Odyseusze z Elektryczniaka na otwartych mistrzostwach Europy

W dniach 27.04- 02.05.2018 drużyna Odyseuszy z Elektryczniaka wzięła udział w EuroFestiwalu Odysei Umysłu, który w tym roku odbywał się w EJB Werbellinsee - Joachimsthal pod Berllinem.

EuroFestiwal Odysei Umysłu to niepowtarzalny doroczny przegląd dokonań dzieci i młodzieży z różnych krajów i kultur. Celem imprezy jest autentyczna integracja uczestników w atmosferze zabawy, twórczego współdziałania i międzynarodowego zrozumienia. Odyseusze prezentują swoje rozwiązania Problemów Długoterminowych i stawiają czoła Problemowi Spontanicznemu. Prócz tego, razem z dwoma Drużynami Kumpelskimi z innych państw, rozwiązują przygotowany specjalnie na tę okazję Problem Eurofestiwalowy. W tym roku w EuroFestiwalu uczestniczyły 94 drużyny z 15 krajów świata: Białorusi, Chin, Czech, Francji, Indii, Niemiec, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu reprezentowali: Piotr Bieszczad, Patryk Chwalczyk, Jędrzej Łuczak, Matylda Machała, Tyberiusz Szczepanowski i Oliwier Woźniak z klasy 1FT oraz Mateusz Hadyna z klasy 1DT. Opiekę sprawowała pani Renata Kisza-Świątek.

Już sam udział naszych uczniów w EuroFestiwalu jest wielkim sukcesem. Tym bardziej, że był to ich pierwszy start w tym międzynarodowym konkursie. Ich rozwiązanie Problemu Długoterminowego zdobyło największe uznanie wśród sędziów, ale Problem Spontaniczny okazał się zbyt trudny i w rezultacie zajęli 2 miejsce. W Problemie Eurofestiwalowym pod tytułem „Mój cyrk, moje małpy” nasi Odyseusze startowali z drużynami z Indii i Niemiec. Mieli za zadanie stworzyć bardzo skomplikowane przedstawienie cyrkowe i udało im się zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. Jeszcze lepiej poszło im w pierwszym etapie tego międzynarodowego konkursu, polegającym sportowej rywalizacji w kilku dyscyplinach. Tutaj zajęliśmy miejsce pierwsze.

Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie to kompetencje kluczowe XXI wieku i umiejętności, które można rozwijać. Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. I tego uczy nas Odyseja Umysłu.

Głównym sponsorem drużyny Odysei Umysłu była firma Opoltrans – Sieć Hurtowni Motoryzacyjnych. Dużego wsparcia finansowego naszej drużynie udzieliły także następujące instytucje i firmy:

  • Prezydent Miasta Opola – Pan Arkadiusz Wiśniewski
  • Selt Sp. z o.o.
  • ELEMONT Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o.
  • PROJEKT Automatyka i Elektrotechnika Sp. z o.o.,

a także indywidualni darczyńcy, za co serdecznie dziękujemy.