DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Zorganizowany 20 marca we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, był dla wielu uczestników tego programu pierwszym kontaktem z zakładem pracy, a być może również potencjalnym pracodawcą. Do współpracy z naszą szkołą zgłosiły się dwie firmy. POLARIS POLAND, która posiada w Opolu fabrykę produkującą quady i kultowe motocykle Indian oraz ELDAN S.J , realizująca kompleksowe usługi w zakresie projektowania i produkcji urządzeń rozdzielczych i sterowniczych.

W programie uczestniczyło 9 uczniów, czterech w firmie Eldan, gdzie zapoznali się z zakresem obowiązków na stanowiskach pracy w działach projektowania oraz montażu szaf sterowniczych. Pozostali w firmie Polaris, współpracowali z opiekunami na stanowisku pomiarowym urządzeniami FARO oraz w dziale montażu motocykli Indian. Uczniowie mieli możliwość wykonywania prostych zadań, typowych dla danego stanowiska a po rozmowie z opiekunem, ocenić swoją przydatność do tego rodzaju pracy. Zobaczyli jak wygląda dzień pracy, poznali sposób zarządzania przedsiębiorstwem, wymagania stawiane nowym pracownikom oraz możliwości zatrudnienia w tej firmie. Dowiedzieli się, jakie muszą posiadać umiejętności i jaką wiedzą dysponować na starcie swojej pracy zawodowej.

Jak się okazało, wiedza fachowa nie wystarcza, potrzebne są również umiejętności interpersonalne oraz znajomość języków obcych. Najcenniejszym doświadczeniem z tego Dnia było uzyskanie odpowiedzi na pytania: czego mogą oczekiwać ode mnie przyszli pracodawcy? co muszę doszlifować ? jakie umiejętności zdobyć ?.

Uczestnicy tego projektu swoje spostrzeżenia i doświadczenia, przeniosą na grunt Szkoły co z pewnością zaowocuje lepszym ich przygotowaniem do zaistnienia na rynku pracy.