Opolska Liga Robotów Od przedszkolaka do inżyniera

Opolska Liga Robotów to unikalny w skali naszego kraju projekt kierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wraz z szeregiem Szkół, firm oraz instytucji. To właśnie nasza wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym robotyką, mechaniką, algorytmiką, programowaniem, możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że Opolska Liga Robotów przyciąga coraz szersze grono entuzjastów robotyki. Młodzi konstruktorzy tworzą niesamowite konstrukcje, w które potem potrafią tchnąć życie.

Minęło kilka lat i nasza Liga zmieniła się nie do poznania. Liczba turniejów rozgrywanych w danym sezonie wzrosła z dwóch do siedmiu, ilość drużyn przekroczyła liczbę 70, zawodników (w wieku od 4 do 19 lat) do 150, a naszych robotyków można spotkać na zawodach rozgrywanych m.in. w Opolu, Komprachcicach, Byczynie, Prudniku oraz Zdzieszowicach. Warto w tym miejscu zauważyć, iż obecnie ilość uczniów uczęszczających na zajęcia kołka robotycznego w ZSEL jest porównywalna z ogólna liczbą zawodników z całej Opolszczyzny startujących w pierwszym sezonie Opolskiej Ligi Robotów.

Zawodnicy rywalizują w kilku konkurencjach m.in. Lego Sumo (walki robotów), Lego LineFollower (roboty mają za zadanie samodzielnie dojść do mety, jadąc wzdłuż czarnej linii, którą same wykrywają za pomocą odpowiednich czujników) oraz Lego WayFinder (roboty mają samodzielnie znaleźć wyjście z labiryntu). W ramach Opolskiej Ligi Robotów prowadzona jest klasyfikacja punktowa w poszczególnych konkurencjach oraz klasyfikacja generalna wyłaniająca na koniec sezonu mistrza Opolszczyzny.

Mając na uwadze nasze doświadczenia oraz wychodząc na przeciw oczekiwaniom miłośników nowoczesnych technologii w ramach Opolskiej Ligi Robotów powstał projekt "Od przedszkolaka do inżyniera" mający na celu umożliwienie innym uczniom oraz przedszkolakom poznania fascynującego świata robotów, algorytmiki, mechaniki oraz logicznego myślenia i kreatywności. Chcemy aby w ramach tego projektu na każdy zawodach robotycznych odbywały się imprezy towarzyszące podczas których uczestnicy poprzez zabawę mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

Pierwszym krokiem w tym projekcie było zorganizowanie w CWK w listopadzie 2018 r. wraz z Publicznym Przedszkolem nr 25, RZPWE w Opolu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu dla około 150 przedszkolaków oraz uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej wiele wielu pokazów oraz atrakcji podczas pierwszych w tym sezonie zawodów robotów.

Kilkanaście grup dzieci mogło zapoznać się zasadami budowy robota LEGO, sprawdzić swoje umiejętności sterując ramieniem robota Mitsubishi, zasiąść bezpiecznie za sterami samochodu w symulatorze nauki jazdy oraz poznać tajniki zjawisk fizycznych, pneumatycznych oraz elektropneumatycznych.

Jak powszechnie wiadomo muzyka łagodzi obyczaje. Nasi milusińscy mogli odwiedzić zaczarowany świat muzyki poznając niesamowite instrumenty, wsłuchując się w wydawane przez nie dźwięki oraz wspaniałe opowiadania instruktorów związane z ich historią, budową czy też techniką grania.

Po wspólnym muzykowaniu przyszedł czas na rywalizację na bezpiecznym torze przeszkód. Ale nie był to zwykły tor. Drużyny niczym programiści musiały stworzyć algorytm czyli zaplanować krok po kroku trasę przejścia swojego zawodnika przez cały tor z zamkniętymi oczami wydając mu krótkie polecenia głosowe.

Tor przeszkód był wstępem do poważnego programowania. Na dzieci czekały Ozoboty, roboty Phyton oraz roboty - myszki, które należało różnymi technikami zaprogramować w taki sposób aby wykonały określone zadania. Mistrzowie kodowania zasiedli także przed specjalnymi matami starając się rozwiązać zadania algorytmiczne oraz łamańce logiczne i matematyczne.

Kolejna edycja naszych zawodów miała miejsce w CWK w styczniu 2019 na której obok ponad stu zawodników pojawiło się ok 190 uczniów, którzy mieli okazję m.in. poznać tajniki gry w szachy oraz innych gier logicznych, sprawdzić się podczas programowania robota humanoida, wziąć udział w warsztatach robotycznych oraz udzielania pierwszej pomocy, a także sprawdzić swoja wiedze związaną ze zjawiskami optycznymi. Do współpracy w tej edycji zawodów zaprosiliśmy m.in. Liceum Ogólnokształcące nr 8 w Opolu, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, Konstruktorów Robotów oraz Politechnikę Opolską.

olr cwk logotyp 1

W dniu 19 marca 2019 r. w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Opolu odbyła się kolejna impreza w ramach projektu Opolska Liga Robotów - od przedszkolaka do inżyniera.

Na 1400 m2 powierzchni około 140 młodych fanów robotyki rywalizowało w dwóch konkurencjach. Przygotowane przez nich autonomiczne konstrukcje stoczyły łącznie kilkaset walk na ringach sumo (konkurencja Lego Sumo) oraz wykonały ponad 100 prób przejechania trudnej trasy, rywalizując w konkurencji Lego Line Follower.

W ramach naszego przedsięwzięcia przygotowaliśmy także ponad 20 stanowisk dla 235 przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych przygotowanych przez Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu, Wydawnictwo Nowik w Opolu, Instytut Konfucjusza PO w Opolu, LO8 w Opolu, Szkołę Podstawową TAK w Opolu, Konstruktorów Robotów z Prudnika, Fabrykę Robotów z Łącznika, speedcubera Dżodża z Krakowa, Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu oraz Szkołę Podstawową z Chróściny.

Zaprezentowaliśmy na nich szereg atrakcji m.in. klockowe zabawy, wodną kaligrafię, teatr Kamishibai, krainę ozobotów, zaczarowany świat robotyki, zabawy w 3D, odnawialne źródła energii, naleśniki 3D, automatykę, zabawy chińskimi pałeczkami oraz kostkami Rubika, wieżę liczb, kodowanie na macie, ćwiczenia na mózg a nie na siłę, doświadczenia fizyczne oraz stanowisko pierwszej pomocy. Na środku sali można było podziwiać figury minionków wykonane przez Fabrykę Robotów z Łącznika.

A naszych nieco starszych kolegów i koleżanki zaprosiliśmy do CWK na współorganizowaną przez nasz wspólnie ze Stowarzyszeniem Alumnów w Warszawie oraz Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie konferencję pt. „Rozwój technologii IT w stuletniej historii relacji polsko amerykańskich”. Zaprezentowano na niej 8 referatów w tym jeden z prelegentów przemawiał do nas na żywo ze Szwecji.

A jak to wszystko wyglądało możecie zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=yC9Xx5PQJ9U

Opolską Ligę Robotów oraz projekt Od inżyniera do przedszkolaka objął patronatem Prezydent Miasta Opola, Marszalek Województwa Opolskiego, Opolski Kurator Oświaty oraz lokalne media, które regularnie informują widzów oraz słuchaczy Opolszczyzny o naszych działaniach.

olr cwk logotypy