okazję poznać krajobraz Karpacza oraz odczuć na własnej skórze ”anomalię grawitacyjną”. Bardzo interesujące zjawisko.

Czytaj więcej...

WYCIECZKA DO ELEKTROWNI SZCZYTOWO - POMPOWEJ W DLOUHE STRANE

W dniu 15.11.2019r  uczniowie klasy 4B i 3B wzięli udział w wycieczce do elektrowni Dlohe Strane w Czechach. Elektrownia ta to nie tylko magiczna budowla, ale także największa elektrownia wodna w Republice Czeskiej. Jest posiadaczką trzech „naj”: ma największą pompoturbinę w Europie (325 MW), największy spad wody  (510,7 m) i największą łączną moc w  (2 x 325 MW). Elektrownia szczytowo-pompowa DlouheStrane współpracuje z elektrownią atomową w Temelinie, w czasie niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną (w nocy) pobiera energię i pompuje wodę z dolnego do górnego zbiornika, a w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną odwraca proces i produkuje energię.

Czytaj więcej...

Elektrycy we Wrocławiu

W dniach 10-11.10.2019r  uczniowie klasy 4B  pod opieką nauczycieli: Marka Małeckiego i Damiana Schnobera wzięli udział w wycieczce krajoznawczo - dydaktycznej do Wrocławia. Podczas wyjazdu zwiedzili Sky Tower-najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra, skąd  rozciągała się piękna panorama Wrocławia. Następnie po zakwaterowaniu się w hostelu, po obiedzie w barze mlecznym „Miś”  udaliśmy się do największego w Polsce Parku Trampolin (Gojump), w którym to miejscu wszyscy mogli aktywnie spędzić czas skacząc na trampolinach.

Czytaj więcej...

Anglia - Kornwalia

Termin: 13.09.2020 – 20.09.2020
Cena: 1890 zł

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

1 DZIEŃ - Zbiórka uczestników wycieczki w umówionym miejscu. Wyjazd w
kierunku  granicy polsko - niemieckiej. Przejazd przez Niemcy.

2 DZIEŃ - Przejazd przez Holandię, Belgię i Francję. Przeprawa
(Eurotunelem lub promem) do Anglii.  Przejazd do Brighton – spacer po
jednym z największych kurortów nadmorskich Anglii.  Zwiedzanie:
Royal Pavilion,  odpoczynek na plaży.  Przejazd do rodzin na obiadokolację i nocleg.

3 DZIEŃ - Śniadanie. Przejazd do  Madame Tussaud’s – zwiedzanie słynnego
Muzeum Figur Woskowych. Następnie zwiedzanie dzielnicy City. Zobaczymy m.in. Katedrę św. Pawła (z zewnątrz), The Globe Theatre,  Tower of London (z zewnątrz) - słynne byłe więzienie, miejsce w którym można zobaczyć brytyjskie insygnia królewskie.  Powrót do rodzin na obiadokolację i nocleg.

4 DZIEŃ – Śniadanie.  Przejazd  do STONEHENGE – najsłynniejsze prehistoryczne miejsce w Europie, jeden z cudów starożytnego świata – megalityczne kręgi, budowane w okresie 3000 do 1500 lat p.n.e., prawdopodobnie dla celów kultu religijnego. Przejazd do BATH spacer po jednym z najpiękniejszych miast Anglii. Przejazd do rodzin na obiadokolację i nocleg.

5 DZIEŃ – Śniadanie. Przejazd do wspaniałego centrum Eden Project. Tu znajdują się egzotyczne klimaty ziemi pod wielkimi, szklanymi kopułami. To wszystko jest osłonięte kraterem wygasłego wulkanu.  Następnie przejazd do Tintagel – zwiedzanie pięknej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Kornwalii – gdzie znajduje się zamek należący według legendy do króla Gorloisa, w  zamku podobno urodził się król Artur. Powrót do rodzin na obiadokolację i nocleg.

6 DZIEŃ - Śniadanie.  Przejazd do St. Michael's Mount – zwiedzanie wyspy z Kaplicą św. Michała. Następnie zobaczymy malowniczo położony Minack Theatre. Przejazd na przylądek Lands End - najbardziej na zachód wysunięty punktu Wielkiej Brytanii. Spacer malowniczą ścieżką turystyczną wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Przejazd do St. Ives – wspaniale położonego miasteczka rybackiego, gdzie od ponad stu lat osiedla się wielu artystów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

7 DZIEŃ - Śniadanie. Przejazd  do Londynu. Dalsze zwiedzanie stolicy Anglii m.in. London Eye, Pałac Buckingham – najważniejsza rezydencja królewska ze słynną gwardią w niedźwiedzich czapach, Parlament, Westminster Abbey Downing Str. 10 – dom premierów Wielkiej Brytanii, budynek Admiralicji i Konna Królewska Gwardia, Trafalgar Square, Leicester Square. Przeprawa przez Kanał La Manche do Francji.

8 DZIEŃ - Nocny przejazd przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy w kierunku Polski. Zakończenie wycieczki w godzinach popołudniowych.

CENA ZAWIERA:

- przejazd autokarem  (WC, klimatyzacja, barek);

- przeprawa przez Kanał La Manche prom lub eurotunel;

- 5 noclegów u rodzin brytyjskich;

- 5 śniadań, 5 packed lunch;

- 5 obiadokolacji;

- opieka pilota;

- TFG – turystyczny fundusz gwarancyjny (10 zł);

- ubezpieczenie NW, KL i bagaż.

CENA NIE ZAWIERA:

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przejazdów autokarem w centrum miasta oraz komunikacją miejską. Każdy z uczestników zobowiązany jest obligatoryjnie przygotować: 135 GBP (osoby do 16 lat) lub 150 GBP (osoby pow. 16 lat) - kwota ta obejmuje przejazdy autokarem w centrum miasta, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów w zależności od wybranych miejsc, przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

W przypadku wymogów specjalnej diety (alergie, nietolerancja na produkty, wegetarianizm, weganizm) doliczana jest dodatkowa opłata ok. 80 zł

UWAGA: program jest ramowy i może ulec zmianie. Szczegóły programu ustala pilot w porozumieniu z kierownikiem grupy. Pilot nie oprowadza po wnętrzach zabytków i po muzeach. Istnieje możliwość wynajęcia przewodników lokalnych za dodatkową opłatą.

Biuro Turystyczne TRAVEL ART, ul. H. Kołłątaja 11/16; 45-064 Opole

Tel. 774546065, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.travelart.pl

 tel. fax. 77/4546065; www.travelart.pl; www.angliaszkocja.com; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Veni, Vidi.... Londinium

Veni, Vidi.... Londinium ;o] powiedziałby Cezar, ale zrobimy to za niego. To już po raz piąty Elektryczniak zawitał do Wielkiej Brytanii aby podszkolić swój angielski i przekonać Anglików, że Elektryczniak to brzmi dumnie!?

Po wyczerpującej podróży przez pół Europy dotarliśmy do Greenwich, obecnie dzielnicy Londynu ze wspaniałym obserwatorium astronomicznym. Postawiliśmy stopę na południku 0 i poszliśmy zwiedzać Muzeum Morskie. Następnie najstarszym na świecie metrem pojechaliśmy do jednego z dwóch londyńskich centrów biznesu – Canary Warf. To imponująca dzielnica ze szkła i aluminium zbudowana w starych portowych dokach. Na zakończenie dnia podziwialiśmy widoki z JEDYNEJ w Wielkiej Brytanii kolejki linowej.

Czytaj więcej...

Ekspedycja 5 w Tatrach

Szkolny Klub Górski wyruszył na kolejną wyprawę - Ekspedycję 5. Kierunek Tatry; piękne, malownicze i dumne, bo najwyższe góry w Polsce.

To co wyróżniało tą ekspedycję od innych to fakt, że nikt z nas nie musiał być odpowiedzialnych za trasę, ponieważ prowadził nas profesjonalny przewodnik tatrzański. Dzięki czemu nie musieliśmy się bać że się zgubimy:) Pan przewodnik co chwilę opowiadał nam o Tatrach o skale z jakiej są zbudowane o wyjątkowej florze i faunie najwyższych gór Polski a także o historii i kulturze jej mieszkańców. Dodatkowo mogliśmy liczy na praktyczne szkolenie wysokogórskie w trakcie przemieszczania się po szlakach tatrzańskich.

Czytaj więcej...

Maturzyści Opolskiego Elektryczniaka na Jasnej Górze

W Wielką Środę 17 kwietnia 2019 r. 76 Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka pielgrzymowało do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 8.00. Jeszcze tylko sprawdzenie autobusów przez opolską policję i mogliśmy już ruszać na Jasną Górę. W autokarze maturzyści zostali zapoznani z programem pielgrzymki, z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry.

Czytaj więcej...

Projekt „Let’s tackle it”

W dniach 6-12 marca 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Panią Anną Stanisławską, Panem Piotrem Dworaczykiem oraz Panem Arturem Rapińskim uczestniczyło w wycieczce do Neustadt an der Weinstraße. Odwiedzili tam w ramach programu Erasmus+ partnerów z projektu „Let’s tackle it”. Nasi uczniowie oraz uczniowie z partnerskiej szkoły przedstawiali projekty oraz programy, które wcześniej przygotowali, wymieniając się między sobą doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą. A co się wydarzyło, przedstawiamy w poniższej relacji.

Czwartek rozpoczęliśmy od spotkania w BBS NW, szkole naszych gospodarzy, gdzie po przedstawieniu szkół oraz grup zwiedzaliśmy budynek – sale lekcyjne, pracownie oraz sale kształcenia praktycznego. W trakcie spotkań roboczych grupy miały czas na omówienie jakie projekty zostały przygotowane i jak będą przedstawiane. Aby się zintegrować z niemieckimi kolegami i koleżankami po południu wzięliśmy udział w grze terenowej dotyczącej rynku i starówki Neustadt.

Czytaj więcej...

Wycieczka do fabryki silników elektrycznych „Besel” w Brzegu

basel brzeg

15 marca uczniowie klas 3BT i 2BT byli w fabryce silników elektrycznych „Besel” w Brzegu pod opieką nauczycieli: Andrzeja Barczuka, Agnieszki Świsulskiej i Marka Małeckiego.

Fabryka wchodzi w skład Grupy Contoni – lidera w produkcji silników elektrycznych w Polsce. Wyroby znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu(obrabiarkach, urządzeniach klimatyzacyjnych, wentylatorach, pompach, urządzenia automatyki). Głównym polem działalności BESEL SA. jest produkcja silników indukcyjnych zwartych w zakresie mocy od 0,4 kW do 2,2kW. Zastosowanie nowej technologii daje: mniejszą masę i poziom hałasu (o 1 klasę), większą trwałość i sprawność silnika.

Czytaj więcej...

ELEKTRYCZNIAK W ZAKOPANEM

W dniu 24.10.2018r klasy 3BT i 3FT wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami wyjechali na wycieczkę do Zakopanego. Tuż po przyjeździe mimo niekorzystnych warunków pogodowych wyruszyliśmy podziwiać Dolinę Kościeliską - wspaniały szlak na spokojną wędrówkę, pełną pięknych widoków. Drugi dzień wycieczki to wyprawa do najbardziej popularnego miejsca w Tatrach, słynnego w Polsce i za granicą - Morskiego Oka, które nie bez powodu jest także najczęściej wybieranym celem wycieczek. Przelotne opady deszczu nie zniechęciły uczniów, którzy pomimo niezbyt sprzyjających warunków dotarli do celu. Nad Morskim Okiem był czas na odpoczynek, zdjęcia i ciepły posiłek. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Ostatni, trzeci dzień wycieczki to spacer po słynnych Krupówkach a tuż po nim przejazd do największego kompleksu basenów termalnych w Polsce, do Chochołowa. Wypoczynek w ciepłej wodzie po dwudniowych pieszych wycieczkach okazał się strzałem w dziesiątkę. Wypoczęci i w pełni zrelaksowani udaliśmy się w drogę powrotną do Opola.

Czytaj więcej...