Wygraliśmy Opolską Ligę Robotów!!!

Nasza drużyna PROJEKT ROBO TEAM została Mistrzem Opolszczyzny, wygrywając w tym sezonie Opolską Ligę Robotów, czyli cykl siedmiu turniejów, podczas których rywalizowaliśmy z innymi drużynami z całej Opolszczyzny w czterech konkurencjach:

  • Lego Sumo - walki robotów na ringu,
  • Lego Way Finder - szukanie przez robota wyjścia z labiryntu,
  • Lego Line Follower - pokonywanie wyznaczonej trasy,
  • Lego Konstruktor - konkurencja niespodzianka polegająca na wykonaniu ściśle określonego zadania.

Wszystkie nasze drużyny dzielnie rywalizowały podczas kolejnych zawodów rozgrywanych w wielu miastach Opolszczyzny.

Ten sezon rozpoczęliśmy od udziału w zawodach w Komprachcicach, następnie pojechaliśmy spróbować swoich sił na turnieju w Byczynie. Kolejne trzy turnieje zostały zorganizowane w Opolu (w tym jeden Robo Elektryk Day 2017 w naszej szkole). Po nich udaliśmy się do Prudnika, a rywalizację w Lidze zakończyliśmy finałem w Zdzieszowicach. Wierzcie mi, na arenach wszystkich turniejów wiele się działo. Udział w rozgrywkach Ligi pięćdziesięciu sześciu drużyn, czyli ponad stu trzydziestu zawodników, to swego rodzaju rekord świata. Tworząc kilka lat temu Opolską Ligę Robotów, nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu miłośników robotyki z całego województwa opolskiego. To właśnie Ci młodzi konstruktorzy oraz programiści w ramach Ligi mogą rywalizować między sobą, doskonaląc z roku na rok swoje konstrukcje, rozwiązując przy tym samodzielnie wiele problemów zawiązanych z przygotowaniem robota, który spełniałby ich oczekiwania i pozwalał na zwycięstwo nad przeciwnikami w duchu fair play. A nie jest to takie łatwe, jak się może wydawać. Tym bardzie cieszy fakt, że nasi zawodnicy poświęcali swoim konstrukcjom wiele czasu, dzięki czemu mogli osiągać sukcesy na zawodach. Mniejsze i większe sukcesy osiągała na zawodach każda z naszych drużyn. Miło było patrzeć jak chłopcy i dziewczyny cieszą się z faktu, że ich robot znalazł wyjście z labiryntu, zwyciężył w walce sumo z silniejszym robotem, pokonał skomplikowaną trasę w Line Followerze lub poprawnie wykonał zadanie niespodziankę.

Wszystkie te sukcesy przekładały się na realną zdobycz punktową:) W trakcie całego sezonu prowadzone są klasyfikacje w czterech konkurencjach oraz klasyfikacja generalna Opolskiej Ligi Robotów.

Nasza drużyna PROJEKT ROBO TEAM wygrała klasyfikację w konkurencji Sumo, Line Follower i Way Finder oraz zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji konkurencji Konstruktor. Ten wspaniały wynik pozwolił im na wygranie klasyfikacji generalnej i zdystansowanie kolejnej drużyny o ponad 200 punktów. Wielki sukces odniosła też drużyna Noob team, dla której były to pierwsze występy w OLR. Rewelacyjna postawa i dobre konstrukcje pozwoliły jej na zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji w konkurencji Way Finder oraz trzeciego w konkurencji Line Follower. Nie sposób w tym miejscu opisać wszystkich sukcesów (oraz porażek :) które się nam przytrafiały) i choć nie wszystkim było dane stawać na podium, to wszystkim, absolutnie wszystkim naszym drużynom - PROJEKT ROBO TEAM, Noob team, 0<0, Pogromcy Tytanów, Omerta, LEGOrsi, MiToTito, Team.exe, MELOdramat chciałbym pogratulować wytrwałości, pomysłowości, umiejętności rozwiązywania problemów oraz realizowania określonych celów. To naprawdę cenne umiejętności.

Nie byłoby naszych sukcesów, gdyby nie pomoc Pana Dariusza Dobrowolskiego - Dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu, który zawsze udziela nam wsparcia, Pani Anny Stanisławskiej, z którą wspólnie prowadzimy koło robotyczne, firmy PROJEKT, która objęła patronatem naszych robotyków oraz wspomaga działania Opolskiej Ligi Robotów, a także wielu innych ludzi dobrej woli. Serdecznie im dziękuję.

A następny sezon Opolskiej Ligi Robotów już wkrótce :)