Opolska Liga Robotów w CWK

olr cwk logotyp

Opolska Liga Robotów to unikalny w skali naszego kraju projekt kierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wraz z szeregiem Szkół, firm oraz instytucji. To właśnie nasza wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym robotyką, mechaniką, algorytmiką oraz programowaniem możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że Opolska Liga Robotów przyciąga coraz szersze grono entuzjastów robotyki. Młodzi konstruktorzy tworzą niesamowite konstrukcje, w które potem potrafią tchnąć życie.

29 listopada 2018 roku zawodami zorganizowanymi w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Opolu, których gospodarzem było przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu rozpoczęliśmy V sezon rozgrywek. Tak to prawda Opolska Liga Robotów obchodzi swój mały jubileusz. Pamiętam jak dziś jak na pierwszych zawodach robotów wystartowało kilkanaście drużyn, a dziś w naszych rozgrywkach bierze udział ok. 70 zespołów.

Na pierwsze w tym sezonie zawody zgłosiło się ponad 50 drużyn. Drużyny zostały podzielone na kilka grup i rozpoczęto rozgrywki w konkurencji Lego Sumo. Nasze drużyny walczyły i walczyły pokonując kolejnych przeciwników, a dwie z nich zakwalifikowały się do rozgrywek finałowych. Przy aplauzie zawodników oraz publiczności nasze niesamowite konstrukcje wygrywały kolejne walki lecz musiały uznać wyższość jednego zespołu i ostatecznie nasza drużyna Snicers 2.0 zajęła drugie miejsce, a PROJEKT ROBO TEAM trzecie miejsce. Super początek długiego sezonu :) Kolejną konkurencją było Lego Way Finder czyli labirynt. Trzeba przyznać, że trasa sprawiła startującym ekipom dużo problemów i wiele robotów nie dojechało do mety. Nasze drużyny spisywały się dobrze i nie daliśmy szans naszym przeciwnikom. PROJEKT ROBO TEAM zajął pierwsze miejsce, a Omerta (również drużyna z Elektryczniaka) drugie. Brawo.

Dobre występy pozwoliły naszym drużynom zająć czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej Opolskiej Ligi Robotów.

W naszej szkole juz dawno odkryliśmy jak niezwykle ważne jest wykształcenie u dzieci, już od ich najmłodszych lat, umiejętności logicznego myślenia, analizy problemów oraz poszukiwania sposobów ich rozwiązania. Dlatego realizujemy we współpracy z wieloma instytucjami program wprowadzający przedszkolaków oraz uczniów Szkół w fascynujący świat programowania, algorytmiki oraz robotyki.

W ramach Opolskiej Ligi Robotów powstał projekt "Od przedszkolaka do inżyniera" mający na celu przedstawienie innym uczniom oraz przedszkolakom fascynującego świata robotów. Chcemy aby w ramach tego projektu na każdy zawodach robotycznych odbywały się imprezy towarzyszące podczas których uczestnicy poprzez zabawę mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

cwk olr symulator

Wraz z Publicznym Przedszkolem nr 25, RCRE w Opolu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu przygotowaliśmy dla około 150 przedszkolaków oraz uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej wiele atrakcji.

Kilkanaście grup dzieci mogło zapoznać się zasadami budowy robota LEGO, sprawdzić swoje umiejętności sterując ramieniem robota Mitsubishi, zasiąść bezpiecznie za sterami samochodu w symulatorze nauki jazdy oraz poznać tajniki zjawisk fizycznych, pneumatycznych oraz elektropneumatycznych.

cwk olr symulator

Jak powszechnie wiadomo muzyka łagodzi obyczaje :) Nasi milusińscy mogli odwiedzić zaczarowany świat muzyki poznając niesamowite instrumenty, wsłuchując się w wydawane przez nie dźwięki oraz wspaniałe opowiadania instruktorów związane z ich historią, budową czy też techniką grania. Nie zabrakło też prób ich wykorzystania podczas wspólnego muzykowania:) Oj działo się działo.

Po wspólnym muzykowaniu przyszedł czas na rywalizację na bezpiecznym torze przeszkód. Ale nie był to zwykły tor. Drużyny niczym programiści musiały stworzyć algorytm czyli zaplanować krok po kroku trasę przejścia swojego zawodnika przez cały tor z zamkniętymi oczami wydając mu krótkie polecenia głosowe. Uwierzcie mi wydaje się łatwe ale...takie nie jest.

Tor przeszkód był wstępem do poważnego programowania. Na dzieci czekały Ozoboty, roboty Phyton oraz myszki, które należało różnymi technikami zaprogramować w taki sposób aby wykonały określone zadania. Mistrzowie kodowania zasiedli także przed specjalnymi matami starając się rozwiązać zadania algorytmiczne oraz łamańce logiczne i matematyczne.

 cwk olr a1  cwk olr a2  cwk olr a3

Wyobraźcie sobie całe Centrum wypełnione zawodnikami, widzami, trenerami, robotami no i oczywiście naszymi milusińskimi. Oj robiło to niesamowite wrażenie.

A kolejne zawody już 11 stycznia 2019 r. Serdecznie zapraszamy. I tym razem czeka nas mnóstwo niespodzianek. Szczegóły wkrótce na stronie Opolskiej Ligi Robotów - www.olr.edu.pl

 olr cwk organizatorzy logotypy